16.01.2021 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs yazıları, şiirleri, oratoryosu

19 Mayıs yazıları, 19 Mayıs şiirleri, 19 Mayıs oratoryo, 19 Mayıs tören metni, Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs konuşmacı örnekleri, Gençlik ve Spor Bayramı

Bilindiği gibi her milletin tarihinde o millete yön veren üstün nitelikli insanlar vardır. Bu insanların açtıkları yeni ufuklarla o millet devlet kurar ve o devletin kurulduğu gün de “Türkiye Cumhuriyeti Devleti”nin kurulduğu gün olan 29 Ekim örneğinde olduğu gibi bayram olarak kutlanır.
Gayet tabiidir ki devlet kurmak her millete nasip olmaz. Devlet kurmak için o devletin toprakları uğrunda sebil edilecek canların, kanların, sevgililerin olması gerekir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de erkeğiyle-kadınıyla tam 253 bin şehidimizin canları ve kanları üzerinde kurulmuştur. Yani, “Harbiye Marşı”nda da çok güzel ifade edildiği gibi kanla, irfanla kurulmuştur bu devlet. Onun için her ne pahasına olursa olsun sahip çıkacağız, kıyamete kadar da yaşatacağız.

CUMHURİYETE GİDEN YOLDA…

1299 tarihinden 1918 tarihine kadar geçen 619 senelik zaman zarfında üç kıtada sahip olduğu topraklara Türk-İslam medeniyeti, temizliği, nezafeti, nezaketi mührünü vuran Osmanlı Devleti, 1914-1918 yılları arasında devam eden 1. Dünya Savaşı’ndan yenik çıkınca, 30 Ekim 1918 tarihinde “Mondros Mütarekesi”ni imzalamak zorunda kaldı.
Ne var ki, müttefik devletler mütareke şartlarına da uymayarak cennet vatanımızı yer yer işgal etmeye başladılar.
Adana Fransızlar; Antep, Urfa, Maraş İngilizler ve İtalyanlar; İzmir Yunanlılar tarafından işgal edildi. Bütün müttefik devletlerin donanma ve kuvvetleri ise İstanbul’u istila ettiler.

SAMSUN’DA KIVILCIMLANAN KURTULUŞ ATEŞİ

1000 seneden beri hep devlet kurarak yaşamış olan Türk Milleti çaresizlik içinde, Namık Kemal’in belirttiği gibi:
“Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara mâderini?” diye haykırıyordu. Milletin bu feryadına Mustafa Kemal Paşa:
“Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Elbet bulunur kurtaracak bahtı kara mâderini” diye cevap verdi ve 19 Mayıs 1919’da, bahtı daima açık olan Türk Milleti’nin kararan bahtını tekrar açık etmek için Samsun’a çıktı. İlk iş olarak eldeki kuvvetlerden faydalanmak suretiyle pontus hülyası peşinde çılgınca koşan Samsun ve çevresi Rumları’nı dize getirdi. Sonra uzun ve çileli bir yolculuk başladı Mustafa Kemal Paşa için. Anadolu’nun her yerinden halk, belediye reislikleri ve Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri vasıtasıyla kendisine müracaat ederek milletin başına geçmesini istediler.

19 Mayıs Meşalesi Yanıyor

“Hayat ve şahsiyetim kendi malı olan necip ve mazlum milletimizin bu haklı talebi üzerine artık benim için en mukaddes vazife, millet iradesine itaat etmeyi her şeyin üzerinde görmektir” diyen Mustafa Kemal Paşa il il, ilçe ilçe, köy köy dolaşarak Millî kurtuluş için Samsun’da tutuşturduğu ateşi, Anadolu’nun en ücra yerlerinde alevlendirdi. Her gittiği yerde halk kendisini:

“Hoş gelişler ola, Mustafa Kemal Paşa,
Askerin, milletin; bayrağınla çok yaşa,
Arş, arş, arş! İleri, ileri, haydi ileri,
Alalım düşmandan eski yerleri,
Sağdan sola, soldan sağa,
Al da bayrağın, düşman üstüne” türküleriyle karşıladı.

Sonrası mı? Sonrasında Afyon’da, Dumlupınar’da, Eskişehir’de, Erzurum’da, Antep’te, Maraş’ta, Urfa’da yenilgiye uğratıldı düşmanlar. Mustafa Kemal Paşa’nın, “Düşmana ancak Mustafa Kemal’in istediği yerde muharebe vermek ve evvela düşmanı çarpışmaya mecbur etmek, çarpıştıkça belini kırmak ve kırılan beli üzerine atılmak” stratejisiyle 23 Ağustos 1921 tarihi ile 13 Eylül 1921 tarihleri arasında o muazzam müttefik kuvvetlerin Sakarya’da beli kırıldı. 26 Ağustos 1922 tarihinin şafak vaktinde başlayıp 30 Ağustos 1922 tarihinde sona eren “Başkumandanlık Meydan Muharebesi” ile de beli kırılan düşman tamamen imha edildi.

Gazi Başkomutanın dediği gibi, “Batı fabrikalarında çelik zırhlar ile kaplanan muazzam Yunan ve Îtilaf Devletleri orduları artık, savaş meydanında ölülerden, subayları tarafından terk edilmiş zavallı sürülerden; işledikleri insanlık dışı cinayetlerinden korkmuş olarak ağaç diplerinde tir tir titreyen dermansız yaralılardan ibaret kaldı.”
Milletimizin kurtuluş mücadelesinin ilk adımı olan 19 Mayıs 1919 tarihi bugün, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor bayramı” olarak kutlanmaktadır. Kutlu ve mutlu olsun.

Diyanet Aylık Dergi’nin Ekim 1998, 94. sayısında Gaffar TETİK’in hazırladığı, “Atatürk ve Din” Başlıklı ilaveden alınmıştır.

19 mayıs yazıları, şiirleri, oratoryosu, konuşmacı metinleri, tören kutlama programı için TIKLA

19 Mayıs şiirleri başlığına katkı sağlamak isterseniz yorum veya iletişim panelimizi kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. GooglevsYandex dedi ki:

    19 Mayıslar bizim, gençlerin.
    Tarihimize, değerlerimize, ülkemize sahip çıktığımızı dosta düşmana göstermemiz gereken günler.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.