10.08.2020 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Karabasan Nedir

Karabasan Nedir

Karabasan Nedir, Ne Zaman Gelir, Bilimsel Açıklaması, Dini Açıdan Açıklaması, Karabasan Aslında Nedir

Karabasan basmayanımız yok denilecek kadar azdır efendim. Aşırı yemek yeyip yatarsan olur derler, vay efendim yatakta yemek yersen olur da derler, yatağında ekmek kırıntısı kalmış ondan olmuştur da derler. Derler derler dururlar. Her çevrede ayrı bir efsanesi vardır, video çekeni bile vardır (sözde). Peki aslında Karabasan Nedir? İn midir, cin midir, yoksa şizofrenik bir hal midir? Karabasan için hangi dualar okunmalıdır? Bu başlıkta yurdum insanının aklını çelen Karabasan gerçeğini masaya yatıyoruz. Aksi görüşte olanların yorumlarını bekliyoruz.

Karabasan Nedir tanımsal bakış

1. İçinde korkunç olayların yer aldığı, insana boğulma duygusu, yüreğe çarpıntı veren, çok karışık, çok korkulu, çok sıkıntılı düş.
eş anlamlısı : kâbus

2. Bir kimsenin içinde bulunduğu, böyle bir düşe benzeyen olayların yol açtığı, güçlü bunalım ve gerilimlerin yarattığı karmakarışık, sıkıntılı ruh durumu.
eş anlamlısı : kâbus

Psikolojiye Göre Karabasan Nedir, Nasıl Açıklanır

Karabasan, albastı, ya da tıp dilinde uyku felci dediğimiz durum bilincimizin tamamen açık olduğu, aslında astral bilincimizin açık olduğu ama fiziksel bedenimizin uyanamadığı, uyumaya devam ettiği özel bir halimizdir. Bu durumda kıpırdayamayız, seslenmek istesek seslenemeyiz, sesimizi çıkaramayız. Bu bizi panikletir ama bir kaç dakika sonra kendiliğinden başladığı gibi biter.

Bilimsel Olarak Karabasan Nedir

Dini Açıdan Yorumu – Nihat Hatipoğlu

İnsanların çok fazla sıkıntı yaşadığı konulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkan karabasan özellikle kabuslarla dolu rüyalar ve insan üzerindeki en dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi uyanmak istemeye rağmen uyanamamak olarak karşımıza çıkmaktadır.

Halk arasında karabasan kötü niyetli ve insan ölümüyle sonuçlanan vakaların bile olduğu bu varlık bilim tarafından uyku felci olarak tanımlanmaktadır. Bilim dünyası bu konu hakkında çok fazla açıklama yapmış ve bu durumun korkulacak bir etkisi olmadığı yaşantınızda son zamanlarda yaşadığınız olaylar karşısında verdiğiniz tepkimenin sonucu olarak görülmektedir.

Günlük yaşantımızda yaşadığımız bu olaylar uykularımızda görmüş olduğumuz rüyalarda karşımıza kabus olarak çıkabilmektedir. Karabasan insan üzerindeki etkilerinden bir tanesi uyku esnasında kişinin bağırmak istemesi ancak bu işlevi bir türlü yerine getirememesi olarak görülmektedir. Vücut hareket etmek istemesi halinde bu durum güçleşerek imkansız bir hale gelebilmektedir.

Karabasan kimlere gelir?

Dünya’da yapılan araştırmalar göstermiştir ki karabasan uyku düzeni bozuk ve çok fazla çalışan stres altında bulunan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Aşırı stres altında yaşamak bu durumla karşı karşıya kalmayı olası bir hale getirmektedir. Psikolojik olarak problemler yaşayan kişiler tarafından çokça karşılaşılan bu durum belirli bir zaman diliminden sonra artık alışılmış bir hal almaktadır.

Uyku evresine geçmeden önce karnınızın aç olmamasına mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Karnı aç olarak uyumak bu duruma davetiye çıkarmak anlamına gelebilmektedir. Uyku durumuna geçmeden ortalama iki üç saat öncesinden açlık sorununuzu gidererek uyku uyuyabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi sırt üstü yatmaktır. Sırt üstü yatarak kabus dolu rüyalar görmenizi olası bir hale getirmeniz mümkündür. Uykunuzda rahat bir şekilde dinlenme istiyorsanız sırt üstü yatmaktan kaçınmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.