21.01.2022 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Black Friday Nedir – Kara Cuma

Black Friday Nedir – Kara Cuma

Black Friday Nedir, Kara Cuma Ne Anlama Geliyor, Neden Özel Gün?

Black Friday Nedir alışveriş çılgınlarının merakla beklediği bir gündür. Yılda bir kez bu özel gün anılıyor ve bu güne özel en seçili markalarda, en özel ürünlerde müthiş indirimler söz konusu. İlk önce bu günün önemi ve adı nereden geliyor? Türkçe’ye Kara Cuma olarak geçen bugünün tarihi önemi nedir bunun açıklamasıyla başlayalım.

Amerika Birleşik Devletlerinin Thanksgiving Day’den (Şükran Günü) sonraki ilk cuma günü olarak adlandırılan ‘Black Friday’ (Kara Cuma), markaların beklenmedik derecede yaptığı indirimlerle cazip hale geliyor. Black Friday’de mağazalar çok erken saatte açılıyor ve oldukça geç saatlerde kapanıyor. Resmi bir tatil olmasa da İngiltere, Kanada, Amerika gibi ülkelerde ciddi bir biçimde kutlanıyor. Mağazalara gidemeyenler için özellikle online alışveriş de cazip bir seçenek ve milyonlarca kullanıcı internet üzerinden özel indirimlerini takip ediyor.

Black Friday Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı, Önemi Nedir

İki farklı senaryo söz konusu Black Friday’in çıkışı hakkında. Buna göre Philadelphia’da 1961 yılında gazetelerde ilk defa duyulan Black Friday’de amaç alışveriş sebebiyle oluşan yoğun trafik ve kaos ortamıydı.

Ancak sonrasında ise Black Friday dünyada akıllıca kullanılan bir pazar haline geldi. Walmart gibi mağazalar kapılarını müşterilerine Black Friday’e özel erken saatlerde açıyor. Hem insanlar için özel indirimlerle olumlu bir geri dönüş alırken hem de ciddi bir kazanç elde ediyorlar.

Hangisi doğrudur bilinmez ancak diğer senaryoya göre Şükran Günü, perakendecilerin kara geçtiği tatil döneminin başlangıcı olarak tanımlanıyor. 1980’lerin başında perakendeciler Ocak ayından Kasım ayına kadar olan süreçte zarar ediyorlardı ve karlarının çoğunu Şükran Günü ile başlayan tatil sezonuyla birlikte yapmaya başlıyorlardı.

S0n Yıllarda Kazalarla Adından Sıkça Söz Ettiriyor

Black Friday her ne kadar alışveriş amacıyla indirim getiren bir sistem olsa da son yıllarda özellikle yoğunlaşan kalabalıkla ciddi kazalar da beraberinde geliyor.

2006 yılında Walmart kapılarının açılışıyla içeri giren kalabalık tarafından çalışanların yaralanmasıyla sonuçlandı. 2008’de ABD New York’ta sabah 5’te kapı açılışıyla yoğunluk sebebiyle önce kapıyı ve camları kırıp ardından 34 yaşında bir çalışanın ezilip ölmesine sebep olması unutulmazdı. Bunun yanı sıra 2010 yılında ise Wisconsin şehrindeki bir kadın, Toys ‘R’ Us mağazasında kuyruklara aradan girip itiraz edenleri vurmakla tehdit ettiği için tutuklanmıştı.

Ancak bu yoğunluğu etkiledi mi diye bakarsak, online alışverişe yönelen tüketici Black Friday’i yine iple çekiyor.
2015 yılında sadece Black Friday günü 74,2 milyon insan alışveriş yaptı, bu yıl ise artış yaşanması bekleniyor. Türkiye’de ise Picodi Black Friday sayfası aracılığıyla yapılan alışverişin geçen seneye büyümesi bekleniyor.

Black Friday Nedir sorusuna doyurucu yanıt buldunuz mu? Yorumlarınızı bekliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.