Green Card Nasıl Alınır

  • 17 Mayıs 2019
  • 283 KEZ OKUNDU
Green Card Nasıl Alınır

Amerika hayali kuran gençler için ilk yol Green Card’tan geçiyor. Başvuru süresi, mülakat ve sonrasında yapılacaklar gözümüzde büyüse de eğer hedef yurtdışında okumak ve çalışmaksa önümüzde uzun bir yol var demektir. Gelin Green Card Nasıl Alınır maddelerine geçelim.

Halk arasında Green Card olarak bilinen ABD Göçmenlik Çekilişi Programı, her sene tüm dünyadan yaklaşık olarak 50 bin kişiye Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığı sağlamaktadır. Green Card Başvurusu yaparak ABD’de süresiz oturma ve çalışma hakkına sahip olabilirsiniz. Greencard sahibi olan bir kişi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm eyaletlerde diğer Amerikan Vatandaşlarıyla aynı haklara sahip olmaktadır.

Peki Green Card Nedir?

ABD, bildiğiniz üzere tüm dünyadan farklı kişilerin bir araya gelerek oluşturduğu bir ülkedir. Her sene Green Card başvurusu dışında çeşitli yollarla Amerika’ya giden kişilerin, nüfustaki oranını dengelemek amacıyla Resmi olarak Green Card çekilişi düzenlenmektedir.

Green Card Çekilişi, Her milletten çeşitli kültürlerin Amerikan toplumundaki azalışını önlemek amacıyla düzenlenmektedir. Yani bir örnek vermek gerekirse; Çin veya Meksika, Amerika Birleşik Devletleri’ne normal yollarla zaten çok fazla göç verir. Fakat Türkiye’den gidip Amerika’ya yerleşen kişi sayısı azdır. Bu sebeple, Çinliler veya Meksikalılar Green Card çekilişine katılamaz. Buna rağmen Türkiye’de doğanlar ve Türk Vatandaşları katılabilir. Türkiye’den normal yollarla Amerika’ya göç o kadar azdır ki, toplam dağıtılan yaklaşık 50 bin Green Card’ın 4000’i Türkiye’den başvuranlara dağıtılır.

Tüm Green Card Başvurusu yapan dünya vatandaşları arasında en çok Green Card almaya hak kazanan kişiler Türkiye’dendir.

Green Card Başvuru Şartları

Başvurunuz için önem taşıyan tek şey bilgilerinizin bir kerede, eksiksiz ve hatasız doldurularak Amerikan yetkili mercileri tarafından belirtilen elektronik transfer sayfasından yapılmasıdır. Bütün başvurular eşit şansa sahiptir.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır

Green Card Başvurusu Amerika Birleşik Devletleri Resmi Göçmenlik Bürosu web sitesinden yapılabilir. ABD Resmi sitesi üzerinden Green Card Başvurusu yapan kişiler her hangi bir ücret ödemezler. Tüm bilgilerini eksiksiz doldurmaları yeterlidir. Bu başvurudan sonra size yine aynı web sitesi üzerinden bir Başvuru kodu verilir. Bu kod mail adresinize yollanmaz. Eğer o sırada elektrikleriniz kesilirse kazanıp kazanmadığınızı web sitesi üzerinden takip etmek mümkün değildir. :) Başvuru tarihinden yaklaşık 6 ay sonra Green Card Çekilişi sonuçları açıklanmaya başlanır. Daha önce bahsettiğimiz kod sayesinde online olarak kontrol edebilmeniz mümkündür.

Kazandığınız takdirde ise, Green Card Başvurusunda belirttiğiniz kişisel email adresinize ABD tarafından gönderilen ve içinde resmi evraklar olan bir bildirim gelir. Bu postayı incelediğinizde, sizden tamamlamanız gereken belgeler (Sabıka Kaydı, fotoğraf vs.) ile birlikte Green Card mülakatı için gideceğiniz Konsolosluktaki görüşme tarihini yazdıklarını görürsünüz. Size belirtilen tarihte Amerikan Konsolosluğu’nda yapacağınız kısa bir mülakattan sonra Green Card almaya hak kazanırsınız. Green Card Başvurusundan sonra tüm izlenecek prosedür tam olarak bu şekildedir. Green Card almaya hak kazandıktan sonra 6 ay içinde ABD’ye giriş yapmanız gerektiğini de unutmayın.

GreenCard çekilişi için ABD’nin aradığı şartlar oldukça basittir.

Çekilişe katılmak için herhangi bir yaş sınırı bulunmamakla birlikte en az lise mezunu olmak veya son 5 yıl içerisinde mesleki bilgi gerektiren bir işte en az iki yıl profesyonel olarak çalışmış olmak gerekmektedir.

Green Card Çıktıktan Sonraki Süreç

Görüşme bitiminde konsolosluk görevlisi, vizenizin onaylanıp onaylanmadığını size bildirecek. Onaylanırsa, daha fazla talimat verilecek, onaylanmadıysa ret gerekçesi size bildirilecek. Pasaport verildiğinde Green Card, vizeniz pasaportunuzdaki bir sayfada olacak. Onu kontrol etmeniz gerek. Herhangi bir hata bulunursa derhal konsolosluğa bildirmenizde fayda var. Sonraki süreçte dokümanlar içeren mühürlü bir paket alacaksınız. Bu paketi sakın açmayın. ABD limanına girerken (çoğunlukla ABD’ye giriş yaptığınız havaalanı) ABD Gümrük ve Sınır Koruma Dairesine (CBP) gönderilmesi gerek.
Vizenizin süresi dolmadan ABD’ye gitmeniz gerek. Genellikle, 6 ay geçerli ancak bazen tıbbi muayeneniz vizenizin geçerliliğinden daha erken sürede biterse, geçerlilik altı aydan az olacaktır. Web siteleri aracılığıyla hükümete 165 dolarlık bir göçmen ücreti ödemelisiniz ya da mühürlü paketi aldıktan sonra varış noktasında ödeme yapabilirsiniz. ABD’ye gitmeden önce çevrimiçi ödeme yaparsanız, yeşil kartınızı daha erken alırsınız. ABD’ye gidip ödeme yaparsanız, yeşil kartın alınması biraz zaman alabilir.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır, resmi web site neresidir, hangi belgeleri doldurmak gereklidir TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ