11.01.2021 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Proje Nasıl Hazırlanır

Proje Nasıl Hazırlanır

Proje Nasıl Hazırlanır, Üretirken Nelere Dikkat Edilmeli, Hangi Basamaklar Vardır, Projenin Üretim Evreleri

Birçoğumuzun karşılaştığı doğal durumlardan biri de proje üretmek. Kimi zaman iş hayatımızda, kimi zaman günlük hayatta karşımıza çıkar bu sorun. Hele doğum günü, sevgililer günü vb. özel günler için proje üretecekseniz iş içinden çıkılmaz bir hal alır. Saatler saatleri kovalar, günler günleri ama elde kocaman bir sıfır vardır. Projelerinizi hayata geçirmek için nelere ihtiyacınız var? Peki proje nasıl hazırlanır, en kısa yoldan sonuca nasıl gideriz, işte aradığınız sorunun cevabı burada…

Proje Nasıl Hazırlanır, Proje Üretim Basamakları

Kaynaklarınızı hatırlayın

Kaynaklarınızın olması veya bunlardan yoksun olmanızın ortaya çıkardığınız ürün üzerindeki etkisi büyüktür. İçerik oluşturucular genellikle önce prodüksiyon için nelere ihtiyaçları olduğunu ortaya koyar ve sahip olduklarından (ve isteyebilecekleri veya ödünç alabileceklerinden) bir envanter oluştururlar. Maliyetlere dikkat etmek, özellikle sürdürülebilir, tekrarlanabilir bir konsept yaratmak istiyorsanız önemlidir. Arkadaşların iyi bir kaynak olabileceğini ve herhangi bir bedel istemeksizin size yardım etmek isteyebileceklerini unutmayın. Kaynaklarınızı gördükten sonra yaratıcılığınızın sınırlarını belirleyebilir ve fikirlerinizi bunların etrafında planlayabilirsiniz.

Zamanınızı akıllıca yönetin

Tıpkı kaynaklar gibi zaman da yaratıcılığınızla yapabileceklerinizi etkileyebilir. Çoğu kişinin zamanı yönetme konusunda fikirleri vardır, ancak bunlar herkese uymaz. Nasıl çalışmak istediğiniz üzerine düşünün ve çekime yoğunlaşacak zamanınızın olması için prodüksiyona geçmeden önce yaratıcı kararlarınızdan en iyi şekilde faydalanmaya çalışın. Bu, maliyetleri düşürmenize de yardımcı olur.

Hikayenin amaçları

İnsanlar pek çok nedenle proje oluştururlar. Fikrinizi tasarlarken kendinize bu hikayeyi neden anlattığınızı sorun. Bunu bir ölçüt olarak kullanarak hangi öğeleri koruyup hangilerini çıkaracağınıza karar verebilirsiniz. Bu öğelerin temel amacınıza hizmet edip etmediğini düşünün.

Hedef kitleniz kimlerden oluşuyor?

Gelmiş geçmiş en iyi fikre sahip olsanız bile bir kitleye ulaşmadığı sürece fikir işe yaramaz. Prodüksiyonunuzu tasarlarken üç noktayı aklınızda tutmaya çalışın. Birincisi, hedef kitleniz kim? Kitlenizin demografisini biliyor musunuz? Yeni başlıyorsanız kimleri hedeflemek istediğinizi mutlaka aklınızda bulundurun. Ardından hedef kitlenize nasıl ulaşıp onları etkileyebileceğinizi düşünün. Hangi mesajı vermek istiyorsunuz ve hedef kitleniz bu mesajı nasıl alabilir? Son olarak, bu iki noktayı prodüksiyon tarzınıza odaklanmak için kullanın. “Tarz”; kullandığınız sözcükler, kostümler ve hatta çekim mekanı anlamına gelebilir. Kitleniz ne görmek istiyor?

Fikrinizi inşa edin

Kaynaklar, ayıracağınız zaman, amaçlar ve kitle gibi bazı pratik noktalar üzerine düşündüğünüze göre artık fikrinizi bir hikayeye dönüştürme zamanı geldi. Ne tür bir yaratıcı süreç sizin için en iyi şekilde işe yarar? Herkes farklıdır. Fikirlerinizi nasıl oluşturup geliştirdiğiniz size bağlıdır. Denemek isteyebileceğiniz birkaç ipucu aşağıdadır:

Sıfırdan başlayın: Ne kadar açık görünse de çoğu fikir unutulduğu için kaybolur. Fikirlerinizi her zaman aklınıza gelir gelmez telefonunuza, bir not defterine veya peçeteye not edin. Gelecekte yaşayacağınız sıkıntıların çoğunu böylece önlersiniz. Notlarınızı incelemek ve hikayelerinizi yazmak için acele etmeyin. Düşünme sürecinde kişisel deneyimlerinizi, ortamınızı ve karakterleri tasarlayın.

Beyin fırtınası yapın: Fikirlerinizi rastgele yazın ve bunun sizi nereye götüreceğine bakın. Henüz planlama aşamasında olduğunuzu unutmayın. Bu yüzden hayal gücünüzü serbest bırakın. İçerik oluşturucular tavsiye için genellikle arkadaşlarıyla fikir alışverişi yaparlar. Bir şeyin ihtimal dışı görünmesinin bunu gerçekleştirmenin yaratıcı bir yolunu bulamayacağınız anlamına gelmediğini unutmayın. Fikrinizi gerçekleştirmenin en iyi yolunu keşfetmek üzere çılgın bir fikirden geriye doğru yola çıkmak genellikle işe yarar. Örneğin, sahilde romantik bir sahne çekmek için Batı Yakası’na kadar onca yol gidemeyebilirsiniz, ancak bu sahneyi kendi bölgenizdeki bir gölde oluşturabilirsiniz. Hikayenizdeki karakterleri de göz önüne alın. Karakterleriniz kimler ve nasıl bir maceradalar?

Projenizi Her Zaman Yanınızda Taşıyacağınız Not Defterine Kaydedin

Fikirlerinizi bir çerçeveye oturtun: Ardından, büyük olasılıkla fikirlerinizi kağıda geçirmek isteyeceksiniz. Konsepti bölümlere ayırmak yardımcı olabilir. (Örneğin, karakterler kim, neredeler ve neden oradalar?) Hikayenizin konusunu geliştirirken karakterlerin istedikleriyle (veya istemedikleriyle) buna nasıl ulaşacakları arasında biraz gerilim yaratmak isteyebilirsiniz. Bazı prodüksiyonlarda hikayeye böyle bir düğüm eklemek kullanışlı bile olabilir. Düşüncelerinizin ana hatlarını çizerken ve hikayenizi geliştirirken hedef kitlenizi aklınızda bulundurmayı unutmayın.
Kaleme alın: Hikayenizin neleri içereceğine dair somut bir fikir edindikten sonra bunu paylaşılabilir bir biçime getirmek yardımcı olabilir. Fikirlerinizi not etmenin doğru veya yanlış bir yolu olmadığını unutmayın. Sizin için en çok işe yarayanı yapın.
Fikrinizi bir hikayeye nasıl dönüştürecek olursanız olun, ürettiklerinizi kişisel ve kitlenizi ilgilendiren bir hale getirecek olan şeyin yaratıcılığınız olduğunu unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. PageRank dedi ki:

    Proje için ilk önce fikir doğmalı yani ilham.
    Sonrasında bu fikri somutlaştırıp plana dökmek başarılı proje için olmazsa olmaz ilk kuraldır.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.