Maydanozun Yararları Faydaları

  • 03 Ekim 2016
  • 1.188 KEZ OKUNDU
Maydanozun Yararları Faydaları

Maydanozun Yararları Faydaları

Maydanozun Yararları ve Faydaları, maydanoz nedir, neye iyi gelir, nasıl tüketilmeli, kür nasıl yapılır, maydonoz suyu neye iyi gelir, zayıflama kürü, idrar sökme kürü, maske kürü

Maydanoz Nedir

Karnımız ağrıyor maydanoz ye, böbrek taşında maydanoz, tansiyon denilince yine o, kan temizleyici, sigara bırakma bitkisi, kilo vermek istiyorum diyenlere de maydanoz, kilo almak isteyenlere de maydanoz… Nedir bu maydanoz böyle, gerçekten bunca şeye deva mıdır, zararı yok mu, nasıl kullanılmalı, ne kadar kullanılmalı ?

Maydanozgiller (Umbelliferae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Bütün yurtta, bahçelerde yetiştirilir.

Ağustos-eylül ayları arasında, beyaz renkli çiçekler açan, kazık köklü, 30-100 cm boylarında, iki yıllık otsu bir bitki. İlk yıl bir yaprak rozeti, ikinci yıl ise bir gövde meydana getirir. Rutubetli ve sulak toprakları sever. Gövdeleri dik, tüysüz, köşeli, içi boş ve çok dallı, yaprakları saplı, parçalı ve koyu yeşil renklidir. Çiçekler şemsiye şeklinde toplanmıştır. Yaprakları tüysüz, yeşilimsi, esmer renkli, armut şeklinde ve özel kokuludur.

Tohum ile yetiştirilir. Yetiştirilmesine sonbahar veya kış sonunda başlanır. Serpme veya çizgi usulü ile metrekareye 2-5 gr tohum atılır. Çimlenmesi zor olduğundan, tohumun bir gün su içinde bırakılıp şişirilmesi iyi olur. Kumla karıştırılıp ekilir. Sık sık sulama ve ot alma yapılmalıdır. Mahsülü toplarken iyice dipten biçmemelidir.

Maydanozun Yararları

Maydanoz, lezzeti ile birçok yemeğin süsü olurken, sağlık için içerdiği birçok yararlı vitamin ve minerallerle de oldukça faydalı bitkiler arasında yer almaktadır. İdrar söktürücü özelliği ile bilinen ve idrar yolları rahatsızlıkları için önerilen maydanoz suyunun yanı sıra, cilt bakımı ve kanı temizleme özelliği ile değeri bilinmesi gereken bir besindir. Yüksek oranda C vitamini içermesinden dolayı, günde yenilecek bir tutam maydanoz, vücudun ihtiyacı olan C vitamininin büyük çoğunluğunu karşılayacaktır.

Kilo vermeye olan etkisi ile de çeşitli maydanoz kürü tarifleri de bayanlar arasında ve internet sitelerinde sıkça dolaşmaktadır. Maydanoz vücut için önemli bir antibiyotik görevi görürken, kanserden depresyona kadar birçok hastalığa da iyi gelmesi, güzelleşip kilo verirken sağlıklı olmayı da mümkün hale getirmektedir. Maydanozu güzellik maskelerinden ve sofralardan eksik etmemek için sebep oldukça fazladır.

Maydanoz Kürü Nasıl Hazırlanır

Bir adet limon suyu, bir tutam maydanoz ve bir bardak su rondodan geçirilerek elde edilen içecek yağ yakıcı özellikte bir maydanoz kürü olacaktır. Düzenli bir şekilde günde bir bardak tüketildiği takdirde, maydanoz kürü zayıflatırken, cildin de güzelleşmesine katkı sağlamaktadır. Kilo vermek adına son zamanların en popüler kürlerinden biri olan maydanoz kürü, aynı zamanda birçok ünlünün de zayıflığının doğal sırlarından biridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Van Persie dedi ki:

    Maydanoz kadar yararlı bir şey çok az var. Çiğ ye yararlı, kaynat suyunu iç şifalı, yemeğe kat tat veriyor, salataya karıştır öylece ye. Hepsinin de yararı var. Bol bol tüketilmesi gereken bir bitki.

BİR YORUM YAZ