08.07.2020 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Daniel Goleman Duygusal Zeka

Daniel Goleman Duygusal Zeka

Daniel Goleman Duygusal Zeka kitap bilgileri

Daniel Goleman Duygusal Zeka, pdf indir, kitap özeti indir, MEB seminer özeti, eğitimde duygusal zekanın rolü, seminer sunum indir, slide olarak indir, 2016 pdf kitaplar, eğitim kitapları, eğitici psikolojik kitaplar

Daniel Goleman Duygusal Zeka kitap içeriği

Birinci Bölüm DUYGUSAL BEYİN

1. Duygular Neye Yarar? 29
2. Duygusal Korsanlığın Anatomisi 40

İkinci Bölüm DUYGUSAL ZEKÂNIN DOĞASI

3. Akıllı Kişi Aptallık Yaptığında 61
4. Kendini Bil 77
5. Tutkunun Köleleri 89
6. Temel Beceri 116
7. Empatinin Kökleri 137
8. Sosyal Sanatlar 155

Üçüncü Bölüm DUYGUSAL ZEKÂ

9. Yakın Düşmanlar 177
10. Kalbiyle Yönetmek 201
11. Zihin ve Tıp 221

Dördüncü Bölüm FIRSATLARA AÇILAN PENCERELER

12. Ailenin Potasında 251
13. Travma ve Yeniden Alman Duygusal Dersler 264
14. Mizaç Kader Değildir 283

Beşinci Bölüm DUYGUSAL OKURYAZARLIK

15. Duygusal Cehaletin Bedeli 303 16. Duyguiaruı Eğitilmesi 340
EK A: Duygu Nedir 374
EK B: 1 )uygusal Zihin Özellikleri 377
EK (‘: Korkunun Sinir Devreleri 384
EK I): W.T. Grant Konsorsiyumu; Önleme Programlarmm Etkin Öğeleri 388
EK iv: ()z Bilim Müfredatı 390
EK I”: Sosyal ve Duygusal Öğrenme: Sonuçlar 392

Daniel Goleman Duygusal Zeka kitap özeti

Duygular insanların amaç ve gücünü anlatan, insana kendisini feda ettiren sevginin özlemlerimizin, tutkularımızın ana rehberidir. Türümüz var oluşunu büyük ölçüde duyguların insan ilişkilerindeki gücüne borçludur ve bu güç olağan üstüdür. Sosyologlar evrimin insan ruhunda duyguya neden merkezi bir yer verdiğini tartışırken kritik anlarda kalbin akla üstünlüğüne işaret etmektedirler. Onlara göre duygularımız tehlike acı bir kayıp, zorluklara karşı bir hedefe doğru ilerleme, eşine bağlanma ve bir aile kurma gibi yalnızca akla bırakılmayacak durum ve görevlerde yol göstericidir. Her duygu bizi bir şekilde hareket etmeye hazırlar; her biri insan hayatında tekrarlanan güçlüklerle baş edebilecek şekilde bizi yönlendirir. Bu durumlar evrimsel tarihimiz boyunca defalarca tekrarlandıkça duygusal repertuvarımızın yaşamını sürdürebilmesi açısından değeri, kalbimizin doğuştan, otomatik eğilimleri olarak sinir sistemimize işlenmesi ile kanıtlanmıştır.

Beden ve beynin yeni yöntemlerle incelenmesiyle birlikte araştırmacılar her duygunun bedeni birbirinden farklı tepkilere nasıl hazırladığına ilişkin sayısı gitgide artan fizyolojik ayrıntılar keşfetmektedirler.Öfke hissedildiğinde kan akışı bir silah tutmayı yada düşmanı vurmayı kolaylaştırıcı şekilde ellere yönelir; kalp atışı hızlanır, adrenalin gibi hormonların hızla salgılanmasıyla birlikte çevikçe hareket etmeye yetecek güçte enerji meydana gelir.Korku hissedildiğinde ise kan kaçmayı kolaylaştırmak için bacaklardaki gibi büyük iskelet kaslarına yönelir ve sanki yüzdeki kan çekilir, bu da kanın donduğu hissi verir bu arada saklanmanın daha iyi bir alternatif olup olmadığının anlaşılması için beden bir anlık donar.

Beynin duygusal merkezlerindeki devreler onu alarma geçirip harekete hazırlamak üzere hormon salgılanmasını başlatır. Dikkat, nasıl tepki verilmesi gerektiğini değerlendirmek için yaklaşan tehlikeye odaklanır.Bizi eyleme geçiren bu biyolojik eğilimler, deneyimler ve kültür tarafından şekillendirilir. Örneğin sevilen birinin kaybı evrensel olarak üzüntüye ve yas tutmaya neden olur. Ancak bu yaşama tarzımız yani duyguların nasıl gösterildiği veya özel anlara saklanıldığı, tıpkı kimlerin yas tutulacak kadar sevilen kişiler olduğu kültür tarafından belirlenir.

Daniel Goleman Duygusal Zeka pdf indir TIKLA

Salman Khan Dünya Okulu kitabı için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hektor dedi ki:

    Evet MEB seminerinden geliyorum, dosyayı bir indirip gideceğim hocam. Teşekkürler emeğine sağlık. Umarım özet güzeldir, yeterli olur okumaya gerek kalmaz

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.