11.10.2019 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Buzdan Gemi Etkinliği

Buzdan Gemi Etkinliği

Buzdan Gemi Etkinliği, Okul öncesi etkinlik örnekleri, eğlendirici etkinlikler, öğretici faaliyetler, anaokulu etkinlikleri indir

Okul öncesi dönem öğrencileri için eğitici-öğretici etkinlikler çok önemli. Ancak daha da önemli olan bu etkinliklerin eğlendirici olması. Nasreddin Hoca misali hem güldürüp hem düşündürüp hem eğlendiren faaliyetler üretmek gerekiyor. Öğretmenlerin ve eğitmenlerin işine yarayacağını düşündüğümüz Buzdan Gemi Etkinliği örneğini, nasıl uygulanacağını, nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizler için derledik. İyi eğlenceler…

Buzdan Gemi Etkinliği Kazanımlar

Bilişsel Gelişim
Kazanım 5. Nesne ya da varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/varlığın rengini söyler.) Kazanım 17. Neden-sonuç ilişkisi kurar. (Göstergeleri: Bir olayın olası nedenlerini söyler. Bir olayın olası sonuçlarını söyler.)
Dil Gelişimi
Kazanım 7. Dinlediklerinin/izlediklerinin anlamını kavrar. (Göstergeleri: Dinlediklerini/izlediklerini açıklar. Dinledikleri/ izledikleri hakkında yorum yapar.) Kazanım 8. Dinlediklerini/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder. (Göstergeleri: Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap verir.)

MATERYALLER : Su, gıda boyası, kürdan ya da küçük çubuklar, su kabı, buz kalıpları.

SÖZCÜKLER : Erime, donma

KAVRAMLAR : Renk: Mavi, yeşil, kırmızı Zıt: Katı-sıvı

Buzdan Gemi Etkinliği Öğrenme Süreci

Çocuklar su dolu üç kabın etrafına otururlar. Bu üç kaptaki suya mavi, yeşil ve kırmızı renkli gıda boyalarından birer çay kaşığı eklenir ve çocuklar küçük çubuklar ile karıştırırlar. Suların hangi renk olduğunu söylerler.
Elde edilen renkli sular gemi şeklindeki buz kalıplarına dökülür ve dondurma çubukları veya kürdan batırılıp buzluğa konur. Buzluğa konan suda nasıl bir değişimin olacağı ile ilgili konuşurlar.

Gün içinde çocukların buzluktaki buz kalıplarında olan değişiklikleri gözlemlemesine fırsat verilir, suda olan değişiklikler hakkında konuşulur. Gözlenen değişimlerin neden olduğunu ile ilgili yorum yapılır. Gemi şeklindeki buzlar kalıplarından çıkarılır. Farklı renklerdeki buzdan gemilerini alan çocuklar içine su konulan kapların etrafına geçerler. Sonra renkli gemilerini suya bırakırlar. Su içine bırakılan buzlarda nasıl bir değişimin olacağı hakkında konuşulur. Çocuklar gemilerini çubuklarından tutarak gezdirirler.

Çocuklar buzların erimesini ve suyun renginde olan değişiklikleri gözlemlerler. Gözlemledikleri değişimlerle ilgili birbirlerine soru sorarlar. Tüm gemiler eridiğinde çocuklar ellerinde kalan gemi çubuklarıyla suyu karıştırırlar. “Mavi ile yeşil gemi karşılaşınca hangi renk oluştu? Mavi ile kırmızı gemi karşılaşınca hangi renk oluştu? Kırmızı ile yeşil gemi karşılaşınca hangi renk oluştu?” şeklinde sorular sorulur ve çocukların açıklamaları dinlenir.

Etkinlik Değerlendirmesi

Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki sorular yöneltilebilir:
Buzdan gemileri nasıl elde ettik? Buzdan gemiler nasıl eridi? Etkinliğin en eğlenceli yeri neresiydi? Neden? Başka hangi renkli nesneleri karıştırsak yeni renkler elde edebiliriz? Kimlerin üzerinde gemilerden biriyle aynı renkte olan giysi var? Bu hangi renk?

Okul öncesi çocuklar için Kokla Bul etkinliği nasıl yapılır? TIKLA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. aramamotoru dedi ki:

    Okul öncesi için eğitici ve eğlenceli bir etkinlik, teşekkürler

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.