Ayak Kokusu Nasıl Önlenir

  • 19 Aralık 2016
  • 1.455 KEZ OKUNDU
Ayak Kokusu Nasıl Önlenir

Ayak Kokusu Neden Olur? Koku nasıl engellenir, tedavisi, çözüm yolları

Günümüz sosyal insanının dert yandığı konulardan biri de : Ayak Kokusu… İş, okul hayatı içinde günlük koşturmaca sonucu oluşan bu rahatsızlık verici durumdan birçoğumuz muzdarip durumdayız. Sprey ya da ilaç denediniz ve hala kesin bir sonuca ulaşamadıysanız belki de sihirli şifa iksiriniz bu yazımızın içinde.

Ayak Kokusu Nasıl Oluşuyor

Ayak kokusu, terleyen ayaktaki bakterilerin bir çeşit gaz üretmesi nedeniyle meydana geldiğini biliyoruz. Çözüm yollarını aşağıda sıralayacağız ancak sadece ayak bakımı değil giydiğimiz ayakkabı ve tercih ettiğimiz çoraplar da bu sorunun nedenlerden biri olabilir.

Ayakları demlenmiş siyah çayda bekletmek ve sirkeli suyla yıkamanın, kokunun engellenmesini sağladığını biliyor muydunuz? Siyah çay kürü nasıl uygulanır?

“Çayda bulunan tannik asit, bakterileri öldürmede son derecede etkilidir. Çay kürünü hazırlamak için, yarım litre suya iki poşet siyah çay ekleyin ve 15 dakika kaynatarak demleyin. Soğuyunca ayaklarınızı yarım saat bu suda bekletin. Siyah çay kürünü bir hafta boyunca her akşam uygulayın.”

SİRKE DOĞAL ANTİBAKTERİYEL

Yapılan araştırmalar da sirkenin bakteri öldürmedeki etkisini ispatlıyor. Ayaklarınızı sirkeli suda kısa bir süre bekletmek ya da sirkeli su ile yıkamak, ayak kokusundan kurtulmanız için başvurabileceğiniz doğal yöntemler arasında sayılabilir.

DOĞRU ÇORAP SEÇİN

Ayak kokusunun, terleyen ayaktaki bakterilerin bir çeşit gaz üretmesi nedeniyle meydana geldiğinden, kokunun giderilmesi için uygulanabilecek diğer yöntemler şunlar:

– Temizlik: Ayaklarınızı her gün yıkayın. Ayağınızı su dolu bir kapta bir süre bekleterek yıkamak ya da sabunlayarak yıkamak daha da iyi sonuç verecektir. Ayağınızı iyice kurulamanız çok önemlidir.

– Doğru Çorapları Seçmek: Ter çeken pamuklu ya da bazı ter çeken yün ya da özel örülmüş çoraplar teri emerek ayağınızın nefes almasını sağlayacaktır. Eğer çoraplarınız nemlenirse değiştirip temiz çoraplar giymelisiniz.

– Doğru Ayakkabı Seçimi: Eğer ayakkabılarınız olması gerekenden daha sıkı ise ayağınızı terletebilir. O yüzden rahat ayakkabılar giymeniz önemlidir. Plastik ayakkabılar daha çok kokuya sebep verebildiği için kaçınmakta fayda vardır.

– Ayakkabı Değiştirmek: Aynı ayakkabıyı giyerek farkında olmadan bakterilerin üremesi için nemli bir ortama sebebiyet verebilirsiniz. O yüzden farklı ayakkabılar giyerek, boşta kalan ayakkabınızın kurumasına fırsat vermeniz de ise yarayacaktır.

– Bakterileri Öldürmek: Ayakkabılarınızı güneşte bekleterek ya da antibakteriyel sprey sıkarak bakterileri yok edebilirsiniz. Ayrıca ayağınızı antibakteriyel sabun ile yıkayarak da aynı neticeyi elde edebilirsiniz.

– Ayakkabıları Yıkamak: Birçok spor ayakkabı ve diğer ayakkabı türleri yıkamaya müsaittir. Hatta bazıları çamaşır makinesinde bile yıkanabilir. İyice kurutmak şartı ile bu şekilde ayakkabılarınızdaki kokuyu tamamen yok edebilirsiniz.

– Çıplak Ayakla Dolaşmak: Özellikle evinizin içinde, mümkünse balkon gibi güneş gören mekanlarda dolaşmak da işe yarayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Googlefan dedi ki:

    Kesin kurtulun la erkekler kesin çözüm :)))

BİR YORUM YAZ