12.10.2019 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Traktor Sazi Tebriz Futbol Kulübü

Traktor Sazi Tebriz Futbol Kulübü

Traktor Sazi Tebriz Takımının Kuruluş Hikayesi

Traktor Sazi Tebriz, İran’ın Doğu Azerbaycan Eyaleti’nin başkenti Tebriz’de kuruldu. Renkleri “Kırmızı-Beyaz” olan futbol kulübün lakabı ise Kırmızı Kurtlar… Zaman zaman haberlerde karşımıza çıkıyor. En çok taraftara sahip Türk takımı hangisi diye. Bu sorunun cevabını bu yazıda bulacaksınız. Takım ne zaman kuruldu, en belirgin tezahüratları, videoları, renkleri, sloganları…

Traktor Sazi Nerede

Büyük Azerbaycan,geniş bir coğrafyayı içerir.Kuzey bölgesinde Azerbaycan Devleti,Sovyet işgalinden kurtulup bağımsızlığına kavuşmuştur.Güney Azerbaycan ise İran işgali altında olan topraklarımız arasındadır. İran’ın, Doğu Âzerbaycan Eyâleti’nde bir futbol takımı,ama bir futbol takımından daha fazla anlam taşıyan, taraftarları tarafından İran’daki Türklerin bir simgesi haline gelmiş,bayraklaşmış bir kulüp var: Traktor Sazi.

Tebriz’deki Türkler’in sesi, gururu olan Traktör Sazi’yi “Futbol, sâdece futbol değildir.”in İran’daki karşılığı olarak kabul etmek  mümkündür. Sadece Tebrizlilerin değil, bölgede yaşayan milyonlarca Türk’ün sesi olmuş durumdadır. Maçlarını Tebriz’deki 70.000 (Kimi kaynaklarda 75.000) kişi kapasiteli Yâdigâr İmam Stadyumu’nda oynayan Traktorsazi ortalama her maçında 80.000 kişilik seyirci -taraftar kitlesinin desteğini almaktadır.

Traktor Sazi Adını Nasıl Aldı

Traktör Sazi, adını Tebriz’deki -ülkenin en büyük- traktör fabrikasından almaktadır. Kulüp, 2013 Asya Şampiyonlar Liginde ilk kez yer almaktadır. İran’da yaşayan yaklaşık 40 milyon Türk’ün, anadilinde eğitim yapamaması, sosyal haklardan mahrum olması, hatta Türkçe adlar kullanması ya da iş yerlerine Türkçe tabela dahi asması engellenirken, Türkiye’nin yanı başında olan bu olaylara sessiz kalması İran’da yaşayan Güney Azerbaycan Tüklerinin kanayan yarası olsada”Tebriz-Bakü-Ankara / Biz hara, Farslar hara” “Ya ya ya, şa şa şa, Âzerbaycan çok yaşa” “Âzerbaycan bir olsun / Merkezi Tebriz olsun” gibi tezâhüratlara onbinlerce taraftârının eşlik ettiği Traktör Sazi, giderek artan Türkçü-Turancı söylemlerin de odak noktasında yer almaktadır. Artık stadyumda, tribünlerde, sokaklarda faşist fars rejiminin her türlü baskısına rağmen bağırıyor, Âzerbaycan ve Türkiye lehine sloganlar atıyorlar. 3 hilaller ve elleri bozkurt olmuş tüm tribün kurt sesleri ile inleyerek maça başlıyorlar.

Türk Dünyası Bu Takıma Sahip Çıkmalı

Traktor, adeta onların Türklüklerini haykırmaları olmuş; senelerdir bastırılan duygularının ve düşüncelerinin dışa vurulması olmuştur. Yani bu takım, sadece bir futbol takımı değil, onlar için Azerbaycan demek, Türkçe demek, özgürlük demek. Lakapları “Kızıl Kurt” olan taraftarlar, gönüllerinden geçirdiklerini maç sırasında bağırarak dile getirir olmuştur. Karşılaşmalarında çoğunlukla “Türk dilinde medrese, olmalıdır herkese” ve” Azerbaycan var olsun, istemeyen kör olsun” gibi sloganlar atılmaktadır. 70.000 kişilik stadını çoğu zaman bu ateşli seyircileriyle dolduran Traktor’un, Persepolis ile karşılaşması, 120.000 seyirciyi stat ve etrafına toplayarak İran tarihinin rekoru olarak 2009 – 2010 sezonunda kayıtlara geçmiştir.

İran’daki Türklerin desteklediği “Traktörsaziy-e Tebriz” futbol takımı Güney Azerbaycanlılar arasındaki birliği sağlamada ve Türklük bilincinin canlı tutulmasında önemli rol oynamaktadır. Takımın galip geldiği her maç, Güney Azerbaycan  milli hareketinin propaganda sahası haline gelmektedir. Sadece Tebriz’de değil, ülkenin diğer bölgelerinde yaşayan Türkler de birlik ve beraberlik içinde takımını desteklemektedir. Bu arada, Türkiye ya da Azerbaycan’dan davet edilecek tanınmış bir futbol takımının Traktör Sazi ile bir dostluk maçı yapması, coşku ve heyecanın kaybolmaması açısından önemlidir.

İran Traktor Sazi’den Rahatsız

Tebriz Traktör futbol  takımı İranda yaşayan Güney Azerbaycan Türklerinin simgesi olmaya devam ederken,kulübe yönelik artan ilgiden İran rejimi rahatsız olmaya başlamış ve güvenlik tedbirlerini sıkılaştırmıştır. Üzerinde Türkçe/Latin alfabesi bulunan takıma ait ürünler toplatılmaya başlanmıştır. Rejim, takıma ait ürünlerde sadece Farsçaya izin vermektedir. Bu arada, kulüp yöneticileri, takımın adli takibata maruz kalabileceği ya da ligden düşürülebileceği yönünde endişeler de yaşamaktadır. Milli kimlik ve anadil konusunda verilen mücadelenin  simgesi haline gelen takım ,taraftarlarınca sonuna kadar desteklenmekte ve maç coşkusu içinde milli davanın mücadelesi verilmektedir.

İran’ın Barcelonası Tracktor’un Tezahüratı

Yaşa Yaşa Tiraxtur Yaşa Yaşa Yaşa Tiraxtur Daima Yaşa
Yurdumuzun iftiharısın Azer elin kahramanısın
Yeller yatar tufan yatar, yatmaz Traktor bayrağı

Tractorsazi Hakkında Video izle

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. GooglevsYandex dedi ki:

    Türkler her yerde. Turan birliği elbet kuracağız. Alayının anasını belleyeceğiz.

  2. PageRank dedi ki:

    Enver Paşa’ya ve Pantürkizme selam olsun.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.