Alparslan’ın Duası ve sözleri

  • 05 Kasım 2016
  • 1.334 KEZ OKUNDU
Alparslan’ın Duası ve sözleri

Alparslan’ın Duası – Malazgirt Zaferi ve Önemi

Alparslan’ın duası nedir, Malazgirt Zaferi, Romen Diyojen, 1071

Malazgirt Savaşından Önce Sultan Alparslan’ın Duası

Malazgirt ovasında kılınan Cuma namazından sonra Alparslan askerlerini topladı, atından inerek secdeye kapandı: “Ya Rabbi! Seni kendime vekil yapıyor, âzâmetin karşısında yüzümü yere sürüyor, uğrunda cihâd ediyorum. Ey Allahım! Niyetim halistir; bana yardım et” diye duada bulundu.
Bunu müteakip orduya inanç ve azminin yüceliğini göster…en şu hitabede bulundu: “Burada Allah’tan başka Sultan yoktur. Emir ve kader onun elindedir. Bu sebeple benimle birlikte savaşmakta veya benden ayrılmakta serbestsiniz” dedi.

Zimamdarlarının bu kararlılığını gören askerler bir ağızdan: “Asla emrinden ayrılmayacağız” cevabını verdiler.
Sultan beyaz elbiselerini giydi; atının kolanlarını sıktı, kuyruğunu bağladı, kılıç ve topuzunu alıp atına bindi.
İslâm’ın büyük gazisi şu son vasiyet-hitabede bulundu: “Ey Askerler!… Eğer şehid olursam bu beyaz elbise kefenim olsun. Ben nefsimi Allah’a adadım. Benim için şehadet de, muzaffer olmak da bir saadettir. Zaferi kazanırsak istikbal bizimdir”.

Bu maddi-mânevi hazırlığı takiben muharebe başladı. İslâm askerleri Allah ve tekbir sesleri, kös ve boru gürültüleri ile harekete geçtiler. Selçuklular bu çarpışmada eski askeri taktiklerini tatbik ederek önce sahte bir ric’at hareketi ile düşmanı içerlere doğru çektiler. Zafer sevinci ile Türk birliklerinin arasına giren Bizans kuvvetleri pusuda bulunan Türk kıtalarının ani taaruzları ile kuşatıldı.

Bu şaşkınlık içinde Bizans ordusunda bozgun başladı. İmparatorun karargâhına doğru çekilmesi tam bir dağılışa sebep oldu. Muharebenin sonucu akşam üzeri belli olmuştu. Orta doğunun yenilmez bir kuvveti sayılan 1.000 yıllık Bizans imparatorluk ordusu yok edilmiş, imparator ve kumandanlar esir alınmıştı. Bu İnanç ordusunun zaferi Allah’ın onlara verdiği bir lütuf oldu.

Alparslan esir imparatora çok iyi muamelede bulundu. Derhal esir misafire bir çadır kurdurdu ve şerefli bir misafir gibi yanına oturtup, teselli etti. Bu da onun destani kahramanlığını ve yüce insani hasletlerini gösteriyordu. Daha sonra Türk Sultanı onunla bir sulh anlaşması yapmış ve serbest bırakmıştı.

Habertürk’te Cansu Canan Özgen’in sunduğu Öteki Gündem’de Prof. Dr. Tufan Gündüz, Orta Asya’dan Dünya’ya yayılan Türklerin tarihi kökenlerini anlattı.

Tufan Gündüz, TSK’nın başarısı için Alparslan’ın Malazgirt savaşındaki duasını yaptı.

İşte Alparslan’ın Duası ve sözleri

YouTube video
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ