10.10.2019 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Eşli Yapılan Etkinlikler

Eşli Yapılan Etkinlikler

Eşli Yapılan Etkinlikler – Okul Öncesi Faaliyetleri- Etkinlik Örnekleri – Anaokulu Etkinlikleri Nasıl Uygulanır

Eğitim bölümümüzün yeni etkinliği ile karşınızdayız. Anaokulu ve okul öncesi dönem çocukları için önerilen, sosyalleşmelerini sağlayan, eğlenceli ve eğitici bir etkinlik Eşli Yürüme Etkinliği… Eşli yapılan etkinlikler okul öncesi dönem çocukları için çok yararlı olup gelecek dönemlerde olabilecek sosyal bozuklukların önlenmesi amacıyla da tavsiye edilmektedir.

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

Dil Gelişimi Kazanım 7. Dinlediklerinin/izlediklerinin anlamını kavrar. (Göstergeleri: Sözel yönergeleri yerine getirir.)
Motor Gelişim Kazanım 1.Yer değiştirme hareketlerini yapar. (Göstergeleri: Yönergeler doğrultusunda yürür. Kayma adımı yaparak belirli mesafede ilerler. ) Kazanım 2. Denge hareketleri yapar. (Göstergeleri: Ağırlığını bir noktadan diğerine aktarır. Başlama, durma ile ilgili denge hareketlerini yapar.)

ÖĞRENME SÜRECİ

Öğretmen çocuklara daha önce davet etmiş olduğu bir arkadaşını tanıtır. Öğretmen ve arkadaşı el ele tutuşurlar. Öğretmen arkadaşıyla birlikte “eşli yürüyüş” yapacağını açıklar. Çocukların “Hızlı yürüme, yavaş yürüme” gibi yönergeleri doğrultusunda öğretmen ve arkadaşı koordineli bir şekilde yürür. Ardından çocuklar eşli yürüyüş yapmak için ikili gruplar olurlar ve ele ele tutuşurlar. “Hızlı yürüme, yavaş yürüme, yaklaşarak ve uzaklaşarak yürüme, kayma adımı ile yürüme gibi ve tek ayak üzerinde durma gibi …” yönergelerle yürüme şekilleri çeşitlendirilir. Çocuklar birbirleriyle uyum içinde aynı hareketleri yapmaya çalışırlar. Müzik açılır, müzik eşliğinde çocuklar kendi belirledikleri bir hareketi eşleri ile uyum içinde yapmaya çalışırlar. Çocuklar müzik açıldığında eşleri ile belirledikleri hareketi yapmaya başlarlar, müzik kapatıldığında ise dururlar. Müziğin açılması ve kapanmasına uygun bir şekilde çocuklar eşleri ile birlikte hareketlerini yaparlar ya da dururlar.

MATERYALLER

Müzik CD’si. SÖZCÜKLER Kurdele KAVRAMLAR Zıt: Hızlı – yavaş

DEĞERLENDİRME

Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki sorular yöneltilebilir:
Arkadaşlarımızla ne yaptık? Nasıl yürüyüşler yaptık? Eşli hareket etmek için nelere dikkat etmemiz gerekir? Arkadaşınızla birlikte yürümeye çalışırken zorlandınız mı? Neden? En çok hangi yürüyüş türü hoşunuza gitti? Daha önce arkadaşlarınızla buna benzer oyunlar oynamış mıydınız?

AİLE KATILIMI

Ailelere çocukları ile eşli yürüme oyununu oynamaları önerilir.

Etkinliğin Uygulanması

Sınıfta Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) Olan Bir Çocuk Varsa;
Sınıfta otizmli bir çocuk varsa akran arkadaş modeli ile uygulama yapılır. Yürüyüş sırasında çocuğun gereksinim duyması durumunda öğretmen tarafından sırasıyla; sözel yardım, işaret ederek ipucu verme, model olma, fiziksel yardım ipuçları verilir. Sözel yardım dışındaki ipuçları verilirken eş zamanlı olarak sözel bir şekilde ne yapıldığı açıklanır. Örneğin, çocuğun eşinin yanına geçmesi için işaret edilirken “Arkadaşının yanına geç.” yönergesi ile yapılması istenilen eylem açıklanır. Yürüyüş ile ilgili yönergeler verilirken çocukla göz teması kurularak kısa ve net cümleler kullanılmalıdır.

Okul öncesi dönem için eğitici ve eğlenceli etkinlik örnekleri için TIKLA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. GooglevsYandex dedi ki:

    Çocukların gelişiminde oyunun önemi çok büyük. Aynı zamanda oyun, en iyi eğitim öğretim metotlarından biri.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.