20.10.2019 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

KYK Yurt Burs Başvuruları Nasıl Yapılır

KYK Yurt Burs Başvuruları Nasıl Yapılır

2016-2017 KYK Yurt Burs başvuruları, Yurt başvuruları ne zaman başlayacak, 2016-2017 KYK kredi başvurusu, Yurtkur başvuruları nasıl yapılır, Başvuru için gerekli şartlar, Başvuruda istenen belgeler, Öğrenim ve katkı kredisi almak isteyen üniversite öğrencileri…

KYK Yurt Burs Başvuruları ne zaman yapılacak?

LYS yerleştirme sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Üniversite’ye gidecek öğrenciler yurt ve burs başvuruları ile ilgili detayları merak ediyor. Peki KYK burs ve yurt başvuruları ne zaman yapılacak? İşte KYK yurt burs başvuruları 2016 ile ilgili ayrıntılar..

Bugün bazı internet sitelerinde Kurumumuza atfen KYK Yurt ve Kredi-Burs müracaatlarının başladığı yolunda asılsız haberlerin yer aldığı görülmektedir. Haberlerde verilen tarihlerle ilgili Kurumumuz tarafından yapılmış böyle bir açıklamama bulunmamakla birlikte Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran öğrenciler ile halen bir yükseköğretim programına devam eden ara sınıf (Ön lisans, lisans, özel yetenek, ek kontenjan, yüksek lisans ve doktora) öğrencilerinin Burs/Öğrenim ve Yurt başvuruları en kısa zamanda duyurulacak takvime göre belirlenen tarihlerde YURTKUR’un resmi web sitesinden alınacaktır.

YURT BAŞVURULARI DEĞERLENDİRİLMEYECEK ÖĞRENCİLER

Örgün Eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olmayan öğrenciler, Daha önce kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından “ Süresiz çıkarma cezası” alan öğrenciler, En az asgari ücret düzeyinde ücretle sürekli bir işte çalışan veya sürekli geliri olan öğrenciler (Tatil dönemlerinde geçici olarak en fazla 120 gün çalışan veya ücretli staj yapanlar hariç), Taksirli suçlar hariç, sabıka kaydı bulunan öğrenciler, Toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olan öğrenciler, Ailesinin ikametgahı okulun bulunduğu büyükşehir belediye sınırları içerisinde bulunanlar (Ek tabloda öğrenci alımı yapılacağı belirtilen ilçeler hariç)

ÖĞRENCİLER NELERE DİKKAT ETMELİ

İlk defa Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, İlk defa lisansüstü programlara katılacak öğrenciler, 2016-2017 öğretim döneminde eğitim almaya başlayacak yatay ve dikey geçiş öğrencileri, Kurum yurtlarında kalıp okulu uzatan artık yıl öğrencileri, daha sonra Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde Kurum internet sayfasından başvuracaklardır.

BAŞVURUDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Yurt başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde araştırılmaktadır. Beyanlarınızın doğru olmadığının tespit edilmesi halinde yurda yerleştirmeniz yapılmayacak olup, kayıt olmanız halinde ise yurtla ilişiğiniz kesilecektir.
– Başvurunuzu yaparken her alanı dikkatlice inceleyin, konuyu tam olarak kavradıktan sonra ilgili alanı cevaplayınız.
– Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan yurda girmenizi engeller.
– Kimliğiniz ile ilgili bilgileri, mutlaka nüfus cüzdanınıza bakarak cevaplayınız.
– Bekar öğrenciler anne ve/veya babasına (evli öğrenciler ise kendilerine ve/veya eşlerine) ait aylık net gelirlerini tam ve doğru olarak yazınız.
Başvuruda bulunduktan sonra gerekmesi halinde, başvuru bitim tarihine kadar bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.

YURT BAŞVURULARI

Yurt istekleri ancak, öğrencinin ailesinin ikamet ettiği yer, öğrenim göreceği yükseköğretim kurumunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ise (Şehir içi nakil araçlarından yardımsız faydalanamayan görme engelli, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayan, skolyoz hastaları olan öğrenciler hariç) yurt başvurusu dikkate alınacaktır.
– Yurt ücreti; yurtlarda barınma ve diğer hizmetler karşılığında öğrenciden alınan paradır.
– Depozito; öğrencilerin zamanında yatırılmayan yurt ücretini veya yurtta yapacakları zarara karşılık tutulan paradır.
Yurtların özelliklerine göre farklı yurt ücreti ve depozito alınmaktadır.

Yurt başvuruları web üzerinden yapılacak!
16 Ağustos 2016 Salı

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından bütün gözlerin çevrildiği Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan beklenen açıklama geldi.
Kredi Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) yapılan açıklamaya göre üniversiteyi kazanan öğrenciler bu gece yarısı (16 Ağustos) saat 00.00’dan itibaren yurt müracaatlarını yapabilecekler. KYK, yurt müracaatları www.kyk.gov.tr adresinden yapılacak ve bir hafta devam edecek. Üniversite öğrencileri 22 Ağustos 2016 Pazartesi günü saat 23.59’a kadar internet üzerinden müracaatlarını gerçekleştirebilecekler. Öğrencilerin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için belirtilen tarihler arasında www.kyk.gov.tr internet sitesinden yurt müracaatlarını kendilerinden istenilen bilgiler ışığında yapmaları gerekiyor.

Kredi ve Yurtlar Kurumundan güncel bilgiler geldikçe gelişmeleri sizlerle paylaşacağız.

Tecrübelerimize dayanarak, zor durumda olmayan öğrencilerin öğrenim ve katkı kredisi başvurusu yapmamaları, okul hayatı sonrası ödeme konusunda zorluklar yaşayabileceklerini hatırlatmak isteriz.

KYK Yurtları ve özel yurtlar hakkında adres, ücret, ulaşım, irtibat telefon bilgileri için TIKLAYINIZ

KYK Yurt Burs Başvuruları Sonuçları Açıklandı

Üniversite öğrencilerinin beklediği KYK burs sonuçları KYK’nın resmi sitesinde.
KYK burs ve kredi başvuru sonuçları az önce açıklandı. Öğrencilerin heyecanla beklediği haberi Bakan Akif Çağatay Kılıç sosyal medya üzerinden bildirdi. Sonuçlar KYK’nın resmi sitesinde.

KYK Burs sonuçlarını öğrenmek için TIKLAYINIZ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Hektor dedi ki:

    KYK ve Öğrenim kredisini, üniversite sonrası işiniz hazır değilse asla almayın. Geçtiğimiz sene mezun olana 25 bin lira geri ödeme çıktı, siz mezun olduğunuzda 40 bin lira falan olacaktır.

  2. GooglevsYandex dedi ki:

    KYK yurt başvuruları internet üzerinden yapılıyor. Bilgilerinizin doğru olmasına, yanlış bilgi vermemeye dikkat etmelisiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.