30.05.2020 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

18 Mart Çanakkale Yazıları

18 Mart Çanakkale Yazıları

18 Mart Çanakkale Yazıları, Metinleri, Zafer Üzerine Konuşma Örnekleri

18 Mart Çanakkale Yazıları 1915 zaferimiz üzerine yazılmış konuşma metinlerini içermektedir. Dilerseniz konu içersinde verilmiş linkteki dosyayı indirerek Çanakkale Zaferi üzerine hazırlanmış şiir, oratoryo, tiyatro metni, tören metni, konuşmacı örnekleri, power point sunuları, resim ve görsellerinin tümünü indirebilirsiniz.

18 Mart Çanakkale Yazıları – Örnek 1

Çanakkale Savaşları, Türk Savaş Tarihi’nin bir harp safhası ya da Birinci Dünya Savaşı’nın yalnız bir parçası değil; o başlı başına dünyayı dize getiren ve dünyanın en güçlü ordularını Çanakkale Boğazı’ndan geçirmeyen ” dünya tarihinin dönüm noktalarından biri”dir. Bin yıllık Anadolu tarihimizin içinde ise 100’den fazla kazandığımız zaferlerin en büyüğüdür.

Çanakkale geçilmiş olsaydı, bugün belkide Türk Milleti yok olmuş veya topraklarından sürgün edilmiş olacaktı. Buna göre ülkemizin gerçek sahipleri Çanakkale Kahramanlarıdır. Orada, Mustafa Kemal vardı. Seyit Onbaşı ve Yahya Çavuşlar vardı. Bigalı Mehmet Çavuş da oradaydı. Harputlu Ömer Çavuş, Ödemişli Ömer Onbaşı hep oradaydı.

Dünya askerlik tarihinde benzerleri hiç olmayan 27. ve 57. şehit Alaylar vardı. Mevzilerde kendisi nöbet tutup, erlerini istirahat ettiren Binbaşı Arif Beyler vardı. Vatanımız elden gidiyor diye feryat eden ve en önde nara atarak İngilizleri kovalayan Binbaşı Lütfü Beyler orada idi.

İşte şunu unutmayalım ki, bugünkü bağımsızlığımızı o kahramanlara borçluyuz. Başka bir ifadeyle inanılması güç ve hissedilmesi imkânsız zorluklara rağmen kendilerini feda ederek, şimdi üzerinde yaşadığımız bu ülkeyi savundular, korudular, bizi yetim ve vatansız bırakmadılar. Bu kahramanlar Trablusgarp Savaşı başından İstiklâl Savaşı sonuna kadar;

Çanakkale’den Bakü’ye, Galiçya’dan Arabistan çöllerine kadar tam 10 yıl ve 10 cephede vuruştular. 70.000 esirimizden 60.000’inin mezarları bile bilinmiyor. Yalnız Çanakkale siperlerinde, 250 Bin gencimiz kaldı. 19 Mayıs 1915 günü Arıburnu Savaşlarında 6.5 saat gibi kısa bir zamanda 10 Bin kayıp verdik. 2000’i İstanbul Tıp Fakültesi öğrencileri idi. Fakülte 1916–1921 yılları arasında 5 yıl mezun veremedi. 22 Milyonluk Türkiye nüfusu 13 Milyona indi. Anadolu’da yaşayan her üç kadından biri dul kaldı. Her üç haneden en az bir kişi Çanakkale’ye gelip ya şehit oldular ya gazi. Yalnız Çorum ilimizden 4.400 şehidimiz Çanakkale siperlerinde kaldı.

18 Mart Çanakkale Yazıları – Örnek 2

Türk Milleti, 1000 yıldır içten ve dıştan gelen son derece ağır tehdit ve terör olaylarına karşı samimiyetle hürriyet, barış ve tevhit inancı için seve seve kanını sebil etmiş ve sayısız şehit vermiştir. Kahramanlarımız, denizden gelen çelik, ateş ve insan sellerine İngilizlerin asla tahmin edemeyecekleri bir inatla pervasızca direndiler, ölümden ötesini ararcasına dövüşerek Türk Milletinin adını destanlaştırdılar.

Başka bir ifadeyle iman ve vatan sevgisiyle dolu göğüslerini düşman zırhlı ve askerlerine gerip, arzuladıklarına kavuştular. Fennin, en son buluşları ile havadan yağdırılan kızgın çelik ve ateş sağanağını iman ve cesaret dolu göğüslerinde söndürdüler.

Kısacası Çanakkale’de doğulusu ve batılısıyla düşmana karşı el ve gönül birliği içinde karşı koyan aziz milletimiz; bugün tezgâhlanan bu oyunların da farkındadır.

Bu fitneleri de zararsız hale getirecek güç ve azimdedir. Bundan kimsenin şüphesi olmamalıdır.

18 Mart Çanakkale Yazıları ve tüm dosyaların olduğu dosyayı indirmek için TIKLA

18 Mart Çanakkale Zaferi konuşma metinleri İNDİR
18 Mart Çanakkale Zaferi tören metni belgeleri İNDİR
18 Mart Çanakkale Zaferi şiirleri İNDİR
18 Mart Çanakkale Zaferi tiyatro metinleri İNDİR
18 Mart Çanakkale Zaferi oratoryo İNDİR
18 Mart Çanakkale Zaferi resimleri İNDİR
18 Mart Çanakkale Zaferi powerpoint sunuları İNDİR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. KEMAL BABAXXZPRA I dedi ki:

    lan

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.