16.10.2019 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Çocukların Yanlış Eğitilmesi – Yanlış Eğitimin Engellenmesi

Çocukların Yanlış Eğitilmesi – Yanlış Eğitimin Engellenmesi

Çocukların Yanlış Eğitilmesi Nasıl Engellenir

Çocuklar neden yanlış eğitiliyor? Çocukların yanlış eğitilmesi ne gibi sorunlar doğurur? Yanlış eğitim nasıl anlaşılır? Yanlış eğitimin engellenmesi için ne gibi tedbirler alınmalı? Bu krizi çözmek için ne yapabiliriz ve okullarımızı yanlış eğitim yerine kendi gerçek işlevleri olan eğitime nasıl geri döndürebiliriz?

Politik düzeyde yapmamız gereken okullarla işbirliği sağlamak ve okulları küçük sınıflarda esnek programlar uygulamaya özendirmektir.  California, anaokulu sınıflarından ilkokul üçüncü sınıfa kadar uygulanan programları çocuk gelişimine daha uygun hale getirmek için yeniden yapılandırarak bu yönde önderlik etmektedir.
Diğer bir seçenek farklı yaş gruplaması yapmaktır. Bir çocuk aynı sınıfa iki ya da üç yıl devam ederek sınıfın en büyüğü olma şansını elde eder ve öğretmen bu çocuk hakkında ilk yıl ne öğrendiyse ikinci ve üçüncü yılda bu öğrendiklerini eğitimi bireyselleştirebilmek için kullanabilir.

Çocukların Yanlış Eğitilmesi Neden Oluyor

Eğer çalışma kitaplarını, notları ve ev ödevlerini kaldırırsak ve eğer sınıflarda öğretmen başına düşen çocuk sayısını düşürürsek, bir yıl süren anaokullarını ve ilkokul birinci sınıfları daha verimli hale getirebiliriz. Sadece ekonomik açıdan konuya bakacak olursak, öğrenme sorunlarını engellemek, bunları yaratıp sonra da çözmeye çalışmaktan, mali açıdan daha verimli olacaktır. Bir öğrenci yaz veya sonbahar doğumlu ise yönetsel açıdan ne yapılacağı açık olmasına karşın ana babanın ne yapacağı belli değildir.  Ana babaların yapacağı ilk ve en önemli şey, hatalı “daha erken daha iyidir” eğitim psikolojisi görüşünü bir kenara bırakmaktır; daha sonra ise asıl ödevlerini yapmalıdırlar.

Okula yapılacak bir ziyaret ne tür anaokulu ve birinci sınıf programının uygulandığını ortaya çıkaracaktır.
Birçok okulun küçük anaokulu sınıfları, ancak katı birinci sınıfları vardır. Eğer seçme şansı varsa ana babalar küçük anaokullarını ve esnek birinci sınıfları tercih etmelidirler. Hem anaokulundaki hem de birinci sınıf düzeyindeki programlar çok sıkı ise ana babalar diğer seçenekleri araştırmak isteyebilirler. Bireysel koşulları temel alarak çocuğu bir yıl daha okula göndermemek veya çocuğu baskı yapılmayan özel bir anaokuluna veya bakım merkezine göndermek en iyi seçenek olabilir.

Okul Seçimi Önemli mi?

Çocuğu çoktan eğitim sistemine girmiş ve kendisine çocuğunun geçiş sınıfına yerleştirilmesi veya anaokulunu yinelemesi önerisi yapılan ana babaların bir araştırma yapması gerekmektedir.
Geçiş sınıfı nedir ve bu sınıfa kimler devam etmektedir? Bazı geçiş sınıfları küçük, bireyselleştirilmiş ve yararlıdır. Diğerleri, akademik güçlük çeken çocuklar için geniş bir rekabet ortamıdır.
Çocuğu sınıfta bırakmak veya çocuk gerekli başarı düzeyine ulaşmamış olsa da bir sonraki sınıfa geçirmek bu tür geçiş sınıflarına tercih edilebilir.
Çocukların sınıfta kalmasını gözönüne alan anababalar çocuklarına bu durum hakkında ne düşündüklerini sormalıdırlar. Bazı çocuklar daha fazla zamana gereksinimleri olduğunun farkındadırlar ve ders konularını tekrar gözden geçirme şansını hoş karşılayabilirler. Diğerleri bu fikri hiç sevmeyebilirler. Bu fikre direnen çocuklar için sınıfta kalmaya veya geçiş sınıfına karşı seçenek, bir çocukla birebir çalışma sürdürecek özel bir öğretmenin görevlendirilmesidir. Bunlar, anababalar için verilmesi zor kararlardır.

Örnek Olay

Bu denemenin başında anlattığım çift, çocuğuyla da son kez konuştuktan sonra, en sonunda onun sınıfı tekrar etmesini kabul ettiler. Bu çocuk anaokulu öğretmenini seviyordu ve bir yıl daha onunla kalmaya itiraz etmedi. Böyle olmasına karşın bu anababa çocuklarının bir sınıfı tekrar etme fikrinden çok hoşnut değillerdi.
Aynı durumdaki birçok çift gibi bunlar da “ehveni şer” olanı seçmek zorundaydılar. Sınıfta kalmanın riski toplumsal ilerleme riskinden daha az görünüyordu, ancak her iki seçenekte de risk söz konusuydu.
Günümüzde bu kararları vermeye zorlanan diğer birçok çift gibi bu çift de zeki, ilgili, iyi niyetliydi. Okulun ilk yıllarının daha sonraki akademik başarı için önemli olduğunu biliyorlar ve çocukları için en iyi olanı yapmak istiyorlar.
Okullar da çocukların başarılı olmasını istiyor ve okullar, okula geç başlamanın, sınıfta kalmanın ve geçiş sınıflarının çocukları birinci sınıfın akademik zorluklarına hazırlamak için etkili yollar olduğuna inanıyorlar. Fakat anaokulundaki krizler, küçük çocuklar okula hazır bir duruma getirilmeye çalışılarak hafifletilemez. Bu krizler ancak okullar küçük çocuklar için uygun hale getirildiğinde çözülecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. GooglevsYandex dedi ki:

    Ya çocukları rahat bırakın artık.
    Güle güle oynasınlar, doya doya yaşasınlar.
    Orta okula gelince yok hiperaktivite, yok odaklanamama, yok bilmem ne bokum diye ağlanmayın yoksa.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.