Nesneleri Tanıyoruz Okul Öncesi Etkinliği

Nesneleri Tanıyoruz Okul Öncesi Etkinliği

Okul öncesi dönemdeki çocukların eğitimi için onların yaş gruplarına hitap edecek, somutlaştırılmış ve eğlenceli etkinlikler üretmek gerekiyor. Siz değerli eğitimcilere bu konuda yardımcı olabilecek bir etkinlik örneği ile sizlerleyiz. Daha önce paylaşılan kaynak dosyalar için eğitim başlığımızı ziyaret edebilirsiniz.

KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ

Bilişsel Gelişim Kazanım

  1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.)
  2. Kazanım 5. Nesne ya da varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/ varlığın kullanım amaçlarını söyler.)
  3. Kazanım 8. Nesne ya da varlıkların özelliklerini karşılaştırır. (Göstergeleri: Nesne/varlıkların kullanım amaçlarını ayırt eder, karşılaştırır.)

Öz Bakım Becerileri
Kazanım 3. Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar. (Göstergeleri: Ev ve okuldaki eşyaları yerleştirir.)
Kazanım 6. Günlük yaşam becerileri için gerekli araç ve gereçleri kullanır. (Göstergeleri: Çevre temizliği ile ilgili araç ve gereçleri kullanır.)

ÖĞRENME SÜRECİ

Çocuklar; fen merkezinde bulunan sabun, şampuan, diş macunu, diş fırçası, tuvalet kâğıdı, tırnak makası, tarak, toz bezi, kova, süpürge, faraş, su gibi malzemelerden vücut temizliği için olanları bir sepete, çevre temizliği için olanları ise diğer sepete koyalar.
Her iki sepette olan malzemelerin adlarını söylerler. Çocuklar malzemeleri inceler.
Bu malzemelerin özellikleri hakkında konuşurlar. Sepetlerdeki malzemelerin ilgili sepete konulup konulmadığı çocuklarla birlikte kontrol edilir. Her iki sepette bulunan malzemeler sayılır. Hangi sepette daha çok sayıda malzemenin olduğu hakkında konuşulur.
Çocuklar, öğretmenin sorduğu “Ne için kullanırız?”, “Neden?”, “Nasıl kullanırız?” gibi soruları yanıtlarlar. Sonra çocuklarla bu malzemelerden hangilerini kullanarak dolapların temizlenebileceği konuşulur. Çocuklar ilgili malzemeleri alıp özel eşyalarının bulunduğu dolapları temizler ve düzenlerler.

MATERYALLER : Vücut ve çevre temizliği için kullanılan; sabun, şampuan, diş macunu, diş fırçası, tuvalet kâğıdı, tırnak makası, tarak, toz bezi, kova, süpürge, faraş, deterjan vb., iki tane sepet.
SÖZCÜKLER : Faraş
KAVRAMLAR Zıt: Kirli-Temiz

DEĞERLENDİRME
Çocuklar, çalışma sayfasında olan vücut ve çevre temizliği için kullanılan malzemeleri gruplarlar.

AİLE KATILIMI
Ailelere çocuklarına odalarını/kişisel eşyalarını toplama ve temizleme sorumluluğunu kazandırmak için önerilerde bulunulur. Bu konuda bültenler hazırlanır.

UYARLAMA
Sınıfta Tamamen Görmeyen Çocuk Varsa;
Tamamen görmeyen bir çocuk varsa öncelikle sepetlerin yeri çocuğun ulaşabileceği yerde olmalı ve sepetlerin yeri fark ettirilmelidir. Bunun için, yön kavramlarını kullanarak sepetlerin yerleri belirtilmelidir. Farklı özellikte iki sepet seçilmelidir. Örneğin; hasır sepet, plastik sepet gibi. Çocuğun sepetlere dokunması sağlanmalı ve hangi ürünü hangi sepete (örneğin; hasır sepete vücut temizlik ürünleri, plastik sepete çevre temizlik ürünleri) koyacağı açıklanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ