Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenilmeli

  • 18 Ekim 2016
  • 1.091 KEZ OKUNDU
Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenilmeli

Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenilmeli, Balık Ne Zaman Yenilir

Hangi mevsimde hangi balık yenilmeli, balık mevsimi ne zaman, balık ne zaman yenilir, en iyi balık türleri, kış balıkları, yaz balıkları, balığın faydaları, balıkta nelere dikkat etmeli

Havaların soğumasıyla birlikte tezgahlarda balık çeşitliliğinin arttığını görmeye başladık. Aslında av yasağı sona erdi ve soğuk havayla birlikte balıkların hareketlenmesinin artmasıyla birlikte balığın etlenmesi ve yağlanması sağlanmış oldu. Baharın sonundan sonbaharın başına kadar balıkların yumurtlama dönemidir ve bu dönemde balıkların avlanılmaması gerekir.

Hangi mevsimde hangi balık yavrulamaz

Balıklar tatlı su, tuzlu su ve kültür balıkları olarak sofralarımıza sunulmaktadır. Yavrulama dönemi hepsinde ortaktır. Ancak yaz döneminde kültür balıkları yenmektedir ya da kıştan kalan buzhane balıkları (ithal).

Uzmanlara göre her ay mevsimine uygun balık yemelisiniz. Bunun temel sebebi pek çok deniz canlısının yumurtlama zamanının Nisan ve Ekim ayları arasına denk gelmesi. Yumurtlama dönemindeki balıkları yemeniz deniz eko sisteminin bozulmasına sebep olur. Yavru ve yumurtlamak üzere olan balıkları yemeniz bir sonraki balık sezonlarında, balık stoklarının çok hızlı düşmesine ve türlerin yok olmasına neden oluyor.

Sonbahar-kış döneminde bu balıkları tüketin

Levrek
Türkiye kıyılarında Karadeniz, Marmara ve Akdeniz’de bulunur. Her mevsimde, özellikle de mayıs ortalarından kasım sonuna kadar avlanır.

Lüfer
En lezzetli lüfer İstanbul Boğazı’ndan çıkar. Lüferin Ağustos-Kasım ayları arasında yenmesi tavsiye edilir.

Eşkina
Yerli bir balık türüdür. Ekim ayında sıklıkla tercih edebiliriz.

İzmarit
Eti çok lezzetli olan izmarit balığı, vitamin ve mineral açısından zengin bir balıktır. İçerisinde A, B1, B2, D ve E vitaminlerinin yanı sıra çinko, iyot, kalsiyum ve bolca fosfor bulunur.

Mercan Balığı
Lezzeti kadar pembe rengiyle görünümü de güzel olan bir balıktır. Bütün bölgelerde çıkmasına rağmen, Ege mercanı daha bir lezzetlidir.

Palamut
Palamut balığı Protein ile D vitamini yönünden zengindir. En Lezzetli palamutlar eylül sonunda avlanan palamut balıklarıdır.

Sardalya
Önemli bir protein kaynağıdır.

Tekir
Eti lezzetli bir balıktır.

Uskumru
Uskumru et ve balık cinsi tüm gıdalar gibi protein deposudur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. PageRank dedi ki:

    Yaz mevsiminde genelde buzhane balıkları var. Ya da alabalık gibi tesis balıkları…

BİR YORUM YAZ