14.01.2022 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Ahmet Şık Kimdir

Ahmet Şık Kimdir

Ahmet Şık Kimdir, Hayatı, Neden Tutuklandı

Gazeteci Ahmet Şık Kimdir? Sabah erken saatlerde gözaltına alındı. Ahmet Şık gözaltına alındığını da kendisi twitter hesabından haber verdi.
Saat 08.00 civarında atılan twitinde Ahmet Şık, “Gözaltına alınıyorum. Bir tweetle ilgili olarak savcılığa götürülecekmişim” ifadelerini kullandı.
Ahmet Şık’ın savcılığın talimatı üzerine güvenlik şubeye bağlı polisler tarafından gözaltına alındığı öğrenildi. Ahmet Şık önce sağlık kontrolü için Haseki Hastanesi’ne götürüldü. Ahmet Şık’a atfedilen suçlamanın ise “örgüt propagandası yapmak” olduğu söyleniyor.

Ahmet Şık Kimdir, Hayat Hikayesi

1970 yılında Adana’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Mesleğe, üniversitenin birinci sınıfında iken Milliyet gazetesinde stajyer muhabir olarak başladı. 1991 ve 2007 yılları arasında Cumhuriyet, Evrensel ve Yeni Yüzyıl gazeteleri ile Nokta dergisinde muhabir, Reuters haber ajansında da foto muhabir olarak çalıştı. 2005 yılında Radikal gazetesinde çalışırken, Doğan Grubu’na alacak davası açtığı için işten çıkarıldı. Sonrasında çalışmaya başladığı Aktüel dergisinden de açtığı dava gerekçe gösterilerek işine son verildi. Hrant Dink suikastı sonrasında Nokta dergisinde yayımlanan “Asker İç Güvenlikten Elini Çekmeli” başlıklı röportaj ve “Hayata Dönüş” operasyonlarının yıl dönümünde Bayrampaşa Cezaevi’nin kadın koğuşunda sağ kurtulan Münevver Köz ile yapılan “Bayrampaşa’da O gün” başlıklı söyleşi nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinden yargılandı. 8 Mart 2007’de medyanın askerler tarafından fişlendiğinin iddia edildiği “Askerin medya notları!” başlıklı habere imza attı.

Hakkında Birçok Defa Soruşturma Açıldı

Radikal gazetesinden çalışma arkadaşı Ertuğrul Mavioğlu ile birlikte yazdığı Kontrgerilla ve Ergenekon’u Anlama Kılavuzu ve Ergenekon’da Kim Kimdir? kitaplarında “Ergenekon Soruşturması’nın gizliliğini ihlal ettiği” iddiasıyla üç yıl hapis istemiyle yargılandığı davadan 13 Mayıs 2011’de beraat etti. 3 Mart 2011 tarihinde, Ergenekon Soruşturması kapsamında evinde ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’ndeki odasında yapılan arama sonrasında gözaltına alındı. Gözaltında iki gün kaldıktan sonra tutuklanma talebiyle mahkemeye sevkedildi. Avukatı Bülent Utku, Şık’ın son zamanlarda hazırladığı ve İmamın Ordusu ismini vermeyi düşündüğü Fethullah Gülen’in emniyetteki örgütlenmesini anlatan kitabı nedeniyle gözaltına alındığını düşündüğünü dile getirdi.

6 Mart 2011’de “Ergenekon terör örgütüne üye olma” suçundan tutuklanarak gazeteci Nedim Şener ile birlikte Metris Cezaevi’ne gönderildi. 12 Mart 2012 tarihinde Nedim Şener’le birlikte tahliye oldu. Ahmet Şık, cezaevinden ayrıldıktan sonra ilk açıklamasında ‘Çok fazla bir şey söylemek istemiyorum. Eksik kalmış adalet, hukuk ve demokrasi getirmeyecek. Sadece benim davamda 5 tutuklu var, 100 civarında gazeteci hala içeride. İfade özgürlüğü meselesi sadece gazetecilerin sorunu değil. 600 civarında öğrenci var. Bunun mücadelesine devam edeceğiz. Bu komployu kuran, yürüten polisler, savcılar ve hakimler bu cezaevine girecek. Onlar buraya girdiğinde adalet gelecek. O cemaat bağlantılı, o çete bağlantılı adamlar buraya girecek. Bunlara sesini çıkarmadığı için siyaseten sorumlu AKP hükümetidir’ dedi.

30 Aralık 2016 günü çıkartıldığı mahkemede örgüt propagandası yapmak suçundan tutuklandı.

İşte Ahmet Şık’ın tutuklanma sürecine yol açan twitleri

Ahmet Şık twitleri

Ahmet Şık neden tutuklandı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Van Persie dedi ki:

    Devletine terörist demiş, az bile yapmışlar. Gerçi bu tiplerin devleti neresi onu da sorgulamak lazım.
    #DevletimizinYanındayız

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.