Okul öncesi kokla bul etkinliği

  • 13 Haziran 2017
  • 1.529 KEZ OKUNDU
Okul öncesi kokla bul etkinliği

Okul öncesi kokla bul etkinliği, sınıf içinde yapılabilecek etkinlikler? Ana okulu etkinlikleri, eğitici faaliyetler, eğlenceli etkinlik örnekleri, ana sınıfı etkinlikleri nasıl yapılır

Ana sınıfı düzeyindeki çocukların eğitilmesi için mutlaka eğlenceli etkinlikler hazırlanması gerekiyor. Yoksa çocuk kendini veremez, odaklanamaz ve faaliyet başarısızlıkla sonuçlanır. Etkinlik yapalım tamam da ne yapalım diyenlere ipuçları niteliğinde bir başlıkla karşınızdayız. Her güne özel etkinlik hazırlamak, tekrara düşmemek cidden zor iş. Ancak paylaşılan etkinlikleri harmanlayarak yeni faaliyetler üretebilirsiniz. Okul öncesi kokla bul etkinliği de bunlardan yalnızca biri. Daha önce yayınladığımız okul öncesi etkinliklere kaynak dosyalar bölümünden ulaşabilirsiniz. Etkinlikle ilgili önerilerinizi ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Okul öncesi kokla bul etkinliği nasıl uygulanır?

Etkinlik Çeşidi : Fen, Matematik ve Sanat (Bütünleştirilmiş Büyük-Küçük Grup Etkinliği)
Yaş Grubu : 48 – 60 Ay
KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ
Bilişsel Gelişim
Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.) Kazanım 2. Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. (Göstergeleri: Nesne/durum/olayla ilgili tahminini söyler. Gerçek durumu inceler. Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.) Kazanım 5. Nesne ya da varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/ varlığın adını, kokusunu söyler.) Kazanım 6. Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre eşleştirir. (Göstergeleri: Nesne/varlıkları kokusuna göre ayırt eder, eşleştirir.) Kazanım 20. Nesne/sembollerle grafik hazırlar. (Göstergeleri: Nesneleri kullanarak grafik oluşturur. Grafiği oluşturan nesneleri ya da sembolleri sayar. Grafiği inceleyerek sonuçları açıklar.)
Sosyal ve Duygusal Alan
Kazanım 3. Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. (Göstergeleri: Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder.)

MATERYALLER : Koku keseleri, küçük kaplar, su kapları, kokulu malzemeler, kâğıt ve kalemler, karton, yapıştırıcı.

SÖZCÜKLER : Kahve, lavanta, nane, sabun, kese, grafik.

ÖĞRENME SÜRECİ

Öğretmen kahve, lavanta, nane ve sabun parçaları ile doldurulmuş dört ayrı kese hazırlar. Çocuklar keselere dokunarak, keseleri koklayarak elden ele dolaştırır ve keselerin içinde ne olduğunu tahmin etmeye çalışırlar. Çocuklar, keselerin içinde olduğunu tahmin ettikleri şeylerin resimlerini yaparlar. Yapılan resimler sergilenir. Keselerin içinde olan malzemelerin aynıları küçük kaplar içinde çocuklara sunulur. Çocuklar kaç tane kese ve kap olduğunu sayarlar. Kesede olan kokular ile kapta olan kokuları eşleştirirler. Keseler açılır ve çocuklar eşleştirmelerinin doğru olup olmadığını kontrol ederler. Bir masaya içinde su olan kaplar ile kokulu nesneler, diğer bir masaya boya malzemeleri, kokulu nesneler ile yapıştırıcılar, son masaya ise kartonlar, keseler, renkli pullar yerleştirilir. Çocuklar ilgileri doğrultusunda masalara geçerler. Birinci gruptaki çocuklar su deneyi ile ilgilenirken ikinci gruptaki çocuklar kolaj çalışmalarını yapar, üçüncü gruptaki çocuklar ise nesne grafiğini oluştururlar. Her üç masada olan çocuklar yaptıklarını arkadaşlarına anlatırlar. Grafikteki semboller sayılır. Sembollerin kaç tane olduğu üzerine konuşulur. Deney ve kolaj çalışması yaparken, grafik oluştururken neler hissettikleri ile ilgili sohbet edilir.

DEĞERLENDİRME

Etkinlikten sonra çocuklara aşağıdaki sorular yöneltilebilir:
Biz bu etkinlikte neler yaptık? Keselerin içinde hangi kokuları bulduk? En çok hangi kokuyu sevdiniz? Sizce hangi nesnelerin kokusu güzeldir? Hangi nesnelerin kokuları kötüdür? Her nesnenin kokusu var mıdır? Her şeyi koklamalı mıyız? Neden?

AİLE KATILIMI
Ailelere çocuklarıyla yemeğin kokusundan evde hangi yemeğin pişirildiğini tahmin etme oyunu oynamaları önerilebilir.

UYARLAMA
Sınıfta Zihinsel Yetersizliği Olan Bir Çocuk Varsa:
Zihinsel yetersizliği olan çocuk ile kahve ve sabun kokusu birbirlerinden kolayca ayırt edilebileceği için bu kokular ile çalışılabilir. Çocuğun bu kokuları eşlemesi istenir. Sözel ipucu ve fiziksel yardımlarla çocuğun doğru yanıtı vermesi sağlanır. Eşleme çalışmasından sonra, çalışılan kokulara ait nesnelerin resimlerinin çizilmesi sırasında öğretmen çocuğun gereksinim düzeyine göre sözel ipucu, işaretle ipucu, model olma ve fiziksel yardım kullanır. Çalışılan koku ile ilgili sorular sorularak değerlendirme yapılır.

Okul öncesi çocuklar için “buzdan gemi” etkinliği konusu için TIKLA

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Google Panda dedi ki:

    Benim gibi okul önceciler için güzel arşiviniz var. O kadar sömürdüm, bir teşekkür edeyim dedim. Paylaşımlarınızı merakla takip ediyorum.

BİR YORUM YAZ