Google Stadia Nedir

Google Stadia Nedir

Oyun dünyası yeni bir boyut kazanıyor. Şimdi Xbox ve Playstation düşünsün!

Google tarafından geliştirilen yeni nesil oyun anlayışıdır. Oyun konsoluna, oyun bilgisayarına ve oyunları indirmeye ihtiyaç duymayan bulut tabanlı sanal oyun merkezidir.
Oyun platformunu kullanmanın tek ihtiyacı iyi bir internet bağlantısı. Google Stadia konusunda çok iddialı. Yıllardır bu konu üzerinde çalıştığı biliniyordu.
Oyun dünyasının netflixi diye tanımlayabiliriz. Google piyasaya süreceği oyun kolunu
Aylık veya yıllık abonelik ile istediğiniz oyunu uzak sunucudan bulut üzerinden oynayabilirsiniz.
Google için en güçlü rakipler Playstation ve Xbox. Tabletiniz, oyun bilgisayarınız, telefonunuz üzerinden bağlantı yoluyla sunulan oyunlardan istediklerinizi oynayabileceksiniz.

Google Stadia için ne lazım?

Yüzlerce şirketin oyun geliştirmeye ve revizyona başladığı platform için neler gerekli? Öncelikle üyelik kısmı gerekiyor. Aylık veya yıllık ücretli üyelik ile oyun dünyasına merhaba diyebileceksiniz. Tabii oyunu hangi grafik özelliklerinde ve çözünürlükte oynayacağınıza bağlı olarak iyi bir internet bağlantınızın olması şart.

Google yaptığı açıklamada saniyede 60 kare ve 4K çözünürlük için 30 megabit internet olması,

Saniyede 60 kare ve FULL HD çözünürlük için 25 megabit bağlantı hızına ihtiyacımız olduğunu açıkladı.

Google Stadia internet hızının düştüğü durumlarda da otomatik olarak grafik ve çözünürlük optimizasyonunu yaparak oyunun devamlılığını sağlıyor.

Ne zaman gelecek?

2019 yılının sonlarına doğru bazı ülkelere merhaba demesi bekleniyor. Türkiye için şu an bir açıklama bulunmuyor. Aylık veya yıllık üyelik içinde yine soru işaretleri kafamızda. Stadia hakkında yeni bilgilerde görüşmek üzere…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ