Kinoa Nedir – Kinoanın Yararları

  • 25 Ekim 2016
  • 1.469 KEZ OKUNDU
Kinoa Nedir – Kinoanın Yararları

Kinoa nedir, kinoanın yararları, nasıl tüketilmeli

Kinoa nedir, nasıl üretilir, kinoanın yararları, nasıl tüketilmeli, nereden alınır, nerede üretiliyor, yemeklerde nasıl kullanılmalı, zayıflamaya etkisi var mı, diyet için uygun mu

Zayıflama haberlerinde, diyet listelerinde, yemek tariflerinde son dönemde sıkça yer bulan Kinoa bitkisini en son Beşiktaş’ın ameliyat olan futbolcusu Caner Erkin’e hızlı iyileşmesi için hediye edilmesi haberiyle görmüş olduk. Peki söylenildiği kadar şifa kaynağı mı, diyet programlarında yararı var mı, nerede üretilir, nerelerde kullanılır. Sizler için derledik…

Kinoa, yenebilir tohumları için tarımı yapılan Chenopodioideae alt familyasından bitki. Tahıllara benzer yönleri olsa da Buğdaygillerden değildir, ıspanak ve pancar gibi bitkilere daha yakındır.

Kinoa Nedir, Vücudumuza Yararları Nelerdir

Yanlış yöntemlerle zayıflamaya dur demenin vakti bu tahıl ile geldi diyebiliriz.
Kinoa kanser hücrelerinin oluşumunu ve üremesini engeller. Nasıl mı?
İçerisinde bulunan demir ile kansere dur diyebilirsiniz. Eğer ki vegansanız et veya süt ürünleri tüketemiyorsanız kinoa tahili sayesinde protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
Eski rahiplerin ve NASA’nın astronotlara verdigi ve kullanmasını istediği bir tahıldır.
Kabızlık sorununuz varsa kinonın içerisinde bulunan yüksek lif sayesinde kabızlık sorununu çözebilirsiniz.

Kinoayı aktarlarda ya da marketlerde bulabilirsiniz. Ya tahıl bu işte deyip geçmeyin çünkü bulgur ve pirinçten ayıran özelliği kilo aldırmak değil kilo verdirmektir. İçerdiği protein ile vücudunuz dinç ve diri kalır.

Caner Erkin Kinoa ile iyileşecek

Kinoa ile zayıflama formüller, Zayıflamak mümkün mü?

Kinoanın içerdiği kalori oranı düşüktür. Tok tutucu özelliği sayesinde uzun süre tok kalabilirsiniz. Kinoa 1 yemek kaşığı ile sadece 36 kalori içermektedir. Hem sizi tok tutar hem de az kalori alarak yağ yakmanızı sağlar.

Kinoanın Yağ Yakıcı Özelliği

Bir insanın yağ yakması için vücudunda gerekli olan mineraller vardır. Bu minaraller fosfor, demir ve kalsiyumdur. Bunların hepsi kinoanın içerisinde bulunur. Dünyaca ünlü üniversitelerin yaptığı bilimsel testlerde haftada 2 gün kinoa tüketen bir kişinin tüketmeyen kişiye nazaran daha hızlı kilo verdiği görülmüştür. Kinoa sadece kilo vermek için değil ayrıca kemik ve diş sağlığı, kabızlık, kansızlık gibi sorunlara da çözüm sunar.

Diyet için “Bulgur” daha yararlı

Yerli bulgur ile ithal kinoayı karşılaştıran uzmanlar,tok tutucu özelliği, lif ve yağ oranı ve fiyatının uygunluğu nedeniyle hem beslenmede hem de diyette bulgurun tercih edilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar.
Bu yüzden diyetlerde kinoa yerine, lif bakımından daha değerli olan bulgurun tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Bulguru tercih etmemizin bir diğer nedeni de kinoaya göre daha az yağlı olması.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ