08.08.2022 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Türkçe Unutmak sorusu iptal mi

Türkçe Unutmak sorusu iptal mi

2016 TEOG Türkçe Unutmak Sorusu İptal Mi Olacak, Hatalı Mı

23 Kasım ve 24 Kasım’da Teog yapıldı, üzerinden bir hafta geçti ama hala tartışmalar devam ediyor. Tartışmaların odağında ise Türkçe Unutmak sorusu ve Din Kültürü sınavından Merve’nin babaannesi sorusu var. Bu iki soru şimdilik zirveye oturmuş durumda. Uzmanlar, öğretmenler, zümre başkanları herkes bir açıklama yaptı. Açıklamalarla sonuç netlik kazanmak yerine aksine sorunun içinden iyice çıkılmaz hale geldi. MEB sınavdaki sorulara itiraz hakkını tanımıştı, dilekçe vs ile sorulara itiraz edilebiliyor. Ancak iptal mi değil mi sorusunun cevabını almamız biraz uzun sürecek gibi. Teog sonuçlarının ocak ayının başında açıklanması bekleniyor. Dolayısıyla bu ana kadar sorumuzun cevabını alamayabiliriz.

Türkçe Unutmak Sorusu ve Teknik Analizi

Soruyu teknik olarak anlatmaya çalışayım. 23 Kasım 2016 tarihli TEOG sınavı Türkçe testinde, “unutmak” kelimesinin verilen cümlelerde hangi anlamlarıyla kullanıldığını sorgulayan A1-B4-C6-D2 nolu soru ikilemlere sebep olmuştur.

“Bana verdiğin kitabı metroda unutmuşum.” Cümlesindeki unutmak sözcüğü Türk Dil Kurumunun Büyük Türkçe Sözlüğü’ndeki 2. Anlamı olan “Bir şeyi dalgınlıkla bir yerde bırakmak” anlamında

“Şimdiye kadar biz senin ne haylazlıklarını unuttuk.” Cümlesindeki unutmak sözcüğü Türk Dil Kurumunun Büyük Türkçe Sözlüğü’ndeki 2. Anlamı olan “Bağışlamak” anlamlarında kullanılmıştır.

“Yoğunluktan dolayı kitap okumayı da unuttuk.” cümlesi; “yoğunluk sebebi ile sözü edilen kitabı okumaya vakit ayırmayı unutmak, yapmayı hatırlamamak” olarak yorumlanabilir. Bu durumda, buradaki “unutmak” kelimesi sınava giren öğrencilerin bir kısmı tarafından “hatırlamamak” anlamıyla kullanıldığı düşünülerek sorunun cevabı “bir şeyi yapamaz duruma gelmek” seçeneği olarak işaretlenmiştir.

Yayınlanan cevap anahtarı incelendiğinde anlaşılan şudur ki; “Yoğunluktan dolayı kitap okumayı da unuttuk.” cümlesinde “unutmak” kelimesi Türk Dil Kurumunun Büyük Türkçe Sözlüğü’ndeki 3. Anlamı olan “Bir şeyi yapamaz duruma gelmek” anlamında kullanıldığını kabul ederek, doğru cevabın “hatırlamamak” olduğunu göstermiştir. Türk Dil Kurumunun Büyük Türkçe Sözlüğü’ndeki 3. anlamını açıklayan örnek cümle “Onu da bilirdim eskiden memleketteyken amma sonradan unuttum” dur. Buradaki anlam önceden bilinen bir becerinin zamanla, yapılmaya yapılmaya unutulması anlamına gelebilmektedir. Mesela “Yabancı dil konuşmanın unutulması” buna örnek olarak verilebilir. “Kitap okumak” ise unutulacak bir yetenek veya eylem değildir. Bu nedenden dolayı, bu sorudaki unutmak kelimesi “bir şeyi yapamaz duruma gelmek” anlamı ile örtüşmemektedir.

Bu bilgiler doğrultusunda farklı görüş açıları ile bakıldığında; sözü edilen soru için her iki cevaba da ulaşılabileceği görülmektedir. Diğer bir deyişle “unutmak” kelimesinin sorudaki “Yoğunluktan dolayı kitap okumayı da unuttuk.” cümlesi içinde, hangi anlamda kullanıldığına dair bir açıklık yoktur ve birden fazla anlama gelmektedir. Kısaca sorulan soru açıklık ilkesine uymamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Alexa Vista dedi ki:

    İptal etmediler ya la. Vay vay vay.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.