19.10.2019 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Tecahül-i Arif filmi bilgileri

Tecahül-i Arif filmi bilgileri

TECAHÜL-İ ARİF NE DEMEKTİR

Tecahül-i Arif ne demektir, edebi söz sanatı, filmin konusu, filmi izle, oyuncuları, edebi sanat örnekleri

Tecahül-i Arif, edebiyatta sanat türlerinden biri, bir edebi terimdir. Bildiğini veya bilineni bilmezlikten gelerek nükte yapmak. Bu terimi açıklamak için sık sık verilen bir örnek Fuzûlî’nin şu dizeleridir:

Âb-gûndur günbed-i devvâr rengi bilmezem
Ya muhît olmuş gözümden günbed-i devvâre su.

Günümüz Türkçesiyle; “Bilmiyorum devreden kubbe mi su rengindedir, yoksa gözyaşlarım mı kubbeyi kaplamıştır.” Bu örnekte Fuzûlî gök kubbenin mavi renkte olduğunu bilmezden gelerek bir tecahül-i arif yapmaktadır.

ÖRNEK:

  Yılın ilk karı yağdı,
  İyice kısaldı günler,
  Ölülerimiz üşür mü ki?"

Son dizede şair ölülerin üşümediklerini bildikleri halde,sorudan yaralanarak bu durumu bilmezlikten geliyor.

Tecahül-i Arif FİLMİNİN KONUSU – FRAGMAN İZLE

Down Sendromlu Deniz Özcan’ın başrolde oynadığı ‘Tecahül-i Arif’ adlı kısa film, Barcelona Film Festivali’nde ‘En İyi Kurmaca Kısa Film’ seçildi.

Aynı zamanda iyi bir fotoğrafçı ve müzisyen olan 20 yaşındaki Özcan, Berna ile Erdal Özcan çiftinin ilk çocukları.

Bebeklikten itibaren özel eğitim ve tıbbi bakımla desteklenen Deniz, daha sonra yaşıtlarıyla birlikte okula devam etti. Liseden kaynaştırmalı eğitim fırsatıyla mezun oldu. Deniz, kursa giderek gitar çalmayı öğrendi. Şimdi küçük besteler yapıyor. Hatta HürriyetGazetesi için de bir beste yaptı. Dost Yaşam Gençlik Tiyatrosu’nda dört tiyatro oyununda oynadı. İki televizyon dizisinde (“Sudan Bıkmış Balıklar”da 8 bölüm boyunca) rol aldı. Fotoğraf sanatçısı Muammer Yanmaz’ın 40 Haramiler grubuna girerek fotoğraf çekmeye başladı. Diğer 39 Harami’nin portrelerini çekerek sergiye katıldı. Halen Saran Holding’in İnsan Kaynakları’nda haftanın bir günü çalışıyor.

Derken, Down Sendromlu bir gencin başrolde olduğu bir kısa filmi çekmek isteyen yönetmen Hasan Kalender ile yolları keşişti.

Kendi deyimiyle ‘ticari’ filmlerden sıkılan Kalender, Down sendromlunun filminin de sıkıcı olmayacağını göstermek istiyordu. Filmin adı Tecahül-i Arif’di. Yani ‘bilmezden gelmek’. Filmde, Down Sendromu Arif vefat eden annesi hâlâ yaşıyor gibi davranıyordu. Çevresindekiler de öyle. Yönetmen Kalender, “Diyalogları Deniz’e uydurdum. Aramızda bir sinerji oluşturmak için 1.5 ay boyunca haftanın belirli günlerinde yanına gittim ve provalar yaptım. Deniz çok iyi yetişmemiş olsaydı zor olabilirdi. Deniz, başardı” dedi. Film sadece Barselona değil, yurtiçi ve dışındaki başka film festivallerin özel seçkileri arasına da girdi.

Amatör Kısa Filmden Daha Fazlası

Kamera karşısına deneyimli oyuncular Sabriye Kara, Altan Erkekli, Yasemin Conka, Erdem Baş ve İlkay Çevik ile geçen Deniz, ilk kez kendi sesiyle oynadı. Kameraya alıştığı için zorlanmadığını belirten Deniz, setin Mart’ın soğuk günlerinde olması nedeniyle soğuktan ve bazen kalabalıktan sıkıldığını anlattı. Deniz, “Hikâyeyi ilk okuduğumda gerçekten kendime yakıştırmıştım. Hasan Abi beni kendi telefonumdan aradı ve teklif etti. Teklifini düşünmeden kabul ettim. Oyuncularla diyaloglarım her zaman iyiydi. Hep öyle kaldı. Kendimi ekranda izlemek aslında heyecan verici. İyi ki oynamışım, o karakteri kendime yakıştırmışım diyorum. Ben tekliflere açığım. Başka teklifler gelse… Dizi ya da film olabilir” diye konuştu. Deniz en sevdiği oyuncu ve yönetmenin Cem Yılmaz olduğunu da anlattı.

Tecahül-i Arif film fragmanı izle

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. GooglevsYandex dedi ki:

    Çok orijinal bir film. Gerek konusu gerek ismiyle takdire şayan.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.