21.01.2020 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

Eğitim ve Öğretim Desteği Alma Şartları – Başvurusu

Eğitim ve Öğretim Desteği Alma Şartları – Başvurusu

Eğitim ve Öğretim Desteği Nasıl Alınır

Eğitim ve Öğretim Desteği nasıl alınır, destek alma şartları neler, ne kadar destek verilecek, kaç öğrenciye destek verilecek, destek başvurusu nasıl yapılır, özel okul öğrenci desteği nedir, hangi okullarda teşvik var, 2016-2017 teşvik ücretleri, 2017 özel öğretim destek ücreti…

2016-2017 eğitim ve öğretim yılında, ilgili yönetmeliğin ikinci maddesinin üçüncü fıkrasında “Eğitim ve Öğretim Desteğinden yararlanmak isteyen okullar ve öğrenciler Ağustos ayı içerisinde MEBBİS ve e-Okul üzerinde oluşturulan modül üzerinden müracaat ederler. Eğitim ve öğretim desteği verilecek öğrenciler, Eylül ayı içerisinde Ek-12’ye göre tespit edilir. Eğitim ve öğretim desteğinden yararlanacak okullar ve öğrenciler Genel Müdürlük internet sayfasında duyurulur.” hükümleri yer almaktadır. Ayrıca ilgi (b) Tebliğ ile eğitim ve öğretim desteği verilecek okul türleri, destek tutarları ve öğrenci sayıları belirlenmiştir.

Eğitim ve Öğretim Desteği Verilecek Okul Türleri, Destek Tutarları ve Destek Verilecek Öğrenci Sayıları

1. Okul Öncesi       2.860 TL      6.000 öğrenci
2. İlkokul               3.440 TL       15.000 öğrenci
3. Ortaokul            4.000 TL       15.000 öğrenci
4. Ortaöğretim      4.000 TL      15.000 öğrenci
5. Temel Lise          3.440 TL     24.000 öğrenci

2016-2017 eğitim ve öğretim yılında yukarıdaki Tablo-1’de sayılan okul kademe ve türleri için toplam 340 bin öğrenciye destek verilecektir.
İllere göre destek verilecek okul kademe ve türleri, öğrenci sayısı, öğrenci ve okul seçilmesine ilişkin ölçütler ile diğer ilgili hususlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanacak kılavuzda belirtilecektir.
Sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyelerine göre destek verilecek öğrencilerin illere dağıtımında aşağıdaki tabloda yer alan katsayılar kullanılacaktır.

Destek Başvuru ve Yerleştirme Takvimi 2016-2017

eğitim desteği nasıl alınır

Okul öncesi eğitime devam eden öğrencilerden 48-66 ay yaş grubunda olanlar bir defaya mahsus olmak üzere eğitim öğretim desteğinden yararlanabilir.
İllere okul türlerine göre ayrılan öğrenci kontenjanından az talep gelmesi durumunda Millî Eğitim Bakanlığı boş kalan kontenjanları aynı okul türünden talebin fazla olduğu illerde kullanabilir.
Eğitim öğretim desteği, Millî Eğitim Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanır. Ödemeye ilişkin usulleri belirlemeye Millî Eğitim Bakanlığı yetkilidir.
Bu Tebliğde yer almayan hususlarda düzenleme yapmaya ve uygulamada ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye Maliye Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı yetkilidir.
Maliye Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından müştereken hazırlanan bu Tebliğ, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı için geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Bu Tebliğ hükümleri Maliye Bakanı ve Milli Eğitim Bakanı tarafından yürütülür.

Özel öğretim desteğine başvuru şartları, başvuru takibi, başvuru sorgulama, bilgi alma işlemleri, kayıt işlemleri için MEBBİS ekranını kullanmanız gerekmektedir. Başvurular için tıklayınız MEBBİS

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. PageRank dedi ki:

    Açıkçası kime çıktığı belli olmayan bir ödenek oldu. Aylık toplam geliri 5000 olana çıkarken 2000 olan bir mahalle bakkalına çıkmadığı da görüldü.

  2. Tonyukuk dedi ki:

    2019 yılı itibariyle MEB yeni bursiyer almayacak. Eski hak edenler mezun olduktan sonra eğitim öğretim desteği tamamen sonlandırılmış olacak.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.