23.08.2019 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

13 Mart 2016 YGS Soruları Cevapları indir

13 Mart 2016 YGS Soruları Cevapları indir

2016 YGS sorular cevaplar yorumlar

2016 YGS, 13.03.2016 YGS soruları, 13 Mart 2016 YGS cevap anahtarı, 2016 YGS soru çözüm videosu izle, 2016 soru-cevap pdf indir, ösym 2016 sınav soruları, 2016 Türkçe soruları, 2016 Matematik Soruları, 2016 Tarih soruları, Coğrafya soruları, Geometri soruları, Fizik soruları, Biyoloji Soruları, Kimya Soruları, Felsefe soruları…

Sınav nihayet bitti, şimdi herkesin gözü öncelikle açıklanacak sorularda. Ardından ÖSYM tarafından puanların açıklanması beklenecek. Standart sapmalar, diğer adayların ne yaptıkları da önemli. 2016 YGS serüveni tüm ayrıntılarıyla konu başlığının altında…

2016 YGS Soruları ve Cevapları Açıklanacak mı

ÖSYM bugün yayınladığı bültenle son iki yıldır uyguladığı soruların %10 açıklanma sınırını kaldırdığını açıkladı. Buna göre 13 Mart 2016 sınav bitiminden itibaren sorular pdf olarak bülten kitapçığı şeklinde paylaşıma sunulacak.

2 milyon 178 bin kişinin gireceği 2016 YGS için heyecan dorukta. Sınava sayılı günler kala öğrenciler son hazırlıklarını tamamlıyor. 2016 YGS’de sınav ve eğitim kalitesini arttırmak adına birkaç değişiklik yapıldı. Peki ÖSYM’nin değiştirdiği ve öğrenciler için çok önemli olan başlıklar neler?

2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) başvuru alma işlemleri 6-20 Ocak 2016 tarihleri arasında yapılmıştı. ÖSYS’nin ilk basamağı olan 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (2016-YGS) 13 Mart günü yapılacak. 2.178.563 adayın katılacağı sınav, 173 il/ilçe sınav merkezinde, yaklaşık 7.300 bina, 117.000 salonda görev yapacak toplam 303.000 sınav görevlisi ile gerçekleştirilecek.
ÖSYM bu yılki sınav sisteminde başarıyı arttırmak, üniversite sınav ve tercih kalitesini arttırmak amacıyla bazı değişiklikler yaptı. İşte öğrenciler için önemli olan değişiklikler şöyle:
Baraj 10 puan yükseldi!
Bu yıl YGS barajında önemli değişiklik yapıldı. Geçen yıllarda 140 olan baraj 10 puan arttırılarak 150’ye çıkartıldı. Bu, barajı aşmak için eskiden 16 net soru yeterliyken, artık 20 nete ihtiyaç duyulacağı anlamına geliyor. Barajı aşmak isteyen öğrenciler geçen yıla göre 4 soru daha fazla yapacak.
150 baraj puanı öğrencilere yalnızca açıköğretim ve yüksekokula girmek için yardımcı olacak. LYS sınavına girmek isteyen öğrenciler 180 baraj puanını almak zorunda.
Mühendislik ve mimarlık için başarı sırası barajı getirildi
2015 yılında Tıp Fakültelerine 40 bin, Hukuk Fakültelerinde 150 bin baraj sınırlaması getirilmişti. YÖK, bu yıl mühendisliğe de 240 bin başarı sırası barajı getirdi. Ziraat, su ürünleri ve orman fakülteleri bu barajdan muaf tutuldu. Mimarlığa ise 200 bin barajı getirildi
Tercih sayısı 30’dan 24’e düşürüldü
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), tercih sayısını 30’dan 24’e düşürdü. Bilinçli tercih yapılmasını sağlamak amacıyla getirilen bu değişiklik, adayların açıkta kalma endişesiyle tercih yapıp, sonradan vazgeçmelerini engellemeyi de hedefliyor.
YÖK yetkilileri, ‘tercih-yerleşme-kesin kayıt olma’ arasındaki makasın her geçen yıl açıldığı yönünde eleştiriler olduğunu söylüyor.
OBP kaldırıldı
2016 yılı için bir başka değişiklik ise; Liselerine 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan meslek liseliler için Y-YGS/LYS’de mesleki ek Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) kaldırıldı. Her aday için hesaplanmış olan OBP; 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenecek ve böylece adayların yerleştirme puanları hesaplanacak.
Bazı bölümlerin puan türü değiştirildi
2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYS) Kılavuzunda Kamu Yönetimi, Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Yerel Yönetimler gibi bazı bölümlerin puan türlerinde değişiklik oldu. Değişiklik yapılan bölümler yalnızca bunlar değil örneğin; TS-1 puan türünden öğrenci alan radyo ve televizyon, gazetecilik, reklamcılık, medya ve iletişim gibi öğrencilerin en çok ilgi duyduğu bölümlerin puan türleri TS-2 oldu. Böylece bunlara girebilmek için YGS’de Türkçe, Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) Türk dili ve edebiyatı testlerindeki başarı daha belirleyici oldu, matematiğin etkisi azald. Daha detaylı bilgi almak isteyenler www.osym.gov.tr adresinden puan türleri değişen bölümlerle ilgili detaylı bilgi alınabilir.

Uzmanlardan 2016 YGS’ye girecek öğrencilere kritik öneri

Uzmanlar, aşırı kaygının başarısızlığa ve depresyona varabilen sonuçları olabildiğini belirterek, ailelere önerilerde bulundu.

Milyonlarca öğrencinin beklediği Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), 13 Mart Pazar Günü gerçekleşecek.

İzmir Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tarkan Amuk, sınav kaygısının öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olduğunu söyledi. Tarkan Amuk, kaygı derecesi yüksek olan öğrencinin başarısında belirgin bir düşüş gözlendiğini belirterek “Ders çalışmayı erteleme, sınav ve hazırlığı hakkında konuşmayı reddetme vardır. Soru sorulmasından rahatsız olurlar. Dikkat dağınıklığı, odaklanamama, karın ağrısı, mide bulantısı, terleme, uyku düzensizliği, iştahsızlık ya da tersine aşırı yeme meydana gelebilir. Çalışılmasına karşın performans düşüklüğü kaygının varlığını gösterir” dedi.

2016 YGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YGS sonuçları ÖSYM sınav takvimine göre 25 Mart 2016’da duyurulacak ve adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar YGS sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, sms ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir. YGS sonuçları, LYS sonrasında İnternet’ten duyurulacak olan sınav sonuç bilgilerinde de yer alacaktır.
ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

2016 YGS soru ve cevap kitapçığı

YGS 2016 soruları açıklandığında burada olacak. ÖSYM tarafından 13 Mart Pazar günü yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sorularının açıklanacağı bildirildi. Peki YGS soruları ve cevap anahtarı ne zaman açıklanır? Öğrenciler haberimizi takip ederek soruları ve cevapları çözebilirler. İşte YGS 2016 soruları ve ayrıntılı bilgiler.
YGS 2016 Soruları için hemen tıkla. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 13 Mart 2016 tarihinde yapılan, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sorularını ve cevaplarını haberimizden görebilirsiniz. Yaklaşık iki milyon öğrencinin gireceği YGS sınavının sorularını açıklandığı anda buradan ulaşabilecek ve çözümünü yapabileceksiniz. ÖSYM tarafından alınan karar ile bu yıl sınav sorularının açıklanacağı ifade edildi. Sınava giren öğrenciler soruları ve cevap anahtarlarını buradan öğrenebilirler. YGS 2016 Sınavı hakkındaki son gelişmeleri ve ayrıntılı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. İşte YGS 2016 soruları ve detaylar.
Sorular, 2 gün içerisinde yayınlanacak
Adaylar, sınav başladıktan sonra ilk 120 dakika ve son 15 dakika içinde sınav salonunu terk edemeyecek, kısa süre için bile olsa salondan çıkamayacak. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday, bir daha sınav salonuna alınmayacak ve sınavın ilk 120 dakikası dolana kadar, sınav binasında bekletilecek.
YGS’deki soruların tamamı, “Temel Soru Kitapçığı” adı altında, ÖSYM’nin internet sitesinden tüm kamuoyunun bilgisine sunulacak. Soruların pazartesi veya salı günü yayınlanması bekleniyor.

2016 YGS zor mu kolay mı ?

2012 yılından sonraki ÖSYM’nin uyguladığı sınav politikasında büyük değişiklikler göze çarpmadı.

Türkçe soruları yine okuma-anlama-yorumlama alanlarını ölçmeye yönelikti. 2012 yılına nazaran dil bilgisi sorularında bir artış gözüküyor. Özellikle son yıllarda sorulmayan anlatım bozuklukları konusundan iki soru birden sorulmuş, bunun yanında noktalama işaretleri, yazım kuralları, cümle türleri (yüklemin türüne göre), cümlenin ögeleri soruları da mevcuttu.

Matematik soruları için ortak görüş Türkçe paragraf soruları gibiydi şeklinde. Problem soruları uzun ve ALES tarzı şeklinde yorumlanacak sorulardan oluşuyordu. Geçmiş yıllara göre normal denilecek zorluktaydı.

Coğrafya ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi soruları için ortak görüş “zor” olduğuydu. Bu derslerden net ortalamalarının düşmesi beklenmekte.

Fizik, Kimya, Biyoloji içinse sorular yine normal denilebilecek zorluktaydı. Özellikle Kimya soruları kolay bulundu.

ÖSYM sınavları hakkında güncel bilgiler EĞİTİM kategorimizde…

13 Mart 2016 tarihli YGS soruları ve cevap anahtarı ÖSYM tarafından paylaşıldı. Aşağıdaki linkten tek kitapçık halinde tüm soruları ve cevapları indirebilirsiniz.

13.03.2016 YGS soruları ve cevapları indirmek için TIKLA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Hektor dedi ki:

  Tüm sorular pazar günü sınavdan sonra indirilebilecek mi?

  1. Tonyukuk dedi ki:

   ÖSYM’nin sağı solu belli olmaz, pazartesi ya da salı 2016 sınav soruları açıklanacak deniyor.
   osym.gov.tr’de açıklandığında burada linkini paylaşacağız.

 2. GooglevsYandex dedi ki:

  Bu yılın soruları da var mı
  2017 YGS soruları?

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.