18.09.2019 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Yeni Kimlik Kartları, Özellikleri, Nasıl Alınır?

Yeni Kimlik Kartları, Özellikleri, Nasıl Alınır?

10 yıl geçerli olacak yeni kimlik kartları fiyatı belli oldu! Kimlik kartının fiyatı, özellikleri, değişimi, almak zorunlu mu? Başvuru nasıl yapılıyor?

3 yıl içerisinde tüm ülke genelinde dağıtılacak 1 GB’lik hafızası olan çipin de yer alacağı yeni kimlik kartları vatandaşa maliyeti 18 lira olacak.

Türkiye, 1976 yılından bu yana kullandığı pembe ve mavi nüfus cüzdanlarına veda ediyor. Parmak, damar ve avuçiçi izi gibi tanımlayıcı özelliklerin bulunduğu, 1 GB’ye kadar veri depolanabilecek akıllı kimlik kartları, 3 yıl içerisinde tüm ülke genelinde dağıtılmış olacak. Vize istemeyen ülkelere girişlerde pasaport yerine de geçecek olan polikarbonlu, temaslı ve temassız çip içeren kartlar, gelişmiş güvenlik ögeleri barındırıyor. Vatandaşa maliyeti 18 lira olacak akıllı kimlik kartlarının kullanım süresi ise 10 yıl olarak öngörüldü. Bugüne kadar 10 milyon adet basılan kartların bu yıl sonuna kadar 2 milyon kişiye verilmesi planlanıyor.

YENİ KİMLİKLERİ İLK KİMİN ALACAĞI DUYURULACAK

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, akıllı kimlik kartlarının ihalesini dağıtımının yapılacağı yeni binaya belediyenin ruhsat vermemesini gerekçe göstererek Ağustos ayında iptal etti. Firma ile yaşanan sorunların aşılmasından sonra yeniden kart basım ve dağıtımına Aralık ayında başlanacak. Vatandaşlar, kimlik kartlarını almak üzere mektup veya muhtarlık askı listeleri ile davet edilecek. 2017 yılına kadar tüm Türkiye’de dağıtımının tamanlanması hedeflenen yeni kimlik kartlarının ömrü 10 yıl olarak belirlendi.

KİMLİK SAHTECİLİĞİ TARİH OLACAK

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün TÜBİTAK’a hazırlattığı “Akıllı Kimlik Kartı” olarak da isimlendirilen yeni kimlik kartları, kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan vermeyen, biyometrik unsurlar da içeren, kredi kartı boyutlarında tasarlandı. Üzerinde 1 GB’ye kadar veri depolanabilecek olan yeni kimlik kartlarında banka hesap numaraları, ehliyet, maaş ve sağlık bilgilerinin olduğu şifreli bir çip de yer alacak. Hastaneler, okullar, bankalar, GSM operatörleri, emniyet işlemleri ve noterlerde kullanılması da öngürülen yeni kimlik kartları sayesinde birçok işlemde vatandaşa kolaylık sağlayacak. Sahte ya da çalıntı kimlikle hat çıkarma riski sona erecek. Kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek.

YENİ KİMLİK KARTLARININ ÖZELLİKLERİ

  • Kimliğin içinde kişinin parmak, avuç içi ve damar izi gibi tanımlayıcı unsurlar bulunuyor.
  • Kimlik kartı üzerindeki çip ile, vatandaşa verilecek hizmetin özelliğine göre görsel ve elektronik, farklı güvenlik yöntemleri ile kimlik doğrulama yapılabiliyor.
  • Her kartın içinde kişiye özel sertifikalar yer alacak, bu çerçevede hem şifre istenebilecek, hem de kişinin parmak, damar ve avuç izi üzerinden biyometrik doğrulama yapılabilecek.
  • Kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek.
  • Vatandaşa ait nüfus bilgileri kartın üzerindeki yongaya güvenli bir şekilde kaydedilecek.
  • Öncelikli olarak eczane, aile hekimliği, otomasyon sistemli hastaneler ve sağlık ocaklarında kullanılacak.
  • Kartta, biri görsel, diğeri elektronik olmak üzere iki farklı bilgi tutma ortamı bulunuyor. (Bunlardan birincisinde; kart sahibine ait fotoğraf ve T.C. kimlik numarası, adı, soyadı ve doğum yerinin yer aldığı nüfus bilgileri, ikincisin de ise kart sahibine ait nüfus bilgilerinin elektronik olarak tutulduğu yonga bulunacak.
  • Kimlik kartı ile vatandaş farklı belge, kart taşımak durumunda kalmadan kimlik doğrulaması yapılabilecek.
  • E-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden kimlik kartı ile erişilebilecek.
  • E-imza olarak kullanılabilecek. Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği kolay ve güvenli yapılacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük ve yolsuzluklar asgariye inecek.

ÇİPLİ TAKİP TARTIŞMASI

İleriki süreçte kişinin, ev ve iş adresleri, iletişim bilgileri, sürücü ehliyet bilgilerinin de yüklenmesi hedeflenen yeni kimlik kartları, özel hayatın ihlal edilebileceği gerekçesiyle tartışmalara neden olmuştu.

YENİ KİMLİKLERİN DAĞITIMI BAŞLADI

Pilot il Kırıkkale’nin ardından üç yıl içinde tüm ülke vatandaşlarına dağıtılması planlanan yeni kimliklerde işleyiş şu şekilde devam edecek : Yeni kimlik almak isteyen vatandaşlar nüfus müdürlüğüne gidip biyometrik fotoğraf(son altı ay içinde çekilmiş olmak) ve kimlikleriyle randevu almaları gerekiyor. Burada parmak izi vb. örneklerin alınmasından sonra PTT vasıtasıyla 15 tl ücret karşılığında yeni kimlik vatandaşa teslim ediliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.