20.10.2019 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Türk Dil Bayramı

Türk Dil Bayramı

Türk Dil Bayramı Nedir ? Niçin Kutlanır ?

1932’deki ilk Türk Dili Kurultayı’nın açılış günü olan 26 Eylül, ülkemizde ” Türk Dil Bayramı ” olarak kabul edilmiştir.

Her yıl Türk dil bayramı kutluyoruz… Her yıl buruk geçiyor bu bayram, tartışmalı geçiyor. Dilin gittiği çizgiye bakanlar doğrusu gelecek için pek umutlu değiller.

Eskiler, “Dil insanın yarısıdır.” derlermiş. Şimdi dil insanın tamamı oldu. İnsanlar sözün gücüne ve kendilerini ifadeye artık eskisinden daha çok muhtaçlar. Dünyanın yöneldiği yerde kendini ifade başarısı duruyor çünki.

Son çeyrek yüzyılda yazarların, Türkçenin müdafaasını konu alan bütün yazıları bir araya getirilse, herhalde ülkemizin sınırları kitap ve gazete satırlarıyla çizilebilir, bu konudaki cümleler coğrafyamızı kuşatırdı. Ne var ki aynı konuda duyarlı olması gereken insanları bir arpa boyu bile yerlerinden kımıldatmak mümkün olmuyor. Televizyonlar, eğitimciler, tiyatrolar, yabancı film seslendirmeleri, gazeteler, popüler kitap ve magazin yazarları, devletin resmi ve gayriresmî bir yığın kurumunun üzerine ölü toprağı serpilmiş gibi.

Bazı okuyucularım hatırlarlar, eskiden Türkçe hataları üzerine küçük dikkatler çeker, Türk dilini güzel konuşmak veya yazmak isteyenlere yol göstermeye çalışırdım. Bu dönemde insanlar çevremden birdenbire uzaklaştılar. Sanki ben onların konuşmalarında geçen hataları gazete köşelerinde ifşa edecekmişim gibi. En acısı da bir avukat dostum, Türkçe hatalarını nazikçe kendisine söylediğimde bana gücenmiş ve: “Ne yapalım, biz edebiyatçı değiliz.” demişti. Toplumun göz önünde tuttuğu bu mesleklerin en münevver adamları bile ana dilini güzel konuşup yazmayı edebiyat sanıyorlar.

Onların dili düzgün kullanmayı kültürün en üst basamağı olarak algılamaları çıldırtır insanı. Oysa bir öğretmen ister tarih okutsun, ister fizik, dili fevkalade güzel kullanmak zorundadır. Bir siyasetçinin seçmenine kendini anlatamaması kadar elîm ne olabilir? Dil şuuru asla edebiyat demek değildir ki! Varsayalım öyle olsun, edebiyat yalnızca Türkçe öğretmenlerine mi lazımdır? Bir mühendis niçin roman okumaz? Bir kasabın şiirden anlaması çok mu garip olur? Güzel deneme yazan bir marangozu ne zaman yetiştireceğiz?

NİCE TÜRK DİL BAYRAMI KUTLAMALARI İÇİN NELER YAPILMALI

Bizce edebiyat bir ilim dalı olmaktan ziyade bir tarz–ı hayattır. Edebiyatı özel bir eğitimin akademik sınırlarına hapsettiğimiz içindir ki aydın sınıfından addedilen bunca insan dilimizin kanunlarını hiçe sayıyor, destursuz girdikleri dil bağında paldır küldür bostan çiğniyorlar.

Üzüldüğümüz, kelimelerin söyleniş ve yazılışları, cümlelerin kuruluşları, noktalama işaretlerinin yerli yersiz kullanımı, ata sözlerinin, deyimlerin, ünlü beyitlerin, meşhur müfretlerin bozuk düzen tekrarlanıp durması. Radyolar, ekranlar, sahneler birer külhanbeyi kahvesine dönmüş vaziyette. Tüyler ürpertici hatalar ve insanı çıldırtan kullanımlar… Sokaklarda konuşulan dilin Türkçe olduğundan şüpheye düşmek, tabela ve tanıtım levhalarında yerlilik duygusunu yitirmek, turistik beldelerde hakiki bir turist gibi kalmak… Dil duyarlılığı olan biri için bunlar birer işkence.

Türkçenin kişilik sahibi bir dil olarak ayakta kalabilmesi için insanımızın okuması, okuma sevgisini kazanması; yazarlarımızın da yazması, Türkçe ile güzel eserler yazması gerekir. Ta ki gençlerimizi televizyonlardaki pembe dizilerin tercüme Türkçesinden, sokak ve bilardo salonu ağzından kurtarabilelim. Üniversitelerin kantinleri yerine kütüphanelerinin dolduğu veya kitapçı vitrinlerini tercüme kitaplardan çok Türk yazarların seçkin eserleri aldığı gün, Türkçe, yemek üstü konuşulan sade kahve konularından biri olmaktan çıkacak ve benliğini kazanacaktır. Yoksa yakında dil bayramı yerine her yıl dil matemi yapacağız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.