18.09.2019 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Okul Öncesi Çocuklar İçin Faaliyet Örnekleri

Okul Öncesi Çocuklar İçin Faaliyet Örnekleri

Okul Öncesi Etkinlikleri, Faaliyet örnekleri, Anaokulu etkinlikleri, Resimli Anlatım, Karton etkinlikleri, El işi etkinlikleri, Eğlenceli oyunlar, Belirli Günler ve Haftalar etkinlik örneği

Okul Öncesi Çocuklar İçin Faaliyet örnekleri

okul öncesi faaliyet etkinliği 1
Kartondan çerçeve yapıyorsunuz resmi ortasına yapıştırıyorsunuz. Gerisi sizin hayal gücünüze kalmış. Resimdeki kisiyi ister doktor yapın ister astronot ister deli.

okul öncesi faaliyet etkinliği 2 okul öncesi faaliyet etkinliği 3 okul öncesi faaliyet etkinliği 4

Okul Öncesi Çocuklar İçin Faaliyet Örnekleri 2

okul öncesi faaliyet etkinliği 5 okul öncesi faaliyet etkinliği 6 okul öncesi faaliyet etkinliği 7 okul öncesi faaliyet etkinliği 8

Okul Öncesi Çocuklar İçin Faaliyet Örnekleri 3

okul öncesi faaliyet etkinliği 9

okul öncesi faaliyet etkinliği 10

okul öncesi faaliyet etkinliği 11

okul öncesi faaliyet etkinliği 12

Okul Öncesi Çocuklar İçin Faaliyet Örnekleri 4

okul öncesi faaliyet etkinliği 13

okul öncesi faaliyet etkinliği 14

okul öncesi faaliyet etkinliği 15

Okul Öncesi Çocuklar İçin Faaliyet Örnekleri 5

okul öncesi faaliyet etkinliği 17

okul öncesi faaliyet etkinliği 18

okul öncesi faaliyet etkinliği 19

okul öncesi faaliyet etkinliği 20

okul öncesi faaliyet etkinliği 21

okul öncesi faaliyet etkinliği 22

Okul Öncesi Çocuklar İçin Faaliyet Örnekleri 6

Özellikle çocukların ana okulu ve kreslerdeki faaliyetlerinde bu kutulardan çokca yararlanılmakta..
buda bir örnek..
cüzdan yapıyoruz.

Okul Öncesi Çocuklar İçin Faaliyet Örnekleri 7

okul öncesi faaliyet etkinliği 23

okul öncesi faaliyet etkinliği 24

okul öncesi faaliyet etkinliği 25

okul öncesi faaliyet etkinliği 26

okul öncesi faaliyet etkinliği 27

okul öncesi faaliyet etkinliği 28

okul öncesi faaliyet etkinliği 29

okul öncesi faaliyet etkinliği 30

okul öncesi faaliyet etkinliği 31

okul öncesi faaliyet etkinliği 32

Okul Öncesi Çocuklar İçin Faaliyet örnekleri 8

okul öncesi faaliyet etkinliği 33

Kibrit Çöplerinden El Arabası Maketi yapın..

Kibritten yapılan maketlere hepimiz aşinayızdır. Genellikle kibritten bina maketleri yapılır. Ben biblo mahiyetinde bir şeyler yapıp sizlerle paylaşmak istedim.

Malzemeler:

1- Bir kaç kutu kibrit (aslında bir kutu yeter fakat kibritlerin düzgünlerini seçmek için 3-4 kutu bulundurursanız iyi olur)
2- İki tane kürdan
3- Küçük bir karton parçası
4- Kalem makas maket bıçağı (falçata) kırtasiye tipi kağıt-ahşap yapıştırıcısı
5- Süslemek için; yılbaşı çelenklerinden bulabileceğiniz sentetik yeşil çimen

okul öncesi faaliyet etkinliği 34

İlkin kibritleri masanın üzerine dökün. Aralarından yüzeyleri düzgün boyları eşit olanları seçin. Eğer yüzeyleri düzgün olmazsa yapıştırması güç olur temas alanları dar kalacağından yapıştırdıktan sonra da kolayca ayrılabilir.

Bu uzunlukları baz alarak maket bıçağı ile kibritlerin yanıcı uçlarından kesin. Daha sonra bu parçaları fotoğraftaki gibi el arabasının tabanını ve sepetini oluşturmak üzere yapıştırıcı ile yapıştırın. Sepet ve taban kısımlarını kurumasını bekledikten sonra birbirine yapıştırın. Seçtiğiniz düğmeyi yapıştırın. El arabası için kibrit çöplerinden iki ayak hazırlayın. Bunların uzunluklarını vermiyorum çünki seçtiğiniz düğmenin çapına göre bu uzunluklar değişkenlik arzedecektir. Karton parçasını kesin.

okul öncesi faaliyet etkinliği 34-1

El arabasının içine koyacağınız tematik süslere göre kartonun üzerine bir yazı yazın. Kürdanın sivri uçlarını keserek bir ucunu kartona diğer ucunu el arabasının sepetine yapıştırın. Ardından sentetik yada doğal yeşillikleri sepetin içine yerleştirin. Üzerine boncuklarla yada meyve görünümü verilmiş oyun hamurlarından eklemeler yapabilirsiniz. İsterseniz hazırladığınız piyesi kartondan bir kaideye yapıştırabilirsiniz.

okul öncesi faaliyet etkinliği 35

Bu eğlenceli maketçik; sizin uzun saatlerinizi almayacak kadar az detaylı canınızı sıkmayacak kadar basit ve kendinizden bir şeyler katabileceğiniz kadar eklentiye açık. Umarım beğenirsiniz.

okul öncesi faaliyet etkinliği 36

Cumhuriyet Treni Etkinliği nasıl yapılır?

Trenin vagonuna Atatürk’ün resmini yapıştırdık. Resmin altına da çocuğun Atatürk hakkındaki düşünceleri yazılabilir.

Cumhuriyet Treni / Cumhuriyete Nasıl Kavuştuk?

okul öncesi faaliyet etkinliği 37

Cumhuriyete nasıl kavuştuğumuzu, yapılan kongre ve toplantıları savaşları anlatan tren öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Bu etkinlik cumhuriyetin kurulma aşamasını sırasıyla göstermekte kronoloji olarak hazırlanmış bir çalışmadır.

2016-2017 en son öğretim tekniklerine uygun, en güncel etkinlik örneklerini bu bağlıkta paylaşmaya devam edeceğiz.

Yeni eğitim-öğretim sezonu tüm ekinlikler, yardımcı dosyalar, materyaller için EĞİTİM

Okul Öncesi faaliyet örnekleri – Kar Yağıyor

Etkinlik Çeşidi: Matematik ve Sanat (Bütünleştirilmiş Büyük – Küçük Grup Etkinliği) Yaş Grubu: 48 – 72 Ay

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

Bilişsel Gelişim: Kazanım 5. Nesne ya da varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/varlığın şeklini, büyüklüğünü söyler.)
Kazanım 11. Nesneleri ölçer. (Göstergeleri: Standart olmayan birimlerle ölçer. Ölçme sonucunu söyler. Ölçme sonuçlarını tahmin ettiği sonuçlarla karşılaştırır.)
Dil Gelişimi Kazanım 7. Dinlediklerinin/izlediklerinin anlamını kavrar. (Göstergeleri: Dinlediklerini/izlediklerini açıklar. Dinledikleri/izledikleri hakkında yorum yapar.)

MATERYALLER
Kar taneleri ile ilgili video, içine strafor köpük parçaları konmuş balonlar, su şişesi kapakları, kraft kağıdı, müzik CD’si, tutkal, boyalar. SÖZCÜKLER Mesafe KAVRAMLAR Büyük-küçük, uzak-yakın

ÖĞRENME SÜRECİ
Çocuklar kar taneleri ve kar ile ilgili resim yaparlar. Yapılan resimler sergilenir. Kar tanelerinin şekilsel farklılıkları ile ilgili video izlenir. Çocuklar birbirlerine kar taneleri ile ilgili sorular sorarlar. Sorular yanıtlanır. Kar tanelerinin şekilleri ile ilgili sohbet edilir. Sohbetten sonra müzik açılır, çocuklar müzik eşliğinde kar taneleri gibi dans ederler.

Öğretmen, daha önceden içlerini strafor köpüklerle doldurduğu balonları çocukların üstünde tutarak patlatır. Çocuklar balondan dökülen köpüklerle birlikte dans etmeye devam ederler.
Müzik kapatılınca çocuklar patlatılan balonların içinden çıkan köpükleri incelerler. Köpüklerin büyüklükleri, şekilleri, benzerlik ve farklılıkları ile ilgili sohbet ederler.

Çocuklar su şişesi kapaklarını sınıfın zeminindeki köpüklerin üzerine rastgele atarlar. Çocuklar yere atılan kapaklar ve köpükleri neye ya da nelere benzediği hakkında görüşlerini söylerler. Çocuklar köpüklerle kapaklar arasındaki mesafeler ile birbirlerine olan uzaklık ve yakınlıklarıyla ilgili tahminde bulunurlar. Köpük ve kapaklar arasındaki mesafeleri standart olmayan birimleri (kulaç, adım, parmak..) kullanarak ölçerler.

Tahminleri ile ölçümlerini karşılaştırırlar. Çocuklar gruplar halinde köpükleri kullanarak yerde farklı şekiller oluştururlar. Oluşturdukları şekillere bir ad verirler. Çocuklar masalara geçerler ve aynı masada oturan çocuklar birlikte köpükleri ve kapakları kraft kâğıdına yapıştırırlar. Yapıştırma işi bittikten sonra da boş kalan yerleri boyayarak resim yaparlar. Her grup yaptıkları çalışmalara birer ad verir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Tonyukuk dedi ki:

    Okul öncesi faaliyet örnekleri, etkinlikler, etkinliklerde kullanılacak araç gereç materyaller konu altına güncellendikçe paylaşılacaktır.

  2. TürkiyeGoogle dedi ki:

    Etkinlik örneklerinizi beğendim. Eğitim bölümünüz çok yararlı oldu. Umarım daha da geliştirirsiniz içerikleri.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.