02.12.2021 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Sözlü ve Sözsüz iletişim Nedir?

Sözlü ve Sözsüz iletişim Nedir?

Sözlü iletişim ve Sözsüz iletişim nedir?

Sözlü İletişim Akıl Mantık ve Düşünceyi, Sözsüz İletişim Duyguları ve İlişkileri En Etkili İfade Etme Aracıdır ve İlk İzlenim İçin İkinci Bir Fırsatınız Yoktur. iletişim nedir, kaç türlüdür, nelere dikkat edilmeli.

Dinleyicinizin bilincinde olumlu/olumsuz belirgin/belirsiz mutlak bir iz bırakırsınız çünkü kişiler daha hiç konuşmadan duruşları kıyafetleri aksesuarları vb. dış özellikleri ile kendileri hakkında birçok mesajı karşılarındakilere iletirler. (Gözden kaçmaz!)

Vücut dilinin gönderdiği sinyallere ses tonu güven veren/vermeyen bir yaklaşımı da dahil edersek ilk izlenim yaklaşık 4 saniyede ile 4 dakika arasında oluşur.

İlk izlenim sonuna kadar sürer

Konu üzerinde yapılan araştırmalar ilk anda kişiler olaylar ya da şirketler hakkında edinilen olumlu/olumsuz izlenimlerin gerçekten de uzun süre kolay kolay değiştirilemediğini göstermektedir. (“Adı çıka dokuza inmez sekize”)

iletişim nedir, iletişimde nelere dikkat edilmeli

Yeni tanıştığınız her kese aynı muameleyi yapar mısınız? Hepsi sizin için yabancı ancak Onları kişisel güvenlik denetiminizden geçirirken her nedense bazılarına torpil yaparsınız!.

Genel olarak karşımızdaki insanları Irk cinsiyet yaş cüsse yüz ifadesi gözler ve saç giysiler hareket ve duruş özelliklerine göre fark ederiz. (İlk tutumumuz etkiler)

Sonra kişisel kriterlerimizle;

1. Çekici/itici
2. Karakterli/Karaktersiz
3. Eğitim derecesi
4. Kibarlık düzeyi
5. Terbiyesi
6. Mali durumu
7. İtibarı
8. Sosyal ve ahlaki değer yargıları

Konularında ön fikirlerimizi oluşturarak yakınlaşırız (Düşünce ve önyargılarımızı etkiler)

En son olarak şunlar konusunda karar veririz; “Bu adama güvenebilirim/güvenemem” “Hoş biri/gıcık biri” “Onu dinlemeliyim”- “Üff şimdi bunu dinlemek zorunda mıyım?” (Davranışlarımızı ve kararlarımızı etkiler)

Bu kararlara varırken sağ duyumuzun gözlemin tümdengelimin tahmin ve beklentinin bir bileşkesini kullanırız

İlk İzlenimde Dış Görünüş ve Kıyafetiniz

Genel kanaat o dur ki sahip olunan kariyere uygun kıyafetlerin seçimi çoğu zaman hem kadınlar hem de erkekler açısından yapılmak zorunda olunan zor seçimlerdir. Çünkü bu konudaki kurallar yazılı değildir Giyinme ve kendine özen gösterme işi kıyafetlere ilişkin bilinçaltı beklentilerine ve önyargılara dayanmaktadır Mesela lacivert veya siyah takım elbise beyaz gömlek orta ve üst düzey yöneticilerin tercih ettiği iş kıyafetleridir.

İlk izlenim açısından büyük rol oynayan fiziksel çekicilik giyim tarzı yanı sıra; Doğru saç modeli kullanılan parfüm ve aksesuarlar la desteklendiğinde olumlu izlenimi pekiştirebilmektedir. Bütün bunların hepsi yardımcı malzemelerdir. Bu yardımcı malzemeler sizin yerinizi almamalı bunları önce KENDİNİZE uydurmalısınız.

Giyiminiz içinizin Dışa Yansımasıdır

Koyu tek renk bedene sımsıkı oturtulmuş klasik kesimler ciddiyeti bir ölçüde resmiyeti veya kapalılığı yansıtır. Geniş tutulmuş bol sıcak renkler farklı kesimler hayata dönüklüğü ifade eder. Gençler genelde hayata dönük tarzları tercih ederler yaş ilerledikçe giyimde klasik tarzlar ağır basar. Bunu göz önünde bulundurarak gençlere ve işadamlarına yapacağım konuşmalarda mutlaka farklı giyinirim.

Tercih edilen giysiler kişilerin kendileri hakkında bilgi veren önemli ipuçları içerir;

Moda odaklı giyinenler: Giyinmekten zevk alırlar. Giyeceklerini seçmek keyifli bir uğraştır ve bunu çok önemserler

Olumsuz giyinenler: Giysi üzerinde kafa yormaktan hoşlanmazlar. Özensiz uyumsuz ve harcıalem giyinirler. Ütü temizlik de çok önemli değildir.

Politik giyinenler: İsteklerine göre değil görünmek istedikleri şekilde profesyonelce giyinirler

Ekonomik giyinenler: Satın alırken öncelik ucuzluktadır. Farkında olmasalar da üzerilerindeki bu kalitesizlik anlaşılır

Rahatlık için giyinenler: Seçimlerini yaparken öncelikle içinde rahat edecekleri elbiseleri tercih ederler

Sunuş günü sahnenin yıldızı sizsiniz. Ortama ve kişiliğinize uygun giyinmenin objektif kriterleri ortaya koymak zor olsa da.

İletişim Kuralları Nelerdir

Yapacağınız konuşmada yüz hatlarınızın oluşturacağı görüntüye büyük önem veriyor ve dikkatlerin o noktada oluşmasını istiyorsanız nötr renkler giymeye özen gösterin. Çünkü bu durum yüzünüzün daha çok ilgi çekmesine imkan sağlayacaktır.

Kariyere uygun giyinmek için yapılan harcamalar geleceğe yapılan yatırımlar olarak görülmelidir. Az sayıda da olsa gardıropta kaliteli kıyafetlerin yer almasına özen gösterin.

Mavi; uyumluluğu sakinliği muhafazakarlığı ve gençliği çağrıştıran bir renk olması nedeniyle özellikle erkekler tarafından giyilen koyu renkli takımların canlandırılması için gömlek rengi olarak tercih e-dilmektedir. Açık mavi genç ve sportmen lacivert profesyonel görüntüsü ile iş kıyafetlerinin aranan renkleridir. Grinin her tonu tercih edilebilir ilgi çekiciliği sağlamak için de tamamlayıcı renkler kullanılabilir örneğin bayan giyiminde koyu bir griyi canlandıran en uygun renklerden biri “şeker pembesi”dir. Beyaz; gömlek ve bluzlar için uygundur koyu bir ceketin altına erkeklerde kırmızı kravat kadınlarda fular tercih edilebilir. Koyu renk pantolonun akma koyu renk ayakkabı Açık renk pantolonun altına açık renk ayakkabı giyilmelidir.

Kadınların makyaj yaparken sadeliği esas alması maksimum üç yüksük ince zarif takılar takması erkeklerin saat gözlük dolma kalem kravat iğnesi pantolon askısı kol düğmesi kemer çorap ve ayakkabı seçiminde kaliteyi yansıtan ürünler kullanması önerilmektedir. Konuşma yapmanız gerekebilecek olan toplantılara giderken elbise olarak parlak ve iri desenli kıyafetlerden kaçının. Çünkü bu tür giysiler çoğu defa uzaktan bile görenleri rahatsız edebilir.

iletişim nedir sorusunun cevabını bulmaya çalıştık. Yorumlarınızla katkılarınızı bekliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. GooglevsYandex dedi ki:

    Sözlü iletişim kurduğumuz cümleler, konuşmalarımızdır.
    Sözsüz iletişim ise el, yüz hareketleri yani jest ve mimiklerdir.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.