13.10.2019 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Star Tv Okan Bayülgen Dada Dandinista Programı

Star Tv Okan Bayülgen Dada Dandinista Programı

Okan Bayülgen yeni yayın döneminde Dada Dandinista adlı programıyla 1 Kasım’da Star Tv’de yayına başlıyor.

Bayülgen, popüler kültür ikonografisini TV estetiğine, yine popüler kültürün diliyle eklemleyen bir televizyoncu. Makina Kafa günlerinden Kraliyet Ailesi’ne gelen evrede Andy Warhol grafiğinin ve Pop-Art estetiğinin arka planda bir izdüşüm olarak gölgelendiğini gözlemleyebiliyorduk. Dahası Kraliyet Ailesi’ndeki programlarından birinde bir Andy Warhol filmini de yayınlamıştı Bayülgen.

Bu defa Warhol ve Pop-Art’tan bir adım geriye gidip Dadaizm’e göz kırpacak gibi görünüyor. Bilindiği gibi Dadaizm avangardist çıkışlardan biriydi ve ideolojik sanattan geleneksel estetik modellerine kadar verili olan her şeye birkarşı duruştu. Bunun TV dilindeki popülist söylemsel karşılığı Bayülgen’in Gece Kuşu ve Televizyon Çocuğudönemindeki agresif tutumlarına benzer. Ancak Okan’ın başladığı yere dönmesini beklemek değildir bu. Bununla birlikte çok farklı yepyeni bir şov beklentisine de girmemeli. Okan’ın her zaman dediği gibi “televizyonculukta yeni bir şey yoktur”.

Raoul Hausmann, The Spirit of the Age, collage construction, Berlin Dada, 1920
[ Dadaist sanatçı Raoul Hausmann’ın “Makina Kafa” adlı eseri.]

Öte yandan Tzara’lar Dadaizm’i oluştururken rassyonalite ve mantık karşıtlığını da ilke edindiklerinden manifestolarına isim verirken çocukların konuşmaya başlarken çıkardıkları anlamsız ses öbeklerinden yararlanarak da da ismini bulmuşlardı. Bu bizim a-gu sesine benzer. Bayülgen bu Dada’nın yanına bir ninni terennümü olan dandini dastana benzeri bir çağrışımsal söz ekleyerek Dada Dandinista’yı oluşturmuş.

Programın içeriğini ve sunumunu olduğu kadar grafiklerini de merakla bekliyoruz. Bir diğer merak edilen ise Bayülgen’in haftanın bir günü ile yetinip yetinmeyeceği ve tematik programların gündeminde olup olmadığıdır.

Dada Dandinista jenerik müziği dinle

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.