29.09.2020 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Mete Yarar Kimdir – Biyografisi

Mete Yarar Kimdir – Biyografisi

Mete Yarar Kimdir – Hayat Hikayesi – Anıları

Mete Yarar Kimdir, biyografisi, hayat hikayeleri, askerlik anıları, Özel Kuvvetler dönemi, televizyon programları, Mete Yarar videoları izle, PKK ile mücadele, terör saldırıları…

Türkiye onu maalesef terör saldırılarından sonra ekranlarda boy göstermesiyle tanıdı. Güvenlik uzmanı sıfatıyla bağlandığı kanallarda, katıldığı programlarda açıklamalar yapan Mete Yarar 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası televizyon kanallarının yine aranan yüzü oldu. Ulaştığı ilginç bilgileri çarpıcı bir şekilde hikaye etmesiyle izleyici tarafından kısa sürede sevildi. TRT Belgesel’de Şahit Olun programı yapan ve Doğu-Güney Doğu hattında PKK ile mücadele amaçlı operasyonları sıcağı sıcağı cephe hattından tüm Türkiye’ye aktardı.

METE YARAR KİMDİR?

1967’de samsun’da doğdu. Kara harp okulu mezunu.20 yıl boyunca silahlı kuvvetlerin çeşitli birimlerinde görev yapan Yarar, son görev yeri olan Özel Kuvvetler Komutanlığından binbaşı rütbesiyle kendi isteğiyle ayrıldı.TSK’da görev yaptığı zaman diliminde 10 yılı aşkın bir süre güneydoğu’da hizmet etmiştir. Daha sonra kurduğu kendi şirketinde ağırlıklı olarak Orta Doğu ülkelerinde risk analizleri hizmeti verdi. Basın yayın organlarında güvenlik uzmanı sıfatıyla köşe yazarlığı ve programlar yaptı. Enerji konusunda master yaptı.

O bir asker emeklisi

Onu TV ekranlarında, kirli sakalı, motorcu montuyla Ortadoğu gibi, Türkiye’nin Kürt meselesi, güvenlik politikaları gibi konularda ciddiyetle konuşurken görüyoruz son zamanlarda. Bazen MİT krizini yorumluyor, bazen Arap Baharı’nı, bazen de Kafkaslarda ne olup bittiğini. Görünüşünden bağımsız olarak, anlattığı şeyler fazlasıyla ‘ciddi’. aHaber’in güvenlik danışmanı da olan ve tanımayanların “Kim bu adam?” dedikleri kişi Mete Yarar (45). Eski bir asker. Onunla askerken tanışmadık, zaten bu söyleşinin esbabımucibesi de Yarar’ın sivil hayatı ve orada yaptıkları. Televizyon programlarında Türkiye’nin iç ve dış güvenliğiyle ilgili ciddi (!) konuşmalar yapsa da esprili biri. Medeni halini ‘dul ve yetimim’ diye açıklaması bile, onun bildiğimiz askerlerden biri olmadığını gösteriyor. 2004’te emekliliğine bir yıl kala, hayatında yapmak istediği çok şey olduğuna karar verip istifa eden Yarar’la askerliği, sivilliği, aynanın iki tarafından bakmayı, halkın orduya bakış açısını ve 100 maddelik özel hayat listesini konuştuk.

– Kendinizi ne olarak tanımlıyorsunuz?

– Asker kökenliyim. Öğrencilik yıllarımda iyi bir sporcuydum. Harp Okulu’na isteyerek girmiştim. 20 yıl boyunca askeri üniformayı onurla taşıdım. Kendi isteğimle istifa etmenin, mesleği sevmemekle alakası yok. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) özellikle 80 sonrasında giderek toplumdan uzaklaştırıldı. 12 Eylül’ün en çok zarar verdiği kurum TSK’nın kendisidir. Çıkardığı kanunlarla, kısıtlamalarla halkın içinde olan bir kurumu halkın dışına çıkardılar.
– Askerlik biz sivilleri korkutan bir kurum, sizce neden böyle?
– İnsan tanımadığı kişilerden ve kurumlardan korkar. İçinde yaşadığı, dokunabildiği hiç kimseden çekinmez. Biz üniformayı giyince farklı bir yapıya büründüğümüz sanılıyor, aslında askerlik yalnızca bir meslek, yaşam biçimi değil.

Askerliğin yaşam biçimi olduğuna dair bir algı var ama değil mi?

– Bütün mesleklerde mesleğinizi yaşam biçimine dönüştürürseniz hata yaparsınız. O zaman elbiseyi çıkarttığınızda bomboş kalırsınız.

– Nerelerde bulundunuz mesleğiniz gereği?

– Özellikle Doğu ve Güneydoğu’da çok fazla bulundum. Sınır ötesi operasyonlarda yer aldım. En son bulunduğum görev de 2003’teki, Türk askerlerinin kafasına çuval geçirilen Kuzey Irak’tı. Döndüm ve görevi bıraktım. Binbaşı rütbesindeydim. Mesleğimde başarılıydım, alabileceğim ne kadar ödül varsa aldım.
– Neden istifa ettiniz?
– Hayatımı yaşamak istedim. Önüme bir kağıt aldım ve yapmak istediğim 100 şeyi sıraladım; baktım askerlik yaparken bunları gerçekleştiremeyeceğim.

ÖLÜMÜ GÖRMEK, HAYATI SEVDİRİYOR

– Maddelerin birkaçını paylaşır mısınız?
– Denizi çok seviyorum, deniz görmediğim zaman hayattan kopuyorum. Görev yaptığım yerler denizden binlerce kilometre uzakta oldu hep. İlk yapmak istediğim şey bir yelkenli almaktı, onu bu yaz gerçekleştireceğim. İkincisi; fikirlerimi seslendirme özgürlüğüne sahip olabilmekti. Birikimimi çok daha gençken kullanmak istiyordum. Türkiye’de saha bilgisine sahip insanlar çok az. Bu insanların konuşmadığı yerlerde, yanlış insanlar konuşuyor. Üçüncüsü, sporu çok seviyorum, özellikle ekstrem sporları. Artık hepsine vakit ayırabiliyorum. Çok istediğim şeylerden biri de dans etmekti. Dağın başında öğrenemezdim, ama şimdi tango yapabiliyorum.
-1984’te göreve başlamışsınız, tam da PKK’nın ortaya çıktığı yıl.
– Evet, o anlamda şanssız bir askerdim. Karacı piyadeydim. Yaptığım işten hiç pişman olmadım, ama yıllar geçince şunu öğreniyorsunuz; memlekete hizmet etmek için illa üniforma giymek gerekmiyor.
– Çok ölüme tanık oldunuz mu?
– Hem de çok. Pek çok arkadaşım yaralandı, daha başka bir sürü olay. Ama akıl sağlığımı bu gerçeklerden uzak tutmayı bildim.
– İnsan o kadar çok ölüme tanık olunca yaşamak daha lezzetli mi oluyor?
– Evet, daha güzel oluyor. Askerlik mesleği, yaşamın o kadar çok dışına itiyor ki; sakal bırakmak bile büyük bir iştah olabiliyor.

– Askerlik mesleğini bırakınca sudan çıkmış balık gibi hissettiniz mi?

– Hiç olmadı, çünkü ben sivil hayatın dışına çıkmadım, hep dışarıdan arkadaşlarım da oldu. Askerliği, ilkeleri olan, felsefesi olan, ama son tahlilde bir meslek olarak gördüğüm için çok rahat uyum sağladım. 2004’te ayrılır ayrılmaz dış ticaret yapmaya başladım. İlk şirketim Irak’la ilgiliydi. Meslek olarak bilgilerim; terör, Ortadoğu ve bölgedeki iç karışıklıklar, Balkanlar, Kafkaslar gibi başlıklarla ilgili olduğu için, bunları kullanabildim. TSK’dan ayrıldığımdan beri yapmak istediğim iş ‘risk yönetimi’ydi.

Risk yönetimi tam olarak ne demek?

– Türkiye’de çok fazla bilinmeyen, ama dünyada yaygın olan bir kurum. Bütün şirketlerde böyle bir örgütlenme var artık. Uluslararası şirketler bir bölgeye gitmeden önce bölgenin analizini yapmak ister. Bölgenin güvenliği, siyasi çalkantılar, savaş riski, iç karışıklarla ilgili analizler yapıyoruz. 2004’ten beri özellikle Irak’ta şirket kuran ve o bölgede yatırım yapan neredeyse herkese danışmanlık yaptım; hem uluslararası hem de ulusal şirketlere. Ve bu sektör öyle gelişti ki, bunun Türkiye’de de yapılabileceğini düşündüm. Türkiye’de de bir sürü bölgede yatırım yapamıyorsun; risk zaten terörden kaynaklanmaz. Bir yere yatırım yaparsınız ama bölge halkı size sıcak bakmayabilir, bu daha en başta sakat başlayan bir iştir. İlk aklıma gelen HES’ler mesela. Ki ben bu konuda köylülerin yanındayım, onu da söyleyeyim.
– HES karşıtı mısınız?
– HES karşıtı değilim, ama bölge halkının onayı olmadan bir projenin hayata geçirilmemesinden yanayım. HES karşıtlığının bu kadar artmasının nedeni, halka söz hakkı verilmemesi. Ama bir de şöyle bir sorun var ki, bazı derelerin 17-18 tane barajı var. Buna ne derenin suyu yeter, ne de halkın sabrı.

Mete Yarar’a Silahlı Saldırı

Güvenlik uzmanı Mete Yarar, uğradığı silahlı saldırı girişimi hakkında, “15 gündür ciddi şekilde tehdit alıyordum. Ben kendi korumamı kendim yaparım, bunun eğitimini aldım. Koruma talebinde de bulunmadım. Bu bir itibar suikastı. Beni çağırıp tuzak kurmaya çalışan örgüt bağlantısı ortaya çıkacak. Bunu bekliyordum. ‘Darbe tiyatrodur’ diyenlerin hamlesini bozacak şeyler yaptım. FETÖ’den bahsediyorum, beni itibarsızlaştırmak istiyorlar” dedi.

Güvenlik uzmanı Yarar Habertürk TV’de yaşadıklarını anlattı. Yarar’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

“Şu anda iyiyim. Bir yaralanma olayı gerçekleşmedi. 15 gündür her türlü saldırıya uğruyorum. Konuştukça, bu darbeye tiyatro diyenlerin oyunlarını bozdukça bana saldırı artmıştı.

Bugün oğlumun resmi alacağıyla ilgili oğlumu çağıracaklarına beni çağırdılar. Son günlerde aldığım tehditlerden dolayı gitmedim. Onlar yanıma geldi.

Ben ilk gittiğimde olayın öyle olmadığını anladım. Tuzağın içine çekildiğimi anladım. Hepsi senedi olan malzemeden bahsediyorum. Beni istediler masaya. Ben gittiğimde de masada farklılık olduğunu hissettim. Farklı bir mevzuya sokmaya çalıştılar. Bu tuzakları nasıl kurduklarını çok iyi biliyorum. Alacak verecek mevzusu gibi gösterip masada silah çekmeye çalıştılar. Benim onlara karşı bir saldırıda bulunmamı ve silah çekmemi düşünüyorlardı. Kapının önüne çıktığımda, hiç gereği yokken… 40 bin liralık alacak için. Silaha mermiyi sürdüler ama olmadı. Ben bekledim. Bunların hepsi kamera kayıtlarında var. İkinci mermiyi sürdü, göğsüme ateş etti ama mermi patlamadı. Sonra da ben silahımı çekip adamları kovaladım.

İşin içinde ne alacak, ne verecek mevzusu var. Beni bir yere çekerek bunu yapmaya çalıştılar. İlkinde çağırdıkları yere gitmedim. İkincisinde elimi silahıma atmadım. Ben ifade vermeden, bu gruplara yakın olanlar, FETÖ’ye yakın olanlar neredeyse konuşmadığın ifade tutanakları yayınlandı. Bütün güvenlik birimleri bu adamları arıyor. O silah patlasaydı, ben bugün burada sizinle konuşuyor olamayacaktım.

15 gündür ciddi şekilde tehdit alıyordum. Ben kendi korumamı kendim yaparım, bunun eğitimini aldım. Koruma talebinde de bulunmadım. Bu itibar suikastı. Beni çağırıp tuzak kurmaya çalışan örgüt bağlantısı ortaya çıkacak. Bunu bekliyordum. ‘Darbe tiyatrodur’ diyenlerin hamlesini bozacak şeyler yaptım. FETÖ’den bahsediyorum, beni itibarsızlaştırmak istiyorlar.”

Mete Yarar televizyon programı videosu izle HD

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.