11.10.2019 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

VPN Servisleri Kapatılıyor Mu

VPN Servisleri Kapatılıyor Mu

Popüler VPN Servisleri Kapanıyor mu, En çok tercih edilen VPN hangisi

VPN servisleri nedir, VPN kapatılıyor mu, en popüler proxy, VPN nasıl kullanılır, twitter vpn erişimi, youtube giriş nasıl olacak, facebook erişim engeli, ktunnel, Zenmate, Hotspot Shield

OHAL, ardından gelen belediyelere kayyum atamaları ve son olarak HDP yöneticilerinin tutuklanması ile devlet sokağa çıkılmanın, taşkınlıkların önüne geçmek, provakatif olaylara mahal vermemek adına interneti sınırlama önlemini aldı. Ancak kullanıcılar bu sınırlama kararını VPN kullanarak minimize etmiş durumda. Son olarak da bu sefer VPN servislerinin kapatılması gündeme geldi.

En Popüler VPN Servisleri Hangileri

Mevcut olarak kullanıcıların en çok tercih ettiği VPN uygulamaları Tor, Zenmate, Hotspot Shield ve Ktunnel…

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından operatörlere gönderilen bir talimat ile 5651 sayılı kanunun 6.cı maddesinin 1. fıkrasının Ç bendi çerçesinde VPN servislerinin kapatılması istendi.

T24’ten Füsun Sarp Nebil’in yazısına göre bu servisler arasında; Tor Project, VPN Master, Hotspot Shield VPN, Psiphon, Zenmate VPN, TunnelBear, Zero VPN, VyprVPN, Private Internet Access VPN, Espress VPN, IPVanish VPN var.

VPN Engellenmesi Nedir

“VPN servislerinin kapatılmasının nedeni, Twitter, Facebook gibi servislere dün itibariyle uygulanan erişim daraltmanın VPN ile bypass edilmesini engellemek.

Ancak VPN servisleri sadece bireyler tarafından ve sadece engellemeleri aşmak için kullanılmıyor. Yanısıra bankalar, noterler ya da şirketler VPN kullanıyorlar. Çünkü güvenli. Sanal Özel Ağ (Virtual Private Network) kelimelerinin kısaltılmışı olan VPN, genel internet ağı içinde özel ve güvenli bir tünel açmak anlamına geliyor. Dolayısıyla VPN’in tamamen kapatılması sorun yaratır.

Çünkü VPN servislerini engellemek, ülkede ekonomiyi engellemek anlamına gelir. Örneğin Noterlerin kullandığı OpenVPN protokolünün engellenmesi, bireyler ve şirketler kadar devletin işleyişine bile kötü yönde etkide bulunabilecek bir konu.

Dolayısıyla bu kararın tam düşünülmeden alınmış bir karar ya da 1-2 gün kazanmaya yönelik olduğunu düşünüyoruz. Çünkü kullanıcıları farklı VPN servislerine yöneltebileceği gibi, yasaklanan VPN servislerinin -ki dün geceki engelleme sonrasında, kullanıcılara çeşitli VPN servislerinin reklamları ulaştı. Yani durumu yakından takip eden şirketler bunlar -port değiştirmesi ya da protokol değiştirebileceklerini, dolayısıyla müşterilerinin yolunu tekrar açabileceklerini düşünmek lazım.

Bu arada, internet kullanıcılarını VPN kullanımına itmek de bir başka sorun. Kullanıcılar gittikçe daha marjinal ya da bilinmeyen VPN servislerine yönelebilir. VPN firmalarının istihbarat örgütleri ile ilişkisini olanları duyuyoruz. Dolayısıyla kullanıcıların bir kısmının bu istihbarat örgütlerinin kucağına düşmesi de çok mümkün.

Ya da kullanıcılar, İran’daki yabancı uydu internet servis sağlayıcılarından internet almaya başlayacaklar ki.. Yani kararın geri alınacağını zannediyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Van Persie dedi ki:

    Zemana vpn ve proxy yasaklanmış. Btk yakında diğerlerine de geçer. Cidden kapanmasa bile yasaklanıyorlar.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.