30.05.2020 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Angajman Kuralları Nedir – Nasıl uygulanır

Angajman Kuralları Nedir – Nasıl uygulanır

Angajman Kuralları Nedir

Angajman terim anlamı, sözlük anlamı, TDK anlamı, angajman kuralları, savaş kuralları, Recep Tayyip Erdoğan, Rus uçağı, Suriye sınır koridoru, Türk Silahlı Kuvvetleri..

Bir silahlı çatışmada uygulanacak kurallar Lahey ve özellikle Cenevre Anlaşmalarıyla belirlenmiştir. Angajman kuralları ise bu uluslararası düzenlemelerden farklıdır. Devletler ya da NATO gibi örgütler barış ve silahlı çatışma zamanı silahlı kuvvetlerinin operasyonlarda ne şekilde davranacağını hangi durumlara nasıl tepki vereceğini kendileri talimatnameler yoluyla belirler Modern anlamda angajman kurallarının doğuşu Kore Savaşı zamanında ABD Genelkurmayının general MacArthur’a ilettiği talimatlara dayanır. Bu talimatlar çatışma sırasında Çin hava sahasının ihlal edilmemesi ve Kuzey Kore’de bulunan Suiho Barajı’nın yıkılmamasını içeriyordu.
Yani angajman kuralları her devletin her operasyona göre belirlediği talimatlardır.

Barış zamanı için ve silahlı çatışma zamanı için ayrıca belirlenirler Hangi hedeflere ne şekilde operasyon düzenleneceği hangi hedeflere saldırılmayacağı ateş açılırsa ne şekilde buna cevap verileceği gibi konular düzenlenir Yani bir operasyonun özelliklerine göre ne şekilde davranılacağının talimatlarıdır.
Askeri ve siyasi niteliktedir. Bir angajman kuralına uyulması uluslararası hukuka aykırı olabileceği gibi uyulmaması da uluslararası hukuka uygun olabilir. Elbette angajman kurallarının tamamen uluslararası hukuka uygun olması da mümkündür

Erdoğan’ın Suriye’ye ilişkin “TSK’nın angajman kuralları değişti” açıklaması sınıra yaklaşmakta olan Suriye askeri unsurlarının bir güvenlik tehditi olarak algılanıp kara deniz ve havada hedef olarak görülüp vurulacağı anlamına geliyor.

Mevcut kurallar nasıldı?

TSK angajman kuralları çerçevesinde sınıra doğru yaklaşan gerek personel gerekse harp silah araçlarını takibe alıyordu Bu takip kapmasında ise bu unsurların düşmanca hareket edip etmediği gözleniyordu Bir tehdit unsuru algılanırsa ve bir ihlal gerçekleşirse ikaz mekanizmasını devreye sokan önlemler alınıyorduÇeşitli vasıtalarla uyarılan bu tür unsurlara sınırı geçtikleri ve tehlike içinde oldukları çeşitli vasıtalarla aktarılıyordu. Buna rağmen ihlalin sürmesi durumunda ise ihlal unsurlarına direkt hedef alınmadan ateş edilirek uyarıda bulunuluyordu Havada ise ihlalin sürmesi durumunda savaş jetleri kaldırılarak sınırı ihlal eden düşman savaş uçaklarına önleme yaptırılıp ihlal sonlandırılıyordu Hatta ileriki aşamada ihlali yapan savaş uçaklarının savaş uçaklarıyla bir havaalanına indirilmesi de sağlanabiliyordu.

Yeni “angajman kuralları”; yani “artan savaş ihtimali”…

NATO, Türkiye’nin yanında duruyor. Suriye’yi şiddetle kınadı. Savaş uçağımızın düşürülmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Türkiye’nin Anlaşma’nın 4. Maddesi’ni işletmesi üzerine yapılması günlerdir beklenen ve dün yapılan NATO toplantısından çıkan bu. Aksini bekleyen yoktu herhalde. NATO’nun, kendisi Batı dünyasında bir “parya” haline gelmiş Suriye rejimini kollaması söz konusu olamazdı.

Bununla birlikte, NATO’nun Libya’da yaptığını Suriye’de yapmayacağı da çoktandır açıklanmış olduğuna göre, Suriye’yi “cezalandırıcı” nitelikte bir NATO eylem kararının alınması da söz konusu değildi.

Beklenebilecek olan, NATO’nun Türkiye’nin “yanında durduğunu” güçlü bir biçimde vurgulaması ve duyurması oldu.

Tabii, bu gelişmenin bir “zımni” anlamı da var. Son yıllarda, Batı sisteminden “özerk” davrandığına dair görüntüler veren ve hakkında çıkartılan “eksen kayması” söylentilerine hedef olan Türkiye, NATO sistemine sağlam biçimde çıpalanmıştır.

Libya’daki krizin başında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ilk tepkisi “NATO’nun orada ne işi var?” olmuştu. O Türkiye’den bugün, Suriye ile sürtüştüğü vakit, NATO’nun kapısını çalan ve “NATO dayanışması”ndan mutluluk üreten bir Türkiye’ye ulaştık. Bir iktidar değişikliği olmadı.

NATO’nun dünkü açıklamasından daha önemli olan, kuşkusuz, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın dünkü konuşmasıydı. Türkiye’nin son gelişmeler üzerine alacağı tavrı, Türkiye’nin “bir numaralı siyasi karar sahibi”nin sözlerinden çıkartacaktık.

Ne dedi? Suriye konusunda şimdi nerede duruyoruz?

Başbakan’ın konuşmalarını sıkı bir filtreden geçirmek gerekiyor. Her konuşmasında mutlaka iç politikayla ilgili bol polemik malzemesi bulunuyor. Dün konuşurken Arapça ve İngilizce simültane tercüme de yapılıyordu. Arapça ve İngilizce olarak konuşmayı dinleyenler bakımından fazla bir anlam taşımıyan tumturaklı sözlerini ve hamasi bölümleri çıkarttığınız takdirde, filtreden geçecek olan bölümü şu sözleri:
“Türkiye olarak, Suriye rejiminin sınırlarımızda oluşturduğu güvenlik risklerini hiçbir şekilde tolere etmeyecek, karşılıksız bırakmayacağız. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin angajman kuralları, artık bu yeni aşamaya göre değiştirilmiştir. Suriye’den Türkiye sınırına güvenlik riski ve tehlikesi oluşturacak şekilde yaklaşan her askeri unsur bir tehdit olarak değerlendirilecek, askeri hedef olarak muamele görecektir.”

Burası önemli işte. Önemli çünkü yeni ve somut.

Tabii, bu sözlerinden önce, son uçak düşürme olayıyla birlikte Suriye’nin “artık” Türkiye içinde bir “güvenlik tehdidi” haline geldiğini söylediğini de kaydetmeliyiz.

Şimdi şöyle bir yol izleyelim:

1. Suriye, Türkiye için artık bir güvenlik tehdididir.
2. TSK’nın, Suriye’ye ilişkin “angajman kuralları” buna göre değiştirilmiştir.
3. Bundan böyle, Türkiye sınırına “güvenlik riski ve tehlikesi oluşturacak şekilde” yaklaşan her (Suriyeli) askeri unsur, askeri hedef olacaktır.

Galiba, Türkiye, “angajman kuralları” terimi ile ilk kez dün tanıştı. İngilizce “Rules of Engagement” diye ifade edilen askeri anlam taşıyan sözcüklerin çok da anlamlı olmayan bir Türkçe çevirisi yapılmış.

Angajman kuralları”, askeri unsurların, askeri harekat sırasında, yasal çerçevesi çizilmiş biçimde, yapacaklarını tanımlar. Genel ve spesifik olabilirler. Siyasi kararla belirlenirler ve komutanlar ve askeri personelin, sınırları açıkça çizilmiş sorumluluklarını ve operasyon imkanlarını ortaya koyarlar. Bu çerçevede, nasıl bir askeri harekatın gerektiği ve uygun olacağı da saptanır.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın açıklamasına göre, bundan sonra, Türkiye-Suriye sınırında yakın bölgelerde, sınıra doğru hareket halinde görülecek Suriye askeri güçlerine karşı kuvvet kullanılacaktır.

TSK’nın Suriye’ye ilişkin, yeni ve “değiştirilmiş” olan “angajman kuralları” budur.

Ne var ki, burada bir belirsizlik var. Türkiye-Suriye ortak sınırının kaç kilometre derinliğindeki bir alanda, Suriye askeri varlığının görünmesi “Türkiye’ye tehdit olarak” nitelenecektir?

Suriye askerleri ne yaptıkları takdirde, “güvenlik riski ve tehlikesi oluşturdukları”na hükmedilecektir?

Tayyip Erdoğan’ın bu sözleri çok önemli zira, Suriye’nin kendi sınırlarının son milimetresine kadar “egemenlik hakkı”nı tanımamakta, Suriye’nin kendi toprakları içindeki “askeri varlığı”nı, Türkiye’nin yorumuna tabi olacak biçimde “tehdit” olarak değerlendirip, “hedef” olarak ilan etmektedir.

Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla, şayet Suriye rejimi bu açıklamaya uygun davranırsa, Türkiye, kendiliğinden ve fiilen bir “tampon bölge” ilan etmiş olacaktır. Türkiye sınırının dibinde uzanan ve derinliği bilinçli olarak ifade edilmeyen bir bölge, Suriye askeri varlığına bir nevi yasaklanmış durumdadır.

Başşar Esad rejimi buna uymazsa? Yani, askerlerini sınırını dibine kadar göndermeye devam ederse?

Türkiye’nin kendisine karşı askeri harekatını göze almış olacaktır.

Ama, Türkiye’nin de sınırın ne kadar yakınında, nasıl bir gücü tehdit göreceği belli de değildir. Bunu hükümet ve askerler biliyor olmalılar. Belki NATO da biliyordur, ve belki belli kanallardan Suriye de bu “değişmiş olan angajman kuralları”ndan haberdar edilmiştir.

Biz bilmiyoruz. Kamuoyu bilmiyor.

Tayyip Erdoğan’ın dünkü açıklamasından sonra Türkiye-Suriye ilişkisinin nasıl seyredeceği daha aydınlanmış değil, daha belirsiz hale gelmiştir.

“Misilleme” olacak mı? “Suriye’ye girecek miyiz?” soruları; dünden itibaren daha da geçerli ve sorulması meşru sorulara dönüşmüştür.

Şöyle bir basit soru sorulsa doğru cevap ne olurdu?

“Türkiye, Tayyip Erdoğan’ın dünkü açıklamasından sonra Suriye ile savaşa daha mı yakın, daha mı uzak?”

En doğru cevap: “Daha uzak değil”…

Zira, bu sorunun cevabı Türkiye’den ziyade Başşar’a ve Rusya’ya bağlı. Şayet, NATO ve AB’nin Türkiye’ye desteğini “yeterli” bulmazlar ve Tayyip Erdoğan’ın “restini görmeyi” kendi politikaları açısından daha kazançlı görürlerse, savaş, dünden itibaren, önceki güne oranla daha yakındır…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. PageRank dedi ki:

    Bir devletin reste rest dediği durumlardaki kırmızı çizgileridir angajman.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.