Sigara Nasıl Bırakılır

  • 03 Ekim 2016
  • 1.434 KEZ OKUNDU
Sigara Nasıl Bırakılır

Sigara Nasıl Bırakılır – Sigarayı Bırakma Yolları – Sigara Bırakma İlaçları

Sigara Nasıl Bırakılır, sigara bırakma teknikleri, Alo 171 sigara bırakma hattı, sigara bırakma ilaçları, nikotin bantı, nikotin sakızı, en iyi ilaç hangisi, bitkisel çaylar, bitkisel ilaçlar, şifalı otlar

Akşam olmak üzereydi, mahalle bakkalı erken kapanıyordu. Sigara paketime baktım, son iki dalım kalmıştı. Ya bakkala inip yedekleyecektim ya da bitince tembellikten bir an sıyrılıp çarşıya markete inecektim. O an iki dalla o geceyi geçirebileceğim aklıma geldi. Birini yemekten sonra diğerini kafama iyice vurduğunda içecektim ve sonrasında yatacaktım. Böylelikle hem evden çıkmamış olacaktım tembellik yapmaya devam edecektim, hem sigaraya bugünlük de olsa para vermeyecektim hem de manayla az sigara içecektim.

Dediğim gibi de yaptım, o gün sigara almadım ve evden çıkmadım. Yemekten sonra, kafama vurduğunda derken iki dalı içip paketi bitirmiş oldum. Yarın alacağım gibi düşündüğümden o gece sıkıntısız geçti. Hatta yeni paket alsam altı yedi dal içerdim, iyi ki böyle yaptım diyerek kendimi övdüğüm de oldu. Sabah uyandığımda hayat hala normaldi, kahvaltı yaptıktan sonra elim sigara, çakmak aramaya başladı. O an paket almadığım ve evde sigara olmadığı geldi aklıma, büyük bir yıkım yaşamıştım. Bir yandan da mazoşistlik mi denir, inat mı denir bilemem ama bu sigarasızlık hoşuma gitmeye başlamıştı.

Sanırım Sigara Bırakmaya Karar Veriyorum

Mücadelemin ilk ışığı o an belirdi aklımda. Hemen hemen on dala yakın sigara karı yapmıştım o ana kadar, yarım paket. Hesap kitap işine bile girdim ara ara böyle yapsam şöyle yapsam, kârım şu kadar oluyor şeklinde… Ancak o ana kadar sigara bırakma aklımda yoktu, sadece paketi almayı geciktirme vardı. Bu gecikme beş saat de on saatte yirmi dört saat de sürse kardayım diye düşünüyordum. O gün evden çıkmadım, çünkü sosyal çevremin çoğunluğu sigara içenlerle örülü. Dışarı çıkarsam daha ilk günden planım bozulur dedim ve çıkmadım. Akşamı etmesi kolaydı, yaz sıcağının etkisiyle gündüzleri zaten tembellik dönemi yaşanıyor.

Akşam yemeğinden sonra bir güç beni evden çıkarmaya çalışmaya başladı. İn bir arkadaşlarınla buluş, çay içersin şeklinde. İşte o an beynimin olayı çözdüğünü ve nikotin için bana oyunlar oynamaya başladığını hissettim. O gece geçmek bilmedi; sinir zıplamaları, terleme, hafif el titremesi, kafa uyuşukluğu gibi çok ilginç şeyler olmaya başladı. Gece uykumda sabaha karşı benzin istasyonlarından sigara alamaya gitmelere başladım. Bilinçaltım bana savaş açmıştı adeta. O ara sizlerin bu yazıyı okurkenki durumu gibi araştırmalara başladım. Sigara Nasıl Bırakılır ? İşin özünü, nasıl yapıldığını, neler yapılması gerektiğini araştırdım. Ancak somut hiçbir şey bulamadım.

Birinin dediğini diğeri yalanlıyordu. Kimi nikotin bandıını övüyor diğeri ise gereksiz işe yaramaz tukaka diyordu. Nikotin sakızı, o hapı, bu hapı derken araştırma yapmaktan vazgeçtim. O ara “21 günlük alışkanlıkları terk etme dönemi” olayını da okudum. Sonrasında bu alışkanlık olayının ve süresinin sigara için geçerli olmadığı kanaatine varsam da yeni hedefimi belirlemiş olmuştum. Ordular ilk hedefiniz 21 gün sigara içmemek! İlk bir hafta gündüzlerden ziyade uykuya dalma ve uyku dönemi zor geçti. Elimin kendi kendine zıpladığını uykumdan uyandırdığını falan hatırlıyorum. Sinirlerim normal değildi artık ve savaş başlamıştı. Yaz tatilinin verdiği ayrıcalıkla kendimi kısa dönemli ve hafif tempolu spora verdim.

İpler Artık Elime Geçiyor

Açma germe, şınav, mekik, yürüyüş, bisiklete binme, doğa gezileri, orman havası vs. Spor salonu olayı değil, tamamen psikolojimi rahatlatma amaçlı, oksijen alıyorsun, bak ne güzel oldu, değişiyorsun, için temizleniyor temalı aktiviteler yaptım. Mümkün oldukça sosyal ortamlardan uzak durdum ama her buluşma ve etkinlikte de ilk sözüm ben sigarayı bıraktım, bana yardımcı olun, destek olun oldu. Eğer inatçı bir kişiliğiniz varsa bu ortamlarda size bırakamazsın, yalan, boşuna uğraşıyorsun diyenleri not edin ve onları mors etmeyi de işin içine alın. Böylece direnciniz daha da artmış oluyor. Hiç ilaç kullanmadım, leblebi, fındık, fıstık, çekirdek vs. ilk on gün yanımdan eksik olmadı. Keçi gibi bir şeyler yiyip durdum.

Hemen hemen yedi kilo aldım ama sigarayı da bırakmış oldum. Sizler yazıyı ne zaman okursunuz bilemem ama ben yazdığım dönemde doksan küsur günü geçirmiş oluyorum. Otuzlu yaşlardayım ve sigarayı on iki seneden beri içiyordum. Ara ara bırakma denemelerim oldu : Bir hafta, on gün vs. En uzunu şu an içinde bulunduğum dönem. Artık sigarasızlığa alıştım, canım çekmiyor. Bundan sonrası için sigarasız bir hayat yaşabilirim diye düşünmeye başladım. Artık ipler benim elimde. Bir dal, ucundan bir fırt bile işimi bozabilirdi. Siz de deneyeceksiniz bir fırt,bir nefes olayından vazgeçin. En çaresiz anlarınızda kendinizi başka uğraşlara itin. Ortamı değiştirin, balkona çıkın, çay alın, çekirdek alın, lavaboya gidin ama o tek nefesi sakın almayın.
Şimdiden başarılar diliyorum…

Sigara Nasıl Bırakılır ? En iyi metot sizin elinizde, bunu unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Van Persie dedi ki:

    Hapların, sakızların, bantların sadece psikolojik anlamda destek olduğunu, kesin çözümün onlar olmadığını güzel anlatmışsın. Ben de bıraktım, henüz 7 gün geçti. İnşallah herkes kurtulur bu illetten.

BİR YORUM YAZ