21.01.2022 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

2015-2016 Okullar Ne Zaman Açılacak?

2015-2016 Okullar Ne Zaman Açılacak?

2015-2016 Okullar Ne Zaman Açılacak, 2015 okulların açılma tarihi, Okullar hangi gün açılıyor, 2015-2016 Sömestr tatili ne zaman, okullar kapanacak 2016

YENİ EĞİTİM YILI ÇALIŞMA TAKVİMİ

Bu arada MEB, 2015-2016 Eğitim ve Öğretim Yılı Çalışma Takvimi’ni açıkladı. 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı 14 Eylül 2015 Pazartesi günü başlayacak. Buna göre, 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı; okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5. sınıflarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretime uyum programı, 7-11 Eylül 2015 arasında yapılacak. Birinci kanaat dönemi, 14 Eylül 2015 Pazartesi günü başlayacak ve 22 Ocak 2016 Cuma günü sona erecek. Yarı yıl tatili, 25 Ocak-5 Şubat 2016’da yapılacak. İkinci kanaat dönemi, 8 Şubat 2016 Pazartesi günü başlayacak ve 10 Haziran 2016 Cuma günü sona erecek.

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlere, eş durumu tayinlerinde kesintisiz sigorta şartını kaldırdı.

Öğretmenlerin yıllardır baş etmeye çalıştığı öncelikli sorunlardan olan eş tayinleri ve yaz seminerleriyle ilgili 4 ayrı karar alındı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarihinde ilk defa öğretmenlerin yaz semineri uygulaması için Bakan Avcı’nın talimatıyla istedikleri yerde yaz semineri almalarının önü açıldı.

TATİLE GİTTİKLERİ YERDE ALABİLECEKLER

Böylelikle yazlığına ya da memleketine giden öğretmenler yaz seminerini burada alabilecek. Öğretmenlerin şehir dışında yaz semineri almak için sadece dilekçe vermeleri yeterli olacak. Fakat mevzuat gereği 2015 yaz seminerlerinin son iki günü olan 29-30 Haziran’da öğretmenlerin ek ders alamayacakları halde yasal olarak bu iki günde de yaz semineri uygulaması kapsamında eğitim kurumlarına gitmesi gerekiyordu. 29-30 Haziran tarihlerinde öğretmenler izinli sayılacak.

EŞLER AYRI KALMAYACAK

Öğretmenlerin eş durumu tayinlerinden yararlanabilmeleri için 3 yıl kesintisiz sigorta şartı da kaldırıldı. Ayrıca aday öğretmenlerin eş durumu atamaları için de başvuru hakkından yararlanabilecekler. Böylelikle aday öğretmenler dahil olmak üzere öğretmen camiasının eş durumundan ayrı yerlerde kalmasının önüne geçilmiş oldu.

2015-2016 eğitim ve öğretim yılının öğretmen, öğrenci, tüm eğitim camiasına hayırlar getirmesini dileriz. Dershanelerin kapanması süreci, temel liselerle başlayan yeni dönem, koalisyon ihtimali, belirsizlikler. Eğitim camiasını zor ve belirsiz bir yılın beklediği kesin..

Ahmet Davutoğlu: Okullar 28 Eylül’de açılacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, okulların 28 Eylül’de açılacağını duyurdu. Milli eğitim Baknalığı da okulların kapanış tarihini 17 Haziran olarak duyurdu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, okulların açılış tarihinin 28 Eylül 2015 Pazartesi gününe ertelendiğini açıkladı.

Davutoğlu, partisinin MYK toplantısına verilen arada gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Okulların açılışının ertelenmesiyle ilgili bir karar olup olmadığının sorulması üzerine Başbakan Davutoğlu, Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısında okulların geç açılması konusunun kısaca ele alındığını, daha sonra geç saatlerde Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile ayrı bir toplantı yaptıklarını belirtti.

Davutoğlu, şunları söyledi:

“Öngörülen planlama 14 Eylül’de okulların açılmasıydı ancak 24 Eylül’de yani bir hafta sonra, arifeyi de içine alırsak neredeyse bir hafta sonra, Kurban Bayramı tatiline giriyoruz. Kurban Bayramı da bu yıl tam hafta ortasına denk geliyor dolayısıyla bütün bir haftayı etkileyebiliyor. Bu sebeple turizm şirketlerimizin Kültür ve Turizm Bakanımıza bir başvurusu oldu, özellikle geri dönüşler ve diğer konular da dahil olmak üzere, Kurban Bayramı sonrasına eğitim yılının başlaması için. Bu sene turizmde yaşanan daralmalara şubat ayında tedbir almaya başlamıştık. Hem onlara bir teşvik ama onun kadar önemlisi Kurban Bayramı’nın da bütün öğrencilerimiz, görevli olan öğretmenlerimiz, başlamış olsa bir ilden bir ile gidecek olan öğretmenlerimizin de Kurban Bayramı’nı o ulviyet içinde geçirebilmelerini teminen her iki bakanımıza da dün akşam talimat verdim ve okulların açılışını 28 Eylül Pazartesi gününe erteledik. Dolayısıyla bütün vatandaşlarımız huzurla Kurban Bayramı’nı idrak etsinler, yollarda bir göreve giderken bir de Kurban Bayramı’na dönerken trafik kazası gibi risklerle de kimse karşılaşmasın.”

“Kayıpların telafisi için de düzenleme talimatı verdik”

Bir öğretmen olarak öğrencilerden, “Bu bayram hediyesinin gereğini yapmalarını” ve o zamana kadar daha fazla kitap okumalarını isteyen Başbakan Davutoğlu, kararın eğitimin temposunu veya mahiyetini, kapsamını etkilemeyeceğini vurguladı. Davutoğlu, “Milli Eğitim Bakanımıza ayrıca bu dönem içinde kayıp olacak günlerin ve derslerin telafisi için ayrı bir düzenleme yapma talimatını da verdik” dedi.

Eğitim haberleri, son dakika gelişmeleri, en güncel haberler için EĞİTİM linkine tıklayınız…

(AA)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Van Persie dedi ki:

    Okullar kapansın, bir daha da hiç açılmasın. Zaten bir yararı da yok.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.