Julian Assange

Julian Assange

Wikileaks kurucusu olan, aynı zamanda uzun süredir İngiltere’de Ekvator Büyükelçiliği’nde bir odada sığınmacı olarak yaşayan Julian Assange tutuklandı.

Julian Assange Neden Kaçak Olarak Yaşıyordu

Kurduğu platforma Wikileaks ile dünya gündemi sarsmış ve medyaya yön vermişti. Zaman zaman ülkemizin adının da geçtiği belgeler genellikle yolsuzluk üzerineydi.

Amerika kıtası başta olmak üzere Avrupa’yı da ilgilendiren yazışmalar ile siyasileri zorlayan bir platformdu wikileaks. Özellikle koalisyon hükümetleri için yayınlanan belgeler sarsıcı nitelikteydi. Ne olduysa 2012 yılında Amerika’da adına açılan dava ile sığınmacı konuma düştü. Son yedi yılını Londra’da bulunan Ekvator Büyükelçiliğinde bir odada geçirmek zorunda kaldı.

İngiltere ve Rusya’dan Julian Assange Açıklaması

Kremlin’den de Assange’ın gözaltına alınmasına ilişkin açıklama geldi. Moskova yönetimi, Assange’ın gözaltına alındıktan sonra haklarının ihlal edilmemesini umduklarını söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Julian Assange bir kahraman değil ve hiç kimse kanunların üstünde değidir. Yıllardır gerçeklerden saklanıyor. Teşekkürler Ekvador’a ve Devlet Başkanı Lenin Moreno’ya Dışişleri Bakanlığı ile birlikte Assange’ın adaletle yüzleşmesi için işbirliklerinden ötürü teşekkürler.” ifadesini kullandı.


Mahkeme salonuna götürülmeden önce “İngiltere direnmeli, bu Trump hükümetinin işi.” şeklinde basına açıklama yapan Assange şimdilik tutuklu. Akıbetinin ne olacağı ise şimdilik belirsizliğini koruyor.

İngiliz polis yetkilileri Amerika tarafından gelen talep doğrultusunda tutuklamanın yapıldığını ifade ediyor. Reuters haber ajansına göre de Ekvator Devlet Başkanı Moreno’nun gizli belgelerini yayma suçundan tutuklandı. Düz mantık bakıldığında Amerikan istihbaratının aleyhine çalışan birisi olsaydı bugüne kadar çoktan tutuklanırdı. Demek ki artık Amerikan yetkililerinin işine yaramıyor ki bu tutuklanma gerçekleşti.

Bir devrin sonu mu geldi, yoksa yeni bir wikileaks olayı ateşlenir mi bekleyip göreceğiz. Bazen insanoğlu sadece izlemekle kalıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ