09.07.2020 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Rtük, Piyanist Filmini Şiddetli Buldu!

Rtük, Piyanist Filmini Şiddetli Buldu!

RTÜK, toplama kamplarına gitmekten kurtulan Yahudi bir piyanisti anlatan Piyanist filmini gösterdiği için Gün TV’ye uyarı cezası verdi.

CHP’li Ali Öztunç, dünyaca ünlü Piyanist filmine ceza verilmesini “Gülünç” olarak değerlendirdi.

RADYO Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Cannes ve Oscar ödüllü “Piyanist” filminde şiddet görüntülerine yer verildiği gerekçesiyle Diyarbakır’da yayın yapan Gün TV’ye uyarı cezası verdi.

Cezanın komik olduğunu savunan RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi Ali Öztunç, Hürriyet’e şunları söyledi:

‘DÜNYA DALGA GEÇECEK’

“Ödül almış, dünyada milyonlarca insanın izlediği, Türkiye’de de televizyonlarda onlarca kez gösterilmiş bir filme bugün ceza verilmesi kadar gülünç bir şey olamaz. Film dünyada gelmiş geçmiş en büyük soykırımlardan birini anlatıyor. Rihanna ve Shakira’nın klibine ceza verildiğinde tüm dünya medyası RTÜK’le dalga geçmişti. Maalesef yine aynı şey olacak. Bu RTÜK’ün farklı dünyada olduğunu ve farklı bir gündeminin olduğunu da gösteriyor.”

piyanist2

FİLMİN KONUSU

Wladyslaw Szpilman, savaş patlak verdiğinde 27 yaşındaydı ve Polonya‘nın geleceği en parlak konser piyanistlerinden biriydi. Luftwaffe’de radyo istasyonu bombalandığında Chopin’in C minor Nocturne‘nü çalıyordu. Tüm Yahudiler gibi o ve ailesi de evlerinden çıkartılarak Varşova gettolarına sürülmüştü. Bu çok yetenekli genç adam yeni yaşamında karaborsacıların ve işbirlikçilerin eğlendiği barlarda çalmaya başlamıştır. İşte bu işbirlikçilerden biri onu ve ailesini ölüme götüren esir kampı trenlerinden birinden kurtarmıştır. Savaş fısıltıları, direnişçiler ve sürpriz bir Alman subayı sayesinde Szpilman savaşta hayatta kalmayı başarır.

piyanist3

Yönetmenliğini Roman Polanski’nin yaptığı 2002 tarihli film, İkinci Dünya Savaşı’nda Almanların Polonya’yı işgal etmesiyle hayatı kâbusa dönen Wladyslaw Szpilman adında Polonyalı bir piyanistin öyküsünü işliyor. Filmde, Yahudi olduğu halde şans eseri toplama kamplarına gitmekten kurtulan piyanistin, bir Alman subayının yardımıyla nasıl hayatta kaldığını anlatıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.