10.10.2019 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

23 Nisan Yazıları

23 Nisan Yazıları

23 Nisan Yazıları, Konuşma metni, Müdür konuşma örnekleri

23 Nisan Yazıları ve törenle ilgili tüm materyalleri bulacağınız konumuzdur. Aşağıda örnek konuşma metni paylaşılmıştır. Dilerseniz konu altındaki linkten değişik yazılar, şiirler, şarkılar, oratoryolar, resimler içeren 23 Nisan Tören arşivini indirebilirsiniz.

23 Nisan Yazıları, örnek metin

23 Nisan 1920, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gündür. Atatürk’ümüz 23 Nisan gününü, bayram yapalım diye biz çocuklara armağan etmiştir.

Meclisimiz, Kurtuluş Savaşı’nın en ateşli günlerinde açılmıştır. Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıkan Osmanlı İmparatorluğu’nun içine düştüğü durumu, düşmanlarımızın yurdumuzu paylaşmak için topraklarımıza nasıl üşüştüklerini ve Atatürk’ün Samsun’a, Amasya’ya, Erzurum’a ve Sivas’a hangi zor şartlarda gittiğini hepiniz biliyorsunuz. Mustafa Kemal Atatürk, düşmanı topraklarımızdan, ancak savaşarak atacağımıza inanıyordu. Bu nedenle ülkemizin ileri gelenlerini bir meclis çatısı altında toplamak için var gücüyle çalıştı. 23 Nisan 1920 günü Atatürk’ün bunu başardığını görüyoruz. Padişah İstanbul’da milletin vekilleri ise Ankara’da idi. Artık padişahın hiçbir etkinliği kalmamıştı. Çünkü bu millet, kendi egemenliğini, bir daha tek adamlara kaptırmak niyetinde değildi. Bütün kararları meclis veriyor ve padişahı devreden çıkarıyordu. Sonunda Kurtuluş Savaşımız kazanılmış, Milli Egemenlik ise padişahın elinden alınıp, milletimize verilmişti.

Ulusal kelimesi Ulus’tan türemiştir

Ulus, aynı zamanda Millet kelimesinin de karşılığıdır. Aralarında dil, duygu, ülkü, gelenek ve görenek birliği olan insanlar topluluğuna ulus, ya da millet diyoruz. Egemenlik ise; hakim olma, yönetme gücünü elinde bulundurma anlamına gelir.

Öyleyse, Ulusal Egemenlik sözlerinden şunları anlayabiliriz: Ulusu meydana getiren insanların, yönetme yetkisini bütünüyle elinde bulundurmasıdır. Elbette ki, bir ulusu meydana getiren bütün fertlerin yönetici olması düşünülemez. Ulus, yani millet yetkisini vekilleri aracılığı ile kullanmaktadır. Kim bilir belki de, gelecekte milletimiz, kendisine vekil olmak için bizlere de yetki verebilir. Bu bağlamda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği paralelde birer yurttaş olmaya çalışmalıyız. Bu uğurda emek sarfetmeli, ülkemizin iç ve dış mihraklarına karşı uyanık olmalıyız. Bizlere bu bayramı yaşamamıza vesile olan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz.

Bu büyük bayram, hepimize kutlu olsun!..

23 Nisan yazıları, oratoryo örnekleri, videolar, şarkılar, görseller için TIKLA

23 Nisan tören metni ve kutlama programı için TIKLA

23 Nisan şiirleri için TIKLA

23 Nisan yazıları başlığına katkı sağlamak isterseniz yorum veya iletişim kısmından yardımda bulunabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.