İstiklal Marşı Belgeseli izle

  • 21 Mart 2017
  • 1.505 KEZ OKUNDU
İstiklal Marşı Belgeseli izle

İstiklal Marşı nasıl kabul edildi, yazılış hikayesi

İstiklal Marşı yazılmasına neden gerek duyuldu? Yarışmaya katılan diğer şiirlerden örnekler var mı? Mehmet Akif Ersoy yarışma birincilik ödülünü kabul etti mi? İstiklal Marşı yarışmasında seçici kurulda kimler vardı? İlk söylendiği şekli nasıldı? Ne zaman yeni besteye geçildi?

Kurtuluş Savaşı’nın gerçekleştiği dönemde ulusal bir marşa, milletimizi temsil eden bir sembol ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Bunu dikkate alarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1921 senesinde şiir yarışmaları yapılmıştır. Bu yarışmaya 724 tane şair yazdığı şiirini göndermiştir. Kazanan şaire para ödülü verileceği için ilk başta Mehmet Akif yarışmaya dahil olmamıştır. Ancak dönemin milli eğitim bakanı Hamdullah Suphi çok ısrar ettiği için ödül almama koşulu ile Ersoy da bir şiir göndermiştir.

Düzenlenen yarışmanın neticesinde 20 Şubat 1921 tarihinde Mehmet Akif kaleme aldığı ve Kahraman Ordumuza ithaf ettiği şiir ile 12 Mart 1921 tarihinde oy çoğunluğu ile meclis tarafından yarışmanın kazananı olmuştur ve şiiri İstiklal Marşı milli marşımız olmuştur. İstiklal Marşının kabul edildiği sene içinde bir de beste yarışması düzenlenmiştir ancak bu yarışma sonuçlanmamıştır. Bunun ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ali Rıfat Çağatay’ın yazdığı beste kabul edilmiştir ve eğitim kurumlarına duyurusu yapılmıştır. 1924 yılından 1930’a dek bu beste kabul görmüştür. O sene bu beste yerine Cumhurbaşkanlığının orkestra şefi olan Zeki Üngör 1922’de hazırladığı bestesi ile bugün kabul görmeye başlamıştır.

Mehmet Akif Ersoy bu İstiklal Marşı’nda savaşın galibi olacağımıza inandığını, ordumuzun yürekli olduğunu ve canları pahasına savaştığını, onlara olan sonsuz güveninin, milletimizin özgürlüğünü kaleme almıştır. Şiirde tamamen dörtlüklerden oluşan 40 dize vardır. Son bölük ise beş dizeden oluşur.

İSTİKLAL MARŞININ ÖZELLİKLERİ

İstiklal Marşının özellikleri nelerdir? Kısaca İstiklal marşı özellikleri hakkında yazı.

İstiklal Marşı, nazım tekniği ve muhteva bakımından her hangi bir milli marş güftesinin çok üstünde Türk edebiyatının en güzel lirik-hamasi şiirlerindendir.

Son kıtası beş mısra olmak üzere dörder mısralık on kıtadan oluşur.

Aruzla yazılan şiirin her kıtasının bütün mısraları tam kafiyelidir.

Her kıtada, temayı oluşturan duygu ile uyumlu ton ve vurgulamalar yapılmıştır.

İstiklal Marşı, sayın Orhan Okay’ın ifadesiyle, “tek taşı bile yerinden oynatılmayacak muhkem, harikulâde bir ses, söz ve mana mimarîsi” ne sahiptir.

İstiklal Marşı Belgeseli izle

YouTube video

İstiklal Marşı’nın 1924’ten 1930’a kadar söylenen makamı (Ali Rıfat Çağatay Bestesi)

YouTube video
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Googlefan dedi ki:

    İstiklal Marşımızın son hali de gerçek makamı da müthiş. Bunun sırrı tamamen içeriğinde ve verdiği duyguda gizli. İnanın pop, rap, caz, mehter hangi altyapıyla söylenirse söylensin beğenilecektir. Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla anıyorum.

BİR YORUM YAZ