10.10.2019 - Ekipler Amirliğine Hoş Geldiniz

TEOG Yerleştirme Sonuçları MEB 2014-2015 Lise Tercihleri

TEOG Yerleştirme Sonuçları MEB 2014-2015 Lise Tercihleri

Teog 2015 sonuçları, teog ne zaman, teog nedir, teogda kaç soru var, teog hakkında bilgi, lise yerleştirme, tercih sonuçları, 2015 teog puan hesaplama, okul puanı nasıl hesaplanır, yüzdelik dilim nedir, fen lisesi taban puanları, 2015 lise yerleştirme sonuçları, 2015 meb lise tercihleri

Peki TEOG Lise Tercih(Yerleştirme) Sonuçlarının Açıklanmasına Kaç Gün Kaldı? TE-OG Lise Tercih(Yerleştirme) Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? (MEB TEOG Tercihleri 2014-2015) haberi, TE-OG MEB Lise tercihleri Açıklandı mı? Açıklanmadı mı?TE-OG Lise Tercih(Yerleştirme) işlemleri bu yıl ilk kez yapıldı. TE-OG Lise Tercih işlemleri 31 Temmuz tarihinde başlamış 8 Ağustos tarihinde ise son bulmuştur. TE-OG Lise Tercih(Yerleştirme) Sonuçlarının ise açıklanma tarihi olarak MEB TE-OG Takvimi’nde 22 Ağustos 2014 Cuma tarihini işaret etti. Yani Lise adayı öğenciler yaptıkları tercihlerin sonuçlarını 22 Ağustos tarihinde açıklanacak.İşte tüm detaylar haberimizin devamında…

Lise Öğrencilerinin merakla beklediği TE-OG 2014-2015 Lise Tercihlerinin Açıklanmasına çok az bir süre kaldı. MEB’in yayınladığı TE-OG Takvimine göre Tercihler 22 Ağustos’da e-Okul üzerinden açıklanacak. MEB, bu yıl hayata geçirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TE-OG) sistemine ilişkin yapılan çalıştaylar doğrultusunda değerlendirme raporu hazırladı.Sonuçlar e-Okul ile eş zamanlı olarak stargazete.com’da olacak…

HANGİ OKULU KAZANDIN ? TIKLA ÖĞREN

2014 ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA GEÇİŞ UYGULAMASI TERCİH LİSTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

2014 MEB TEOG SINAVI TERCİH MOTORU İÇİN TIKLAYINIZ

2014 MEB TEOG LİSELERİN TABAN VE TAVAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

TEOG e-Okul Sistemi üzerinden sonuçlar açıklanacak. MEB TEOG tercih sonuçlarını ne zaman açıklayacak? 2014 TEOG tercih sonuçları açıklanma tarihi ne zaman? 2014 TEOG yerleştirme sonuçları açıklanma tarihleri bu haberimizde sizlerledir. Milli Eğitim Bakanlığı TEOG tercih sonuçları ile ilgili bir açıklamada bulundu mu?

TEOG Lise Tercihleri Tercih(Yerleştirme) Sonuçları Açıklandığı Anda Burada Olacak http://www.meb.gov.tr/meb_sinavindex.php?KATEGORI=14-20-15-16-21&B=4

Temel öğretimden ortaöğretime geçecek öğrenciler için düzenlenen TEOG tercihleri sona erdi. Öğrenciler heyecanla tercih sonuçlarına göre hangi liseye yerleştiğini merak ediyor. 2014 Yılı MEB TEOG Tercih sonuçları Öğrenme Ekranı? 2014 – 2015 MEB TEOG Lise Tercihleri Öğrenim Desteği Nedir? Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi yerleştirme puanlarıyla öğrenci alacak liseler için tercih başvuruları son buldu. e-Okul Sistemi Üzerinden Lise Tercihleri Sonuç Sorgulama İşlemleri stargazete.com’da…

TE-OG Sınav Sonuçları ve YEP Yüzdelik Dilimlerine göre lise tercihlerini yapan öğrenciler şimdi merakla TEOG Yerleştirme Sonuçlarını bekliyor. Adaylar; Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, İmam Hatip Lisesi, meslek liseleri gibi okullar ve çok programlı liselerden toplam 15 tercih yaptı. TEOG Tercih Sonuçları 22 Ağustos’ta MEB’in internet sitesinden duyurulacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yıl hayata geçirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TE-OG) sistemine ilişkin yapılan çalıştaylar doğrultusunda değerlendirme raporu hazırladı. Rapora göre, uygulamanın ilk yılı olmasına rağmen, pek çok hedefe ulaşıldı. MEB, TEOG sisteminde uygulanan parametrelerin işlevlerini ne ölçüde yerine getirdiğinin ölçülmesi ve sistemin daha nitelikli hale getirilmesi için Haziran’da 2’si İstanbul’da olmak üzere, Rize, Antalya, Kırşehir, Aydın, Erzurum, Gaziantep ve Samsun’da resmi ve özel okullardan gelen öğrenci, veli, öğretmen ve idarecilerin katılımıyla 9 çalıştay düzenledi.

TEOG YERLEŞTİRME TAKVİMİ

4 Temmuz: Tercihlere esas kontenjan tablolarının ilanı
7 TEMMUZ: 8. sınıf Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) ilanı
31 TEMMUZ-8 AĞUSTOS: Tercihlerin alınması (Saat 17:00’ye kadar)
22 AĞUSTOS: Yerleştirme sonuçlarının açıklanması
25-28 AĞUSTOS: Nakil başvuruları alınacak
29 AĞUSTOS: Nakil işlemleri saat 19.00’da bitecek
15 EYLÜL: Okulların açılış tarihi
EYLÜL SONU: Ay sonuna kadar haftalık periyotlar halinde nakil işlemleri sürecek

e-Okul sonuç açıklama ekranı bu haberimizde yer alacaktır. İşte Meb’den 2014 TEOG yerleştirme takvimini haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Lise eğitim ve öğretim yılına başlayacak olan lise öğrencisi adayları TEOG sonuçlarının açıklanmasını heyecan içerisinde dört gözle bekliyor. Öğrencilerin gelecekteki meslek seçimini belirleyecek olan lise(ortaöğretim) eğitimleri tercih sonuçları açıklandığı anda bu haberimizde yer alacaktır.

Çalıştaylarda, katılımcılara müfredat ve sınav kapsamından soru niteliklerine, gözetmenlerden güvenlik sorunlarına kadar pek çok soru yöneltildi ve değerlendirmelerde bulunuldu. Bunlara ek olarak 500 katılımcıya da anket uygulandı. Daha sonra sisteme ilişkin özel ve resmi okulların görüşlerinin karşılaştırmalı olarak yer aldığı bir rapor hazırlandı.

Rapora göre, TEOG sisteminin öğrenci başarısını daha doğru ölçtüğü sorusuna, resmi okullar toplantısı katılımcılarının yüzde 71’i, özel okullar toplantısı katılımcılarının yüzde 44’ü olumlu yanıt verdi.

Ortak sınavların, öğrenci üzerindeki baskı ve strese etkisi sorulduğunda ise resmi okul katılımcılarının yüzde 75’i, özel okul katılımcılarının yüzde 55’i yeni sistemin baskı ve stresi azalttığını belirtti.

Uygulamanın öğrencinin okula devamına etkisi sorulduğunda ise resmi okul katılımcılarının yüzde 66’sı, özel okul katılımcılarının yüzde 61’i sistemin okula devamının arttığını ifade etti.

ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN İLİŞKİSİ GÜÇLENDİ

TEOG uygulamasının öğrenci, öğretmen ve okul ilişkisine etkisi sorulduğunda da resmi okul katılımcılarının yüzde 68’i, özel okul katılımcılarının yüzde 64’ü sistemin öğrenci, öğretmen ve okul arasındaki ilişkiyi güçlendirdiğini söyledi. Böylece sisteminin en önemli hedeflerinden birinin daha gerçekleştirilmesi yönünde önemli bir aşama kaydedildi.
Uygulamanın, öğretmenlerin ve okulun rolünü daha etkin kıldığı önermesine ise resmi okul katılımcılarının yüzde 73’ü, özel okul katılımcılarının yüzde 53’ü sistemin öğretmenlerin ve okulun rolünü daha etkin kıldığı yanıtını verdi. Böylece sistemin amaçlarından biri daha gerçekleşmiş oldu.

ÖĞRENCİ BAŞARISI SÜRECE YAYILARAK ÖLÇÜLÜYOR

Sistemin, öğrenci başarısının sürece yayılarak ölçülmesini sağladığı önermesine resmi okul katılımcılarının yüzde 79’u, özel okul katılımcılarının yüzde 61’i olumlu görüş bildirdi. Rapora göre, değerlendirmeye katılanların önemli çoğunluğu yeni uygulamanın öğrenci başarısını, anlık bir değerlendirme yerine sürece yayarak ölçtüğünü ve bunu olumlu bulduklarını belirterek, memnuniyetlerini ifade etti.
Öğretmenlerin mesleki performansına etkisi araştırıldığında ise resmi okul katılımcılarının yüzde 59’u, özel okul katılımcılarının yüzde 51’i sistemin öğretmenlerin mesleki performanslarında artış sağladığını ifade etti.

KENDİ OKULUNDA SINAVA GİREN ÖĞRENCİ RAHATLADI

Katılımcılara uygulamanın, öğrenci kazanımlarını objektif bir şekilde izlenmesi ve değerlendirmesini sağlayıp sağlamadığı da soruldu. Resmi okul katılımcılarının yüzde 64’ü, özel okul katılımcılarının yüzde 52’si öğrenci kazanımlarının objektif bir şekilde izlenmesi ve değerlendirilmesinin sağlandığını söyledi.
“Öğrencilerin ortak sınavlara kendi okullarında girmeleri öğrencileri ve velileri rahatlattı” önermesine resmi okul katılımcılarının yüzde 86’sı, özel okul katılımcılarının yüzde 84’ü olumlu görüş bildirdi.

MAZERET SINAVLARI KAYGIYI AZALTTI

Uygulamanın en önemli parametrelerinden biri olan mazeret sınavlarının, sınav kaygısına etkisi sorulduğunda resmi okul katılımcılarının yüzde 78’i, özel okul katılımcılarının yüzde 58’i mazeret sınavlarının öğrenci ve veli üzerindeki kaygıyı azalttığını belirtti. Ancak katılımcılar mazeret sınavlarının yalnızca il merkezlerinde, büyük illerde ise birkaç merkezde yapılmasını önerdi.
Ortak sınavlarda öğrencilerin yanlış cevaplarının doğru cevapları etkilememesi uygulamasının ne derece doğru olduğu sorulduğunda ise resmi okullar toplantısı katılımcılarının yüzde 71’i, özel okullar toplantısı katılımcılarının yüzde 63’ü yanlış cevaplarının doğru cevapları etkilememesinin doğru bir uygulama olduğunu ifade etti.

HER DERS İÇİN AYRI SINAV ‘MEMNUN’ ETTİ

Ortak sınavlarda her ders için ayrı ayrı sınav yapılmasının uygunluğu sorulduğunda ise resmi okul katılımcılarının yüzde 88’i, özel okul katılımcılarının yüzde 78’i ayrı ayrı sınav yapılmasının doğru bir uygulama olduğunu belirtti.
Ortak sınavların ara verilerek yapılmasının uygunluğu sorulduğunda da resmi okullar toplantısı katılımcılarının yüzde 75’i, özel okullar toplantısı katılımcılarının yüzde 57’si sınavların ara verilerek yapılmasının doğru bir uygulama olduğunu ifade etti.

HEDEFLERE ULAŞILDI

Resmi okullar toplantısı katılımcılarının yüzde 63’ü, özel okullar toplantısı katılımcılarının yüzde 41’i TE-OG uygulamasıyla hedeflenen amaçlara ulaşıldığını belirtti.

TE-OG uygulamasına dair yıl içinde tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerinin yeterli olup olmadığıyla ilgili soruya resmi okullar katılımcılarının yüzde 44’ü, özel okullar katılımcılarının yüzde 62’si, uygulamaya dair yıl içinde bilgilendirilme sorunu yaşadıkları yanıtını verdi.

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞTE TE-OG MODELİ

TEOG uygulamasına benzer bir sistemin üniversiteye girişte de yapılmasının uygunluğu sorulduğunda ise resmi okullar toplantısı katılımcılarının yüzde 60’ı, özel okullar toplantısı katılımcılarının yüzde 45’i üniversiteye girişte de uygulamanın hayata geçirilmesinin doğru olacağını ifade etti.
Uygulamanın sosyal, kültürel sportif faaliyetlere etkisi sorulduğunda resmi okullar toplantısı katılımcılarının yüzde 38’i, özel okullar toplantısı katılımcılarının yüzde 25’i öğrencilerin sınavlar dolayısıyla sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere zaman ayırabildiğini ifade etti. Bu durum genel olarak öğrencilerin hala sınav maratonundan tam olarak sıyrılamadıklarını gösterdi.

SINAV GÜVENLİĞİYLE İLGİLİ TEDBİRLER ARTIRILACAK

Çalıştaylarda öğrenci, öğretmen, veli ve idarecilerin sisteme ilişkin eleştiri ve önerilerini de alan Bakanlık, raporda bunlara da yer verdi. Öğrenci, öğretmen, veli ve idarecilerin sınavların güvenliğine ilişkin endişelerini dile getirdiği belirtilen raporda, gelecek yıllarda sınav güvenliğiyle ilgili tedbirlerin arttırılması gerektiği ifade edilerek, gözetmenlerin sınav güvenliğiyle ilgili eğitilmesi, sınav salonlarının kamera gibi teknolojik imkanlar kullanılarak izlenmesi gibi tedbirlerin alınması önerildi.
Raporda, özellikle ortak sınavlarla diğer sınavlar arasındaki aşırı not farklılıklarının değerlendirilmeye alınmasını sağlayacak olan not makası değerlendirme sisteminin de etkin biçimde kullanılması gerektiği belirtildi.
Katılımcıların, “sınavların ara verilmeden yapılması” şeklinde önerilerilerinin bulunduğuna dikkat çekilen raporda, bunların sorun alanı olarak görülmesinin SBS algısının hala kuvvetli olmasından kaynaklandığı belirtildi.

SORULARA İLİŞKİN ÇALIŞMA YAPILACAK

Raporda, çalıştaylar da önerilen, ders kitapları ve materyallerinin yeni sistemin felsefesiyle uyumlu hale getirilmesinin, uygulamanın bütünlüğüne katkı sağlayacağının düşünüldüğü belirtildi. Raporda, soruların daha nitelikli, seçicilik düzeyi yüksek şekilde hazırlanması ve yanlış sorular konusunda dikkatin üst düzeyde tutulmasının sistemin kurumsallaşması adına yapılacak en önemli çalışmalardan olduğuna işaret edildi. Raporun sonuç bölümünde sınav sorularının niteliği, ülke genelindeki ölçme ve değerlendirme farklılıkları ve uygulama esnasında karşılaşılan sorunlarla ilgili çalışmalar yapılması gerektiği ifade edildi.

Kaynak: AA

TE-OG tercihlerinin yapılmasının ardından TE-OG yerleştirme sonuçlarının açıklanmasını lise öğrenci adayları heyecan içerisinde bekliyor. 2014 Yılı MEB TE-OG Tercih sonuçları Öğrenme Ekranı? 2014 – 2015 MEB TE-OG Lise Tercihleri Öğrenim Desteği Nedir? E Okul üzerinden TEOG tercihlerinin sonuçları açıklanacak. MEB TE-OG tercih sonuçlarını ne zaman açıklayacak? 2014 TE-OG tercih sonuçları açıklanma tarihi ne zaman? 2014 TEOG yerleştirme sonuçları açıklanma tarihleri bu haberimizde sizlerledir.

Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş sınavı(TE-OG) bu sene Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) tarafından ilk kez gerçekleştirildi. Bu sınav ile artık 8. sınıftan mezun olan ortaokul öğrencileri lise öğretimine geçmek için bu sınavdan hedeflenen puanı almaları gerekiyor. TE-OG tercihleri dün akşamdan itibaren son buldu. Peki TE-OG tercih sonuçları ne zaman açıklanır? İşte detaylar…

2014-2015 Yılı için TE-OG tercihlri Henüz açıklanmamıştır. Tercih sonuçları MEB’in yaptığı duyuru ve açıklama doğrultusunda 22 Ağustos tarihinde yapılacaktır.

Liseye geçiş sistemi olan TE-OG Sınavı Tercihleri yapıldıktan sonra merakle tercih sonuçları bekleniyor. TE-OG Tercih Sonuçları ne zaman açıklanacak. E-okuldan açıklanacak sonuçlar 10 gün içerisinde açıklanması bekleniyor.

Lise eğitim ve öğretim yılına başlayacak olan lise öğrencisi adayları TE-OG sonuçlarının açıklanmasını heyecan içerisinde dört gözle bekliyor. Öğrencilerin gelecekteki meslek seçimini belirleyecek olan lise(ortaöğretim) eğitimleri tercih sonuçları açıklandığı anda bu haberimizde yer alacaktır.

TEOG ÖZEL OKUL DESTEKLERİ

2014-2015 ÖĞRETİM YILI EĞİTİM VE ÖĞRETİM DESTEĞİ

08 Ağustos 2014-18 Ağustos 2014 : Eğitim ve Öğretim Desteğinden Yararlanmak İsteyen Özel Okulların MEBBİS Üzerinden Başvuruları Eğitim ve Öğretim Desteğinden Yararlanmak İsteyen Öğrencilerin e-Okul Üzerinden Başvuruları
19 Ağustos 2014-21 Ağustos 2014 : İlçe Onay İşlemleri
28 Ağustos 2014 : Destek Verilecek Özel Okulların İlanı Destekten Yararlanacak Öğrencilerin İlanı
04 Eylül 2014 : Destek Verilecek Özel Okul Kontenjanları İlanı
05 Eylül 2014-09 Eylül 2014 : Destekten Yararlanacak Öğrencilerin Tercihlerinin Alınması
10 Eylül 2014 : Yerleştirme Sonuçlarının İlanı
10 Eylül 2014-18 Eylül 2014 : Kesin Kayıt
19 Eylül 2014 Yedek Öğrenci : Kayıtlarının İlanı
22 Eylül 2014-30 Eylül 2014 : Yedek Öğrenci Kayıtlarının Yapılması

Eğitim ve Öğretim Desteği Verilecek A, B, C ve D Grubu Okullar

Kurum Türü Adı

Özel Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi
Özel Anadolu Lisesi
Özel Ermeni İlkokulu
Özel Ermeni Okul Öncesi Kurumu
Özel Ermeni Ortaokulu
Özel Ermeni Ortaöğretim Okulu
Özel Fen Lisesi
Özel Hazırlık Sınıfı Bulunan Anadolu Lisesi
Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Özel Musevi İlkokulu
Özel Musevi Okul Öncesi Kurumu
Özel Musevi Ortaokulu
Özel Musevi Ortaöğretim Kurumu
Özel Rum İlkokulu
Özel Rum Ortaokulu
Özel Rum Ortaöğretim Kurumu
Özel Sosyal Bilimler Lisesi
Özel Spor Lisesi5580 Sayılı Kanun Kapsamındaki Özel Okullarda Öğrenim Görecek Öğrenciler için Verilecek Eğitim ve Öğretim Desteği Uygulama E-Kılavuzu 4
Özel Temel Lise
Özel Türk İlkokulu
Özel Türk Okul Öncesi Kurumu
Özel Türk Ortaokulu

Okul Öncesi – Destek Tutarı : 2.500,00 Destek Verilecek Öğrenci Sayısı : 50.000
İlkokul – Destek Tutarı : 3.000,00 Destek Verilecek Öğrenci Sayısı : 50.000
Ortaokul – Destek Tutarı : 3.500,00 Destek Verilecek Öğrenci Sayısı : 75.000
Ortaöğretim – Destek Tutarı : 3.500,00 Destek Verilecek Öğrenci Sayısı : 75.000
Temel Lise – Destek Tutarı : 3.000,00 Destek Verilecek Öğrenci Sayısı : 75.000

Temel Öğretim’den Orta Öğretim’e geçiş sınavı TE-OG tercihleri yapıldı. Şimdi ise öğrenciler TE-OG yerleştirmelerinin ne zaman gerçekleşeceğini merak ediyor. Peki TE-OG tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB’den edinilen son bilgiye göre TE-OG tercih sonuçları 22 Ağustos 2014 tarihinde açıklanacak.

TE-OG Lise Tercih ve Yerleştirme İşlemleri 2014 yılı için TE-OG Liselere yerleştirme sürecinde milli eğitim bakanlığı tarafından hazırlanan içerik sizlerle. İşte 2014 yılı ortaöğretim kurumlarına geçiş uygulaması tercih ve yerleştirme işlemleri bilgilendirme programı.

– Anadolu liselerine,
– Anadolu imam hatip liselerine,
– Çok programlı Anadolu liselerine,
– Fen liselerine,
– Mesleki ve teknik Anadolu liselerine,
– Sosyal bilimler liselerine,
– Mesleki ve teknik eğitim merkezlerine,
– Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı ve YEP’e göre öğrenci alan özel okullara

1. Yerleştirme işlemlerindeki güncellemeye neden ihtiyaç duyulmuştur?

Yerleştirme işlemleri Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulamasında
gerçekleştirilen değişim doğrultusunda;
• Yerleştirme işlemlerini Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulamasını
şekillendiren felsefe ve pedagojik ilkeler ile uyumlu hale getirmek,
• Öğrencileri öğrenim görmek istedikleri okul türüne yerleştirmek,
• Beşerî ve ekonomik kaynaklar üzerindeki işlem maliyetini azaltarak yerleştirme
sürecini daha etkin kılmak,
• Yerleştirme işlemlerinin öğrenciler ve aileleri üzerinde oluşturduğu baskıyı azaltmak
amaçlarıyla güncellenmiştir.

TE-OG’da Ön kaydın son günü!

Üç ön kayıt dönemi uygulanacak özel okullarda, 4-5 Ağustos’ta birinci ön kayıtlar alınacak. Ardından 6-7 Ağustos’ta ise kesin kayıtlar yapılacak. İkinci ön kayıt dönemi 18-19 Ağustos, kesin kayıtları ise 20-21 Ağustos’ta alınacak. Üçüncü ön kayıtlar 25-26 Ağustos’ta yapılacak, kesin kayıt dönemi ise 27-28 Ağustos olarak açıklandı. Son kayıt dönemi ise 1 Eylül ’den itibaren Özel Okullar Kayıt Komisyonu tarafından alınacak karara göre belirlenecek. Bütün başvurular kayıt olunmak istenen okula yapılacak. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Yönetim Kurulu Eş Başkanı Cem Gülan, “Taban puanını yüksek açıklayan okulların puanlarında düşüş olabilir” dedi.

TEOG YERLEŞTİRME TAKVİMİ

4 TEMMUZ: Tercihlere esas kontenjan tablolarının ilanı

7 TEMMUZ: 8. sınıf Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) ilanı

31 TEMMUZ-8 AĞUSTOS: Tercihlerin alınması (Saat 17.00’ye kadar)

22 AĞUSTOS: Yerleştirme sonuçlarının açıklanması

25 -28 AĞUSTOS: Nakil başvuruları alınacak

29 AĞUSTOS: Nakil işlemleri saat 19.00’da bitecek

15 EYLÜL: Okulların açılış tarihi

EYLÜL SONU: Ay sonuna kadar haftalık periyotlar halinde nakil işlemleri sürecek

LİSE YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Lise yerleştirme sonuçları 22 Ağustos’ta duyurulacak ve duyurular sonrasında kesin kayıtlar yapılacak. Yerleştirme sonrasında boş kalan kontenjanlara ortaöğretim yönetmeliğinin nakil esasları dikkate alınarak nakil yolu ile öğrenciler alınacak.

BAKAN NABİ AVCIDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TE-OG) sisteminde tercih yapmayan öğrencilerin imam hatip liselerine yönlendirildiği iddialarına ilişkin “Hiç kimsenin arzu etmediği bir okula zorla yönlendirilmesi katiyen söz konusu olmaz, olmamıştır bugüne kadar” dedi.

Bakan Avcı, Nezihe Yalvaç Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde branş öğretmenlerinin katılımıyla düzenlenen toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin “TEOG’da tercih yapmayan öğrencilerin otomatik olarak imam hatip liselerine yönlendirildiğine” dair iddialar olduğunu hatırlatması üzerine Avcı, tercihlerin nasıl yapılacağını, öğrenciler, veliler ve öğretmenlerin çok iyi bildiğini söyledi.

Bu tür söylentilerin 1 milyon 300 bin öğrenci ile velilerini tedirgin etmek için özellikle çıkartılan spekülasyonlar olduğunu ifade eden Avcı, şunları kaydetti:

“Hangi öğrencinin hangi tercihler doğrultusunda hangi okullara gideceğini en iyi velilerimiz bilir. Hiç kimsenin arzu etmediği bir okula zorla yönlendirilmesi katiyen söz konusu olmaz, olmamıştır bugüne kadar. Kaldı ki en büyük kontenjan meslek liselerinde, sonra anadolu liselerimizde, sonra anadolu imam hatip liselerinde, sonra sosyal bilimler liselerinde… Dolayısıyla kontenjanlar müracaatlara uygun. Öğrencilerimiz de kendilerine en uygun olan tercihlerini seçimlerini yapacak ve okullarına yerleşecekler. Özellikle velilerimizden rica ediyorum. Bu konularda çok dikkatli olsunlar çünkü onları tedirgin etmek için çok sistematik bir çaba olduğunu müteakip defalar söyledim. Onlara karşı da duyarlı olmalarını özellik rica ediyorum.”

Avcı, daha sonra ildeki değişik branşlardan 30 öğretmen ile bir araya geldi.

TEMEL Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TE-OG) için otomatik kayıt sisteminde, öğrencilerin ilk ve ortaokulunu bitirdiği okulun lisesine devam etmek için nakil yaptırması zorunluluğu tepki çekti.

Bu kargaşanın mağdurlarından biri de CHP Balıkesir Milletvekili Namuk Havutça oldu. Özel okulda 9’uncu sınıfa geçen çocuğunun kaydını yenileyemeyen Havutça, “Velinin iradesine, öğrencinin tercihine doğrudan müdahale ediliyor” iddiasında bulundu. Çankaya Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 9 Temmuz’da okullara, “Başarılı öğrencilerin imam hatip liselerine kayıtları konusunda azami çaba gösterin” yazısı gönderdiğini söyleyen Havutça, şu iddialarda bulundu:

‘AMAÇLARI İKNA’

“Milli Eğitim diyor ki, ‘Çocuğun önce TEOG’a göre tercihlerini yaptırmak zorundasınız, yapmasanız bile sistem otomatik olarak ikametgâhın bulunduğu meslek lisesi veya imam hatip lisesine kaydını yapacak. Bu 22 Ağustos’ta belli olacak ve çocuğunuzun naklini alıp özel okula müracaat edeceksiniz.’ Bu çok büyük skandal. Veli ve öğrencilerin mutlaka imam-hatibe, meslek lisesine uğramasını istiyorlar. Belki orada ikna etmeye çalışacaklar, özel okula göndermekten vazgeçirmeyi deneyecekler. Ayrıca özel okul için de bir mağduriyet. Çocuğumun okulunda 600 öğrenci 9’uncu sınıfa gidecek. Okul ne kadar kayıt olacağını öngöremiyor, ön kayıt yapamıyor. Bunu bilmeyen çok sayıda veli var, tatilde olan var, yurtdışında olan var. Büyük bir kaosa neden olacak. Uygulamanın kaldırılması için Bakan’a da başvuracağım.”

‘E-OKUL AÇILSAYDI’

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı Cem Gülan ise, liselerde bu kargaşanın yaşanmaması için ilk ve ortaokullarda uygulanan sistemin uygulanması gerektiğini söyledi. Gülan, “Resmi liselere yerleşen öğrenciler özel okula gitmek istiyorsa 25 Ağustos’tan sonra nakil yaptırması gerekecek. İlk ve ortaokullarda da Bakanlık öğrencileri otomatik olarak devlet okullarına kaydediyor ama biz e-okul üzerinden öğrencinin kaydını özel okula alabiliyoruz. Liseler için de e-Okul bize açılsaydı, dilekçe verenin kaydını alabilirdik” dedi.

Müsteşar: Kimse zorla yerleştirilmeyecek

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, TEOG eleştirileri için, “Hiçbir öğrencimiz istemediği okula yerleştirilmeyecek.” dedi. Tekin, “İlçesinde istediği okul yoksa uzak bir ilçedeki istediği okul türüne göndereceğiz. TEOG yerleştirmeleri sonrasında isteyen, kendi okulunun lisesine yazılı başvuruda bulunacak. E-okul üzerinden kaydını yapacak. İlk başta planladığımız ‘özel okula gitmek istiyorum’ şıkkı olsaydı, bu sorun olmazdı. Ama buna da itiraz edildi.”

Öğrenciye 3500 lira destek

Milli Eğitim ile Maliye bakanlıklarının hazırladığı, 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında özel okullarda öğrenim görecek öğrenciler için eğitim ve öğretim desteği verilmesine ilişkin tebliğ Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğe göre, 2014-2015 eğitim öğretim yılında özel okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarına devam eden 250 bin öğrenciye eğitim ve öğretim desteği verilecek. Okul öncesi kurumlarına gidecek öğrencilere 2 bin 500, özel ilkokullara gidecek öğrencilere 3 bin TL, özel ortaokul ve liselere gideceklere de yıllık 3 bin 500 TL ödeme yapılacak. Dershanelerden özel okula dönüşecek temel liselere devam edeceklere de verilecek eğitimöğretim desteği 3 bin TL olarak belirlendi.(Hürriyet)

TEOG Nedir ?

Bildiğiniz gibi artık SBS sınavı yapılmayacak. Bunun yerine Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş ismi verilen kısa adıyla TEOG, SBS’nin yerini aldı.

Bu yeni sistemin asıl amacı, öğrencinin başarısını anlık bir performansa dayalı olarak değil, geniş bir zaman dilimine yayarak belirlemektir. SBS’ye göre en temel farklılık bu yönde olmuştur.

Buna göre Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) şu şekilde belirlenecek, Merkezi Yazılı Sınavlar (tabii ki kısaltması, MYS) ve Yılsonu Başarı Puanı (YBP) ile birlikte öğrencinin yerleştirme puanıyla ortaya çıkacak. Detayı aşağıda anlatılacak.

Sınavlara farklı bir formatta devam ediliyor. Şöyle ki, 2013-2014 eğitim yılında, sadece 8. sınıflar 6 temel dersten merkezi bir sınava tabi tutuldu. Bu temel dersler Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil. Öğrenciler kendi okulların sınava giriyor ancak öğretmenler çalıştıkları okuldan farklı okullarda sınava giriyorlar.

TEOG sistemi ile ilgili detaylı bilgi

TE-OG modelinde, iki yazılısı olan derslerin birinci yazılısı, üç yazılısı olan derslerin ikinci yazılısı merkezi sistemde yapılacak. Sınav soruları, SBS’ye paralel olarak öğrencilerin kazanımlarını dikkate alarak yorumlama, analiz yapma, eleştirel düşünme, sonuçları tahmin etme, problem çözme ve benzeri yeterlilikleri ölçecek nitelikte hazırlanmış.

Sorular 4 şıklı ve yanlış cevaplar doğruları götürmüyor.

Din kültürü ve ahlak bilgisi ile ilgili şöyle bir durum var ; eğer öğrenci Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf ise alternatif sorular soruluyor.

Sınav sorularının orta ve uzun vadede açık uçlu soruları da içerebileceği söyleniyor.

Yılsonu Başarı Puanı (YBP)

6, 7 ve 8. sınıflarda, öğrencinin derslerden aldığı yılsonu puanlarının haftalık ders saati ile çarpılarak elde edilen toplam puan toplamının, haftalık ders saati toplamına bölümü ile hesaplanan puandır. Biraz karışık oldu sanırım. Daha basitçe yılsonu notları, o dersin haftalık ders saatiyle çarpılacak ve bu yılsonu puanları, haftalık toplam ders saatine bölünecek ve Yılsonu Başarı Puanı (YBP)elde edilecek.

Puanlama 100 üzerinden yapılacak.

YEP Nedir ?

Ortaöğretime Yerleştirmeye Esas Puan manasındadır. YEP, merkezi sınavlarının %70’i ile 6,7 ve8. sınıf YBP puanlarının ortalamasının %30’unun toplanması ile elde edilecek.

Yani TEOG sınav sonuçları, öğrencinin nihai puanında %70 gibi yüksek bir oranda önem teşkil ediyor.

Puan eşitliğinde ne olacak ?

Öğrencilerin yerleştirme esas puanlarının (YEP) eşit olması durumunda

– Tercih önceliği,
– Sırasıyla 8, 7 ve 6. sınıflardaki yılsonu başarı puanı yüksekliği,
– Özürsüz devamsız gün sayısının azlığı.

dikkate alınarak yerleştirme yapılacaktır.

26 Haziran 2015 Cuma günü TEOG sonuçlarının ve taban puanlarının açıklanması bekleniyor.

SORU İPTAL EDİLDİ, TEOG SONUÇLAR PAZARTESİYE KALDI

Mahkeme sonuçlandı: TEOG Yerleştirme esas puanları Pazartesi açıklanacak.
MEB tarafından düzenlenen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler heyecanla Yerleştirmeye Esas Puanların açıklanmasını bekliyordu. 24 Haziran’da açıklanması beklenen fakat ertelenen TEOG Yerleştirmeye Esas Puanlarının bugün açıklanacağı duyurulmuştu. Yerleştirmeye Esas Puanlarının açıklanması için, süreç içerisinde 1 soruya açılan davaya ilişkin mahkeme kararı bekleniyordu.

2015 TEOG Sonuçları Açıklandı

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği haber Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geldi.
2015 Yılı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulaması Kapsamında Oluşan Yerleştirme Sonuçları açıklandı.
2015 TEOG yerleştirme sonuçlarını görmek için TIKLA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.