15.01.2022 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Liderlik Sırları Nelerdir? Riskleri Üstlenen Kimlerdir?

Liderlik Sırları Nelerdir? Riskleri Üstlenen Kimlerdir?

Liderlik Sırları Nelerdir? Riskleri Üstlenen Kimlerdir?Lider gerektiği durumda cesurca risk alabilen kişidir.

Liderlik sırları dediğimizde lider eğer iyi bir liderse aldığı riski batırdığı zaman suçu ustaca başkasına yıkabilen kişidir. Bu yüzden her zaman bir B, C, D, E, hepsi, planınız olsun.

Liderlik sürekli tanımı değişen bir kavramdır. 5 yıl önceki liderlik tanımıyla bugünkü liderlik tanımı arasında çok büyük fark vardır. Bu da demek oluyor ki, 5 yıl sonraki liderlik tanımı da bugünkünden çok farklı olabilir. Onun için “Bende hiçbir liderlik özelliği yok, düz bir insanım ben” diye canınızı sıkmayın. Bugün toplantılarda atak, kuruma hedefler yaratan insanlara lider gözüyle bakılırken beş sene sonra da kendi halinde, kuruma hedefler yaratmak yerine “Amaaan her şey olacağına varır ne kascam” diyen insanlara lider gözüyle bakılabilir. Patronları onlar için “Ben zaten beş sene önceden anlamıştım, eleman tam bir soft power” diyebilir. Bu yüzden her şey olacağına varır, sıkmayın kendinizi.

GÜLÜMSEYİN!

  • İyi bir lider her zaman akılda kalabilen bir liderdir. Akılda kalabilmenin en basit ve masrafsız yolu ise gülümsemektir. Bu yüzden ekibinizdeki insanlara sık sık gülümseyin. Özellikle de onları kovduğunuz, hafta sonu tatillerini “kitlediğiniz”, ya da maaş kesme cezası verdiğiniz zaman. Böylelikle hem onların her zaman akıllarında kalırsınız, hem de gülümsemenizle etrafınıza pozitif enerji yayarsınız.
  • Dünyaya entegre olun. İşinize gelmeyen bir projeyi “Bunun dünyada örneği yok, boşa yatırım olur” diyerek, işinize gelen bir projeyi de “Bunun dünyada örneği yok, ilk biz olucaz” diyerek sunun. Dünyayla bağınızı hiç kopartmayın.
  • Liderler her durumda çalışanıyla yüzleşmekten kaçınmazlar. Dünyanın en zengin insanlarından birisi olan Bill Gates’in bile Microsoft’tan ayrılan her çalışanına, “niye ayrıldığını” sorduğu, “Nerede hata yaptık, niye oraya gittin?” gibi sorularına cevaplar aradığı bilinir. Siz de Bill Gates gibi çalışanlarınızın neden başka bir işletmeye gittiğini korkmadan sorun. Oranın şartları iyiyse belki siz de gidersiniz. Nasıl olsa orda artık bi tanıdığınız var. Yapar size bişiler.
  • Her liderin bir ikna, özgüven aşılama metodu vardır. Kimi lider ses tonuyla, kimisi sıkıca tokalaşarak, kimisi alnını sizin alnınıza dayayıp “toss” yaparak, kimisi de size bir şey anlatırken kulak memelerinizle oynayarak sizi ikna eder. Kendinize ait bir ikna, motivasyon yöntemi geliştirin.

SONRA KOVARSINIZ!

  • Liderler, lider ruhlu insanlar, konumları ne olursa olsun her zaman çalıştığı kuruma artı değer katarlar. Mesela ünlü bir kahve zincirinin ünlü bir içeceği Californialı bir dükkan yöneticisi tarafından bulunmuştur. Bir başka şirkette de “her akşam bütün çalışanların bilgisayarlarını kapatmasını” öneren bir çalışan, şirkete yılda 268,000 dolar kazandırmıştır. Türkiye’de ise “Arkadaşlar herkes kahve makinesinden bir fincan az kahve içse, şirketimiz yılda bin liraya yakın kâr eder” diyen bir çalışan diğer şirket çalışanları tarafından, “Mal herhalde, sanki para kendi cebine girecek” denilerek dışlanmıştır. Dışlanmasıyla da diğer çalışanlar arasında bir ekip ruhu yaratmıştır.
  • Gerçek bir lider her zaman eleştiriye açıktır. Bu yüzden ekibinizin sizi özgürce eleştirmesine izin verin. Sonra da gelen eleştirilerin doğru olup olmadığını iyice düşünün. Ardından artık “Ne yazık ki ekipte küçülmek zorundayız” deyip mi kovarsınız, “x hanımın/beyin yeterli motivasyonu olduğunu düşünmüyorum” mu dersiniz, orası size kalmış.
  • Gelecekteki resmi, ekibinize çok iyi anlatın. Onlara sürekli karamsar tablolar çizin, bezdirin, arada gaz verip istifa etmelerini sağlayın. Böylelikle ekibinizden kimse yerinize gelemez. Kendinizi garantiye alın.
  • İyi bir lider çevresini inandırabildiği ve inanabildiği ölçüde liderdir. Mesela sabah toplantısından sonra finans müdürünüze sır veriyormuş gibi “Bu projeyi yaparsak patron bizi Maldivler’e tatile gönderecekmiş” deyin. Mesai bitimine doğru: “Hadi gözünüz aydın, bu projeyi bitirirseniz patron sizi Mardin’lere gezmeye gönderecekmiş, söyledi” cümlesini duyarsanız ve buna inanırsanız iyi bir lidersiniz demektir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.