12.10.2019 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Çocuk Gelişimi Uzmanı Nedir

Çocuk Gelişimi Uzmanı Nedir

Çocuk Gelişimi Uzmanı Nedir – Neler Yapar – Nasıl Olunur

Çocuk Gelişimi Uzmanı, görevleri nelerdir, nasıl olunur, hangi okuldan mezun olmalı, iş olanakları nedir, Amerika’da nasıl olunuyor, çocuk eğitimi, çocuk psikolojisi

Çoğu bilim disiplininde öğrenciler kendi disiplinlerinin temel malzemelerini öğrenmek zorundadırlar. Bir fizik öğrencisi fiziksel dünyayı yöneten kuralları öğrenmelidir. Aynı şekilde bir kimyacı temel kimyasal elemanları ve bunların nasıl etkileşim içine girdiklerini öğrenmelidir. Öğrencilerin kendi disiplinlerinin temel konularını öğrenmedikleri tek disiplin eğitimdir. Öğrenciler, ders programları, öğretim yöntemleri, eğitim felsefesi, değerlendirme ve sınıf yönetimi derslerini alırlar.

Çocuk psikolojisi veya eğitim psikolojisi konusunda ise bir veya en fazla iki ders alırlar. Ancak eğitimin temel malzemesi ders programları, değerlendirme veya öğretim yöntemleri değildir; eğitimin temel malzemesi çocuklar ve gençlerdir. Gerçekten gelişime uygun bir öğretmen yetiştirme programında, öğrencilerin çocuk gelişimi lisansına sahip olması gerekir. Bu şekilde yetişen bir öğretmen, ilk önce ve en önemlisi, çocuk gelişimi uzmanı olacaktır. Çocuk gelişimi konusunda sağlam temelleri olan öğrenciler böylece ders programları, değerlendirme ve sınıf yönetimi konusunda öğrendiklerini çocuğun ardışık yaş düzeylerinde nasıl düşündüğü ve nasıl öğrendiği konusunda bildikleriyle bütünleştirebilirler.

Çocuk Gelişimi Uzmanı Yetiştirmede Yeni Metotlar

İnsan gelişimini bilmeden, öğrencinin, eğitim uygulamalarının bütünleşmiş bir anlayışını üzerine inşa edeceği merkezi bir çekirdek yoktur. Amerika Birleşik Devletleri’nin her yerindeki eğitim fakültelerinin dekanlarından oluşan Holmes Grubu’nun, öğretmen yetiştirilmesinde lisans eğitiminden vazgeçilmesi ve bunun yerine lisans sonrası bir veya iki yıllık eğitimin ve uygulamanın konması şeklindeki önerileri, gelişimsel açıdan daha iyi öğretmenlerin yetişmesini sağlayamaz.

Holmes Grubu öğretmen yetiştirilmesi sorununu eğitim organizasyonundan biri olarak görmektedir. Oysa gelişimsel bakış açısına göre öğretmen yetiştirilmesi konusundaki sorun organizasyon değil içerik sorunudur. Lisans düzeyinde öğretmen yetiştirmede çok daha merkezi olması gereken, geleneksel eğitim dersleri değil ama çocuk gelişiminin incelenmesidir. Öğrencilerin, çocukların ve öğrencilerin toplumsal, zihinsel ve duygusal gelişimlerini içeren birbirini tamamlayan dersleri arka arkaya alabilecekleri çocuk gelişimi bölümlerine gereksinimimiz vardır. Öğrencileri, çocuklarla çalışıp onları gözlemleyecekleri bir dizi laboratuvar çalışmasıyla birleştirilmiş bu öğretim programı, öğretmenlerin sınıfta çalışmaları için yetiştirilmesinde gerçekten de tek yoldur.

Çocuk Gelişimi Uzmanı hakkında fikir görüş düşünce araştırmalarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. PageRank dedi ki:

    Meslek liselerinden direkt geçişle YGS puanıyla, iki yıllık meslek yükselokulu, dört yıllık lisans mezunlarından Çocuk Gelişimi Uzmanı yetişiyor. Şimdilik önü açık. Sosyal Hizmetlerde ya da anaokulu gibi kurumlarda iş imkanı var.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.