13.10.2019 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Çocukların erken eğitimi iyi midir ?

Çocukların erken eğitimi iyi midir ?

Çocukların Erken Eğitimi Yararlı mı Yoksa Zararlı mı

Çocukların erken eğitimi, eğitim yaşı, ideal eğitim dönemi, çocuklarda eğitim, en uygun yaşlar, öğrenmeye hazır bulunuş, engelli çocukların eğitimi, özel eğitim grubu öğrenciler

Erken Çıkış Nedir

1960’lı yıllardan bu yana araştırmacılar, eğitimin önemini destekleyen birçok kanıt toplamaktadırlar. Başlangıç araştırmalarının çoğu erken çocukluk eğitiminin özellikle özürlü çocuklar için etkili olduğunu bulmuştur.
Daha sonraki çalışmalar, Erken Çıkış (Head Start) gibi programlardan elde edilen akademik ve ZB kazanımları konusundaki ilk iddiaların bazılarının fazla iyimser olduğunu göstermesine karşın, çocuklar için kapsamlı
eğitim ve sağlık programlarının katkıları (anababalar için destek ve iş eğitimi programlarıyla birlikte) oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Erken Çıkış gibi programlar çocukların ZB’lerini arttırmamasına karşın, özürlü çocukların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli sosyal becerileri ve motivasyonu kazanmalarını sağlamaktadır.
Orta sınıftan gelen birçok ana babanın kapsamlı erken çocukluk programlarından çocuklarının oldukça yarar sağlayacaklarını düşünmüş olduklarını anlayabiliriz, ancak bu tür programlar orta sınıftan gelen ailelerin çocukları için ekonomik düzeyi düşük ailelerin çocukları için olduğundan daha az yararlı olmaktadır.

Beslenme ve Eğitim İlişkisi

Kendisine tam-kalorili, besin değeri yüksek bir diyet uygulanan yeterince beslenmemiş bir çocuk, boy ve kiloca gözle görülür bir şekilde gelişecektir. Oysa zaten iyi beslenmiş bir çocuğa aynı diyet uygulanırsa fark edilebilir sonuçlar ortaya çıkmayacaktır. Bunun aynısı zihinsel uyarı için de geçerlidir. Kitaplar, müzik, sanat ve entelektüel tartışmalar açısından zengin bir evde büyüyen bir çocuğun, zihinsel uyarı kaynağı olarak sadece televizyonun olduğu bir evde büyüyen çocuktan kapsamlı anaokulu öncesi veya anaokulu programlarından daha az yarar sağlayacağı olasıdır. Erken çıkış ve etkileri farklı bir biçimde yanlış yorumlanmaktadır.

Erken Çıkış ismi şanssız bir seçimdir, çünkü eğitimin bir yarış olduğunu ve daha erken başlamanın daha iyi bir bitişi garantilediğini akla getirmektedir. Orta sınıftan gelen ana babalar, alt sınıftan gelen ailelerin çocuklarının Erken Çıkışı aldıklarını duyduklarında doğal olarak kendi çocuklarının da bilenmesini istediler ve bunun da okuma, matematik ve fen bilimlerinde verilecek erken eğitim yoluyla olduğunu düşündüler. Erken Çıkış dahil olmak üzere engelli küçük çocuklar için olan en başarılı programların çoğu aslında akademik değildir.

Çocukların Erken Eğitimine Karşı Çıkan Modeller

Michigan, Ypsilanti’de Perry Okulöncesi Araştırmalarının sonuçları erken akademik eğitime karşı çıkmaktadır (Berrueta – Clement, Schweinhart, Barnett, Epstein ve Welhart, 1984).Yaşa uygun öğrenme yaşantıları sağlayan Perry Projesine katılan çocukların suçlu, ilaç bağımlısı olma olasılığı ve ergen olarak şiddet kullanma eğilimleri tamamen akademik programlarla başlayan görece engelli çocuklardan daha düşüktür. Erken akademik eğitimin olumsuz etkilerini ortaya çıkaran eğitim araştırmaları klinik gözlemlerle de desteklenmiştir.

Amerikan Pediyatri Akademisinin Erken Çocukluk Komitesi üyesi Dr. George M. Sterne, kendisinin ve meslektaşlarının erken akademik baskının küçük çocuklar üzerindeki iki farklı etkisini gözlemlediklerini belirtmektedir (karın ağrısı ve uyku sorunları gibi stresle bağlantılı fiziksel semptomlar ve erken tükenmişliğin özgül semptomları). Sterne, bu semptomların okul içindeki ve dışındaki formel eğitim dahil olmak üzere küçük çocuklar için aşırı yüklenmiş ve yapılanmış programların sonucu olduğuna inanmaktadır. Sterne’nin erken akademisyenlere ilişkin uyarıları, Benjamin Spock, T. Berry Brazelton ve Bruno Bettelheim dahil olmak üzere önde gelen çocuk psikiyatristleri ve pediyatristlerimiz tarafından tekrar edilmektedir.

Çocukların erken eğitimi üzerine makale okudunuz, yorumlarınızı bekliyoruz. Eğitimin makalelerinin devamı için linke tıklayınız EĞİTİM

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.