17.02.2020 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Fidel Castro Kimdir

Fidel Castro Kimdir

Fidel Castro Kimdir, Biyografisi, Hayat Hikayesi

25 Kasım 2016 Cuma gecesi hayata veda eden Küba’nın efsane lideri arkasında pek çok anı bıraktı. Fidel Castro Kimdir ? 90 yıllık ömrüne birçok olay sığdıran liderin ardından kimileri üzülürken kimileri de kutlama yaptı. Peki Fidel Casto neler yapmıştır, hangi tarihi olaylarda başrol oynamıştır, Küba için önemi nedir, Mustafa Kemal Atatürk hakkında görüşleri nedir…

Fidel Castro Kimdir

Kübalı Marksist-Leninist devrimci ve Küba Devrimi’nin önderi. Devrim sonrasında, 1959-76 arasında Küba başbakanlığı, 1976-2008 arasında da Küba devlet başkanlığı yaptı. 2008 yılında sağlık sorunları nedeniyle görevi kardeşi Raul Castro’ya devretmişti. 1961 ile 2011 yılları arasında da Küba Komünist Partisi Birinci Sekreterliği görevini yürüttü. Uluslararası alanda ise 1979-1983 ve 2006-2008 yılları arasında Bağlantısızlar Hareketi’nin Genel Sekreterliğini yaptı.

ABD BAŞKANLARININ PLANLARINA GÜLÜYORDUM

Fidel, “ABD başkanlarının makyavelci planlarına neredeyse gülüyordum” demiş, 1952 yılında diktatör Batista iktidara geldiğinde, hiçbir örgütün kendilerinin vermeye hazırlandığı mücadeleye hazır olmadığına ikna olduğunu da kaydetmişti.

Gezegenimizin geleceğine dair endişelerini de belirten Fidel, dünya nüfusunun gittikçe arttığına dikkat çekmişti.

CASTRO DEFNEDİLMEYECEK

Kardeşi Raul Castro, Fidel Castro’nun naaşının kendi isteği üzerine yakılacağını ve bugün naaşın krematoryuma gönderileceğini duyurdu.

FİDEL CASTRO’NUN ÖLÜM SAATİ 22.29

Küba Devlet Başkanı Raul Castro televizyondan yaptığı açıklamada “Küba Devrimi’nin başkomutanı bu akşam (Cuma) saat 22.29’da vefat etti” dedi.

KOMÜNİST PARTİ’NİN KONGRESİNDE YAKINDA ÖLECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

55 yıl önce gerçekleşen Küba devriminin lideri 90 yaşındaki Fidel Castro, yıllar sonra ilk kez Nisan ayında bir konuşma yapmış ve Komünist Parti’nin kongresinde yakında öleceğini söyleyip, partililerden inandığı ideallere sahip çıkmalarını istemişti.

“BU SON KONUŞMAM OLABİLİR” DEMİŞTİ

Diğer yandan Fidel Castro son konuşmalarından birinde “Yakında 90 yaşında olacağım. Yakında ben de diğer önderler gibi gideceğim. Elbette hepimizin zamanı gelecek. Bu son konuşmam olabilir. Ancak Kübalı komünistlerin idealleri, inançları bu dünya için, insanlık için fayda sağlamaya devam edecek. Bu idealler için savaşmaya devam etmeliyiz” dedi.

Atatürk Hakkında Ne Düşünüyordu

1959 yılında Mustafa Kemal Atatürk büstünü yaptırmış ve şu sözleri söylemiştir : “Atatürk bizim esin kaynağımızdır. Kendinize başka önder aramayın.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Van Persie dedi ki:

    Bazen milletçe herkesi, her şeyi fazlaca abartıyoruz. Fidel Castro da onlardan biri.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.