19.10.2019 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Arabadaki Kar Nasıl Temizlenir

Arabadaki Kar Nasıl Temizlenir

Arabadaki Kar Nasıl Temizlenir, Buzlanan Camı Temizleme, Araçtaki Buzu Sökme Nasıl Yapılmalı

Arabadaki kar nasıl temizlenir? Sabah uyandınız işe gideceksiniz ama arabanızın üstünde iki karış var, neredeyse arabanızı zor buldunuz. O halde aracınızı kullanamayacağınıza göre mecburen temizlemek durumundasınız. Bir fırça marifetiyle kaba karı aracın üstünden atmayı başardınız, zaten ilk adım olarak bununla başlamalısınız. Sonrasında ne yapacaksınız? Buzlanan araba camını nasıl çözeceksiniz? Araba camındaki buzu eritmenin yolları? Bunun kolay yolu var mı? İşte arabadaki buzu çözmenin kolay ve pratik yolları…

SUYLA ARABA CAMINDAKİ BUZU TEMİZLEME

Buzlanma riski olan günlerde evden çıkmadan önce yanımıza oda sıcaklığında ya da biraz daha ılık bir şişe su almak bize zaman kazandıracaktır. Buzun üzerine bu suyu döktüğümüzde birkaç saniye içinde buz çözülmeye başlar. Bu işlem sırasında arabanın kaloriferini çalıştırıp cama vermek işimizi kolaylaştırır.

Dikkat: Burada çok önemli bir nokta var. Arabanıza asla kaynar su ile müdahale etmeyiniz çünkü buz tutmuş cam, kaynar su ile temas edince çatlar.

Buz spreyleri: Araba camındaki eritmede kullanılabilecek bir diğer yöntem ise buz çözücü spreylerden yardım almak. Bu spreyler pek çok büyük markette satılmakta. Bu yöntemle diğerlerine göre daha kolay bir şekilde buzdan kurtulmanız mümkün.

Antifriz ile buz çözme: Sileceklerde kullandığımız antifrizli sular da buz çözmede işe yarıyor. Burada dikkat edilmesi gereken, hazır antifrizli silecek suları kullanmak gerektiğidir. Radyatör sistemlerinde kullanılan antifrizi silecek suyuna eklediğimiz takdirde boya ve plastiğe zarar verebilir. Hazır silecek suyunu doğrudan cama uygularsanız buzu çözebilirsiniz.

Tuz ile buz çözme: Bu yöntem eski ama oldukça etkilidir. Bez bir torba veya cam silme bezinin içine iki avuç tuz koyarak camı silerseniz buzun erimesini sağlayabilirsiniz. Bunu yaparken sert hareketlerden ve bastırarak silmekten kaçınmalısınız. Normalde bu yöntem camı çizmez ama yine de dikkatli olmakta fayda var.

Sirke ile buz çözme: Püskürtme yapabileceğiniz bir şişenin içine, 3/1 oranında su ile 3/2 oranında sirkeyi karıştırın. Şişenin içindeki karışımı, camlardaki buzun üzerine sıktığınızda, bir süre sonra buz erimeye başlayacaktır. Sirke, doğal bir madde olup, su ile karıştırıldığında bu gibi müdahalelerde cama zarar vermez. Yine de camla temas etmesinden kaçınır, buzun üzerine uygulama yaparsanız, risk almamış olursunuz.

Bazıları da araba camına kolonya dökerek, fırça müdahalesi olmadan kendi kendine araba camındaki buzu eritme yöntemini kullanır. Fırça müdahalesi olmadıktan sonra bu da sizin için başarılı bir yöntem olacaktır.

BUNU SAKIN YAPMAYIN

Arabanızın kaporta ve tavanındaki buzlanma için biriken karı temizlemek dışında herhangi bir müdahalede bulunmaya gerek yok. Araba ısındıkça önce ön kaputtaki ardından da tavandaki buz eriyecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. GooglevsYandex dedi ki:

    En iyisi hiç çıkarmamak. Uzun iş. Erzurumdakiler ne yapıyor acaba, daha dün kar yağmıştı nisan ayında.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.