30.05.2020 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Okul öncesi balon etkinliği

Okul öncesi balon etkinliği

Okul öncesi balon etkinliği, balonla yapılan etkinlik örnekleri, anasınıfı etkinlik örnekleri

Okul öncesi balon etkinliği nasıl yapılır, neler gereklidir, kuralları, malzeme listesi, hazırlanışı…

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

Bilişsel Gelişim
Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.)
Kazanım 2. Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. (Göstergeleri: Nesne/durum/olayla ilgili tahminini söyler. Tahmini ile ilgili ipuçlarını açıklar. Gerçek durumu inceler. Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.)
Kazanım 5. Nesne ya da varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/varlığın rengini, şeklini, büyüklüğünü, dokusunu söyler.)

Okul öncesi balon etkinliği materyal listesi

İçinde un, nohut, kum, mercimek, fasulye, boncuk gibi farklı malzemelerin olduğu sarı, mavi, yeşil, kırmızı renkli şişirilmemiş balonlar, karton ya da kraft kâğıdı, kalemler.

SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR Renk: Sarı, mavi, yeşil, kırmızı Duyu: Sert-yumuşak

ÖĞRENME SÜRECİ

Çocuklar içine farklı nesneler konmuş balonlardan birer tane alırlar. Aldıkları renge göre gruplarını oluştururlar. Çocuklar balonlara dokunarak içlerinde hangi malzemelerin olduğunu tahmin etmeye çalışırlar. Balonların içinde ne olduğu, büyüklükleri, sert ya da yumuşak olup olmadıkları, kokuları, kullanıldığı yerler, şekilleri hakkında birbirlerine sorular yönelterek konuşurlar. Çocukların tahminleriyle ilgili çizim yapmalarına fırsat verilir. Neden bu tahminde bulunduklarını söylerler. Çocukların tahminleri öğretmen tarafından çizimlerin üzerine yazılır. Çocukların çizimleri gruplara göre masalara yerleştirilir. Kendilerinde hangi renk balonların olduğunu söylerler.
Çocuklar balonunun içindeki nesneleri çıkararak yapmış olduğu çizimler ile karşılaştırırlar. Çizimler ve nesneler hakkında konuşulur.

DEĞERLENDİRME

Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki sorular yöneltilebilir:
Balonların içinde neler vardı? Biz bunlarla ne yaptık? Balonların içindeki nesnelere dokunduğunuzda neler hissettiniz? Çevremizde sert ve yumuşak olan neler var? Bize biri yumuşak biri sert olan iki nesne gösterebilir misin?

AİLE KATILIMI

Ailelere çocukları ile birlikte farklı özellikteki nesneleri incelemeleri ve nesnelerin özellikleri ile ilgili sohbet etmeleri önerilir.

UYARLAMA

Sınıfta Dil ve Konuşma Bozukluğu Olan Bir Çocuk Varsa;
Alıcı dilde problemi olan bir çocuk varsa, çocuğa basit ve kısa cümlelerle soru sorulur. İfade edici dilde problemi olan bir çocuk varsa, sorulan soruya yanıt verebilmesi için yeteri kadar süre tanınır. Çocuk sözcükleri tam olarak çıkaramıyorsa, örneğin boncuğa “bodut” diyorsa çocuğun söylediği sözcük çocuktan sonra düzgün olarak söylenerek çocuğa bir sonraki denemesi için “ evet boncuk” denilerek model olunur ve çocuğun verdiği yanıt genişletilerek tekrar ifade edilir (Örneğin; “Balonun içinde boncuk var.” denilebilir). Daha sonra boncuk farklı cümlelerin içinde kullanılarak tekrar ifade edilir (Örneğin; Bu bir kırmızı boncuk, bu boncukla ne yapalım vb.).

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. PageRank dedi ki:

    Balonlarla etkinlik çok güzel olur. Tek sıkıntı patlama ihtimalleri.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.